Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

VDU – renginių maratonas

Vienas iš VDU festivalio renginių – mokslo leidinių ir knygų mugė – sudomino studentus.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / VDU atidaroma filosofijos biblioteka bus atvira ne tik šios aukštosios mokyklos bendruomenei.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ši savaitė Vytauto Didžiojo universitete (VDU) bus pilna malonaus jaudulio. Pirmadienį universitete duris atvers pirmoji Kaune specializuota filosofijos skaitykla, o ketvirtadienį – universiteto istorijos menė.

Gali būti, kad šiandien K.Donelaičio gatvė 52, antrajame aukšte, atidaromos filosofijos bibliotekos nebūtų, jei ne lažybos. Praėjusį lapkritį minėdami UNESCO Pasaulinę Filosofijos dieną į šį mokslą besigilinantys studentai sukirto rankomis su VDU rektoriumi prof. Zigmu Lydeka. Iki metų pabaigos, t.y. per mėnesį, studentai įsipareigojo naujoms knygoms surinkti 10 tūkst. Lt. Jei jiems tai pavyktų, rektorius sutiko universiteto lėšomis atidaryti specializuotą Filosofijos literatūros skaityklą. Lažybų sėkme neabejoję studentai sukūrė specialų akcijos tinklalapį www.100x100.lt, kurio pavadinimu buvo siekiama parodyti, jog surinkti 10 tūkst. Lt nėra sunku. Tereikia, kad 100 žmonių paaukotų po 100 Lt. Nuojauta jų neapgavo: reikiamą sumą pavyko surinkti net greičiau nei tikėjosi. Jau gruodžio 16 dieną akcijos sąskaitoje buvo daugiau nei 10 tūkst. Lt. VDU filosofijos studentus maloniai nustebino susidomėjimas jų iniciatyva: pinigus skyrė fiziniai asmenys, o leidyklos ir Kultūros, filosofijos ir meno institutas atsiuntė kelis šimtus reikalingų knygų.

Aukojo ir užsienio filosofai

Kelių studentų inicijuota akcija susilaukė atgarsio ir užsienyje: buvo pasirašyta mainų sutartis su Katalikiškojo Liuveno universiteto Filosofijos institutu (Belgija), užmegzti ryšiai su Kelno universiteto (Vokietija) Filosofijos biblioteka, pinigines aukas skyrė ir keli užsienio filosofai. Iki akcijos pabaigos specialioje sąskaitoje buvo sukaupta 13 526 Lt, mecenatai paaukojo beveik 300 knygų.

Ketiname visas Rektorato pastato erdves paskirti muziejinėms bei viešosioms reikmėms, į kitas patalpas perkeliant dabar čia įsikūrusius universiteto administracijos darbuotojus

„Esame labai pavargę, bet laimingi – pavyko įgyvendinti ilgai puoselėtą svajonę. Be abejo, pats įkūrimas – tai tik didelio darbo pradžia: sieksime, kad skaitykla ir toliau plėstųsi bei nuolat atsinaujintų. Neketiname sustoti“, – organizatorių vardu sakė VDU doktorantas Viktoras Bachmetjevas.

Vienoje vietoje – visa universiteto istorija

Filosofijos biblioteka – ne vienintelė nauja erdvė VDU. Ketvirtadienį K.Donelaičio gatvė 58, universiteto Rektorato rūmuose, bus iškilmingai atidaryta VDU istorijos menė.

„Turime tikslą VDU Rektorato rūmus paversti nedideliu, tačiau svarbią istorijos atkarpą įamžinančiu muziejumi. Sieksime šį pastatą praturtinti atminties ženklais, todėl istorinių eksponatų lankytojai galės rasti beveik visose jo erdvėse“, – sakė VDU rektorius prof. Z.Lydeka. Pasak jo, pažintis su istorija prasidės pirmajame pastato aukšte, kuriame parengta Aukštųjų kursų 90 metų jubiliejui skirta paroda, veikia S. ir S.Lozoraičių muziejus, galima apžiūrėti ilgametę VDU istoriją iliustruojančius daiktus bei nuotraukas. Greta įprastų eksponatus yra ir elektroninė archyvinių nuotraukų galerija. Antrojo aukšto fojė bus atidengti universiteto rektorių portretai, o šiame pastate dirbusių iškilių asmenybių nuotraukos bei autentiški pasakojimai kambariuose pristatys pastato kultūrinės, diplomatinės, mokslinės istorijos aspektus.

Rektorato pastato istorija yra įdomi ir turtinga. Jis statytas 1889–1890 m. Kauno tvirtovės Inžinierių valdybos viršininko rezidencijai. Tuometinė statinio paskirtis buvo gyvenamoji. Po I pasaulinio karo ištuštėjusiame pastate 1919 m. įsikūrė Švietimo ministerija, o nuo 1921 m. – Ministrų kabinetas, kuris čia veikė iki pat 1940 metų. 1934–1939 m. antrajame pastato aukšte gyveno užsienio reikalų ministras Stasys Lozoraitis su šeima. Sovietmečiu pastatas naudotas švietimo reikmėms: čia įkurdintas Mokslo ir technikos komitetas, vėliau veikė vienas iš Kauno politechnikos instituto (dabartinio Kauno technologijos universiteto) fakultetų, o 1969 m. atidaryta Prekybos ir kulinarijos mokykla“, – pasakojo S. ir S.Lozoraičių muziejaus vedėja Asta Petraitytė-Briedienė. VDU pastatas perduotas 1997 m.

Apsilankyti jame ir apžiūrėti kitas pastate įrengtas istorines ekspozicijas galės visi norintys. Ateityje VDU istorijos menėje planuojama vesti paskaitas, taip pat pasirašyti iškilmingas sutartis, organizuoti renginius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min