Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 01 17

Vėžaičių miestelio centrą papuošė atgimęs klebonijos pastatas

Klaipėdos rajone atgimė dar vienas „medinukas“. Bendrovė „Pamario restauratorius“ rekonstravo Vėžaičių miestelio Švento Kazimiero parapijos klebonijos pastatą, esantį pačiame gyvenvietės centre, šalia bažnyčios. Ryškus, geltona spalva nudažytas medinis namas tapo akį traukiančiu miestelio akcentu.
Vėžaičių miestelyje rekonstruotas Švento Kazimiero parapijos klebonijos pastatas.
Vėžaičių miestelyje rekonstruotas Švento Kazimiero parapijos klebonijos pastatas. / Dalios Grikšaitės nuotr.
Dalios Grikšaitės nuotr./Rekonstruotas Vėžaičių klebonijos pastatas
Dalios Grikšaitės nuotr./Rekonstruotas Vėžaičių klebonijos pastatas

Vėžaičių parapijos klebonija pastatyta dar dvarininko grafo Volmerio laikais (XIX a. pab.). Nors šiam namui jau daugiau nei šimtas metų, paveldosaugos specialistai jo nevadina kultūros paveldo vertybe. Tai – tradicinis XIX a. pabaigos-XX a. pradžios vietos meistrų darbo pavyzdys. Tokius medinius namus tuo laiku statydavęsi turtingesni  ūkininkai ar bažnytkaimių gyventojai, parapijų kunigai. Dviejų galų pastatas pastariesiems tarnavo ir kaip raštinė ar parapijiečių susibūrimo vieta, ir kaip gyvenamasis būstas. 

Vėžaičių klebonijos istorija XX a. buvo permaininga. Dar tarpukariu namas kapitaliai rekonstruotas, sovietmečiu pastate buvo įkurdinti komunaliniai butai, mašinų-traktorių stoties kontora, galiausiai – medicininis punktas. Iš rankų į rankas keliavęs statinys buvo daugybę kartų pertvarkytas, remontuotas, taip prarado autentišką struktūrą bei didžiumą autentiškų konstrukcijų ir detalių. Parapijos reikmėms jis grąžintas jau po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, 1996-aisiais. Čia kurį laiką dar gyveno kunigas, tačiau keletą pastarųjų metų varganas namelis nyko nenaudojamas ir tuščias. 

Vėžaičių klebonijos pastato projektavimo ir kapitalinio remonto darbai pradėti 2011-aisiais Klaipėdos rajono savivaldybės iniciatyva. Projekto rangovo bendrovės „Pamario restauratorius“ direktorius Aldas Kliukas sakė, jog prieš pradedant kapitalinį remontą buvo mažai vilčių išsaugoti bent kokių istorinių pastato ženklų. Sudūlėjusios medinio  namo sienos buvo nuardytos iki pat pamatų, statinio forma ir vidaus patalpos atkurtos jau šiuolaikinėmis statybinėmis medžiagomis. Restauratoriai pasistengė išsaugoti namo šerdį – erdvų mūro kaminą-virenę, liaudyje vadinamą – viralinę, kuri ir dabar galės tarnauti kaip namų sandėliukas. Atstatant namą tarp lubų sijų įterpti ir keli senojo pastato balkiai.  

Dalios Grikšaitės nuotr./Rekonstruotas Vėžaičių klebonijos pastatas
Dalios Grikšaitės nuotr./Rekonstruotas Vėžaičių klebonijos pastatas

„Nors negalime šio namelio atkūrimo vadinti restauravimu, nes pats pastatas per savo gyvavimo istoriją ir nuolatinius perstatymus prarado savo autentiškumą ir vertę, bet džiaugiamės ir tais mažais istorinio palikimo ženklais, kuriuos pavyko išsaugoti ir pritaikyti namo šeimininkų poreikiams. Lietuvoje dabar madinga idealizuoti praeities meistrų darbus bei nagingumą, bet šio namo atgimimas ir tolesnė istorija išliks kaip šių dienų statybininkų-restauratorių profesionalumo liudijimas“,- sakė Aldas Kliukas, UAB „Pamario restauratorius“ vadovas. 

Vėžaičių parapijos klebonijos projektavimo ir kapitalinio remonto darbų vertė – 544 tūkst. Lt. Projektas įgyvendintas ES „Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai“ lėšomis. Teigiama, jog užbaigus pastato pripažinimo naudoti procedūras jame apsigyvens kunigas, suaktyvės ir parapijos, šiuo metu prižiūrimos iš Gargždų, veikla. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius