-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 11 24

Viktoras Juščenka: neturėkime iliuzijų, kad turime daug laiko – Ukraina negalės ilgai atsilaikyti prieš Rusiją

Vilniuje viešintis kadenciją baigęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka, komentuodamas Ukrainos sprendimą nepasirašyti Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (ES), teigia, jog šiame etape kova dėl vieningos Europos yra pralaimėta. Tačiau jis tai vadina pauze ir kviečia nenuleisti rankų: „Reikia žinoti, kaip veikia Rusijos politikai, neturėkime iliuzijų, kad turime daug laiko, nes Ukraina negalės ilgai atsilaikyti prieš Rusiją“.
Vytautas Landsbergis ir Viktoras Juščenka
Vytautas Landsbergis ir Viktoras Juščenka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tai V.Juščenka kalbėjo sekmadienį Vilniuje vykstančioje konferencijoje „Mes – Europoje, ar Europa – be mūsų?”, kurioje Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos ir Baltarusijos intelektualai diskutuoja apie Rytų partnerystę.

Praėjusio pusmečio ES taktika nebuvo teisinga, politine pauze buvo pasinaudota. Aš norėčiau, kad Ukraina būtų laimingesnė, geresnė valstybė. Per kelis mėnesius ji tobula netaps, todėl priimkite ją tokią, kokia yra, – sakė V.Juščenka.

Kadenciją baigusio prezidento įsitikinimu, ES privalo labai aiškiai išsakyti nuomonę apie tai, kas vyksta tarp Ukrainos ir Rusijos.

„Praėjusio pusmečio ES taktika nebuvo teisinga, politine pauze buvo pasinaudota. Aš norėčiau, kad Ukraina būtų laimingesnė, geresnė valstybė. Per kelis mėnesius ji tobula netaps, todėl priimkite ją tokią, kokia yra. ES gaus unikalią geopolitinę naudą, jeigu ji plėsis į Rytus, tai bus nauda visiems“, – teigė jis.

V.Juščenka teigė, kad, kalbant apie suvienytą Europą, pirmasis prioritetas turi būti Ukraina.

„Aš lieku įsitikinęs, kad neišsprendus Ukrainos problemos, bus sunku kalbėti apie Gruzijos, Moldovos ateitį, mes privalome išlaikyti šį strateginį prioritetą“, – pabrėžė jis.

Po Ukrainos sprendimo nepasirašyti sutarties, anot V.Juščenkos, seks pauzė, kurią šalis turi išnaudoti problemų, kurias ji privalo įveikti kelyje į Europą, sprendimui.

Jis pabrėžė, kad didžioji dalis problemų yra finansinės – šiuo metu šalis finansiškai ypač pažeidžiama.

„Aš tikiuosi, kad pauzė bus laikina ir ji bus naudojama įveikti sunkumams, kurie yra labai rimti. Aš labai daug tikiuosi iš Rytų partnerystės viršūnių susitikimo, kuriame bus nustatytos priežastys, kodėl Ukraina nepriima teigiamo sprendimo. Prašau nepalikti mūsų, nes blogiausias dalykas – ilga pauzė, jos Vladimirui Putinui labiausiai reikia“, – pabrėžė kadenciją baigęs prezidentas.  

Prašau nepalikti mūsų, nes blogiausias dalykas – ilga pauzė, jos Vladimirui Putinui labiausiai reikia, – teigė V.Juščenka.

Jis pabrėžė, kad silpnoji Ukrainos pusė – vidinės vienybės nebuvimas.

A.D.Rotfeldas: Ukraina pasiekė didesnę pažangą, nei tikėtasi

Buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras  Adamas Danielius Rotfeldas pabrėžė, jog Ukrainos sprendimą lėmė vidinės priežastys: „Vidinė situacija turi lemiamą įtaką, nebūtų priimtina kalbėti, kad ES, Rusija, ar, pavyzdžiui, JAV, atsakingos už tai, kas atsitiko. Jos nėra atsakingos už vidinę situaciją“.

Jis pabrėžė, kad Ukrainos visuomenė yra pokyčių kelyje, o šalies daroma pažanga yra spartesnė, nei kitų ES nepriklausančių Rytų Europos valstybių.

Kalbėdamas apie Rusiją A.D.Rotfeldas pabrėžė, jog ši valstybė nėra amžiams pasmerkta tokiai politikai, kokią vykdo, jis įsitikinęs, kad pati Rusija neišvengs pokyčių.

„Ukraina pasiekė didesnę pažangą, nei tikėtasi, todėl Asociacijos sutarties pasirašymas turi būti atliktas, nepriklausomai nuo buvusios premjerės Julijos Tymošenko likimo. Tačiau ES turi ir toliau reikalauti, kad buvusi premjerė būtų paleista“, – pabrėžė jis.

V.Landsbergis: arba Rusija pakeis mąstymą, arba ji žlugs

Rusija rodo, kad Europa tarsi nori atimti dalį jos valdų, todėl reikia tempti atgal – taip ji primeta varžybų modelį, – įsitikinęs V.Landsbergis.

Konservatorių patriarchas, europarlamentaras Vytautas Landsbergis teigė, kad ES – tai yra statyba ir kvietimas dalyvauti statyboje.

„Jei kas nors pyksta dėl to, galime sakyti, kad tai jo problema. Ukrainos likimas yra skaudi tema, tačiau gyvenimas nesibaigia tuo, kas vyksta šiandien ar bus po savaitės, jis neprasidėjo prieš savaitę“, – kalbėjo jis.

Jis isitikinęs, kad Ukraina nepasiduos Rusijos spaudimui stoti į Muitų sąjungą, tačiau po to, V.Landsbergio įsitikinimu, ji ir vėl liks tarp dviejų galimybių.

„Jeigu ją priverstų stoti į Muitų sąjungą, tai jau būtų ilgam, tai jau pavaldumas, satelizavimas, bet Ukraina turi kitokių ambicijų, nenori būri satelitė ar pasiduoti Rusijos kariniam protektoratui kaip Armėnija. Čia kitas atvejis", – konferencijoje kalbėjo jis.

„Rusija rodo, kad Europa tarsi nori atimti dalį jos valdų, todėl reikia tempti atgal – taip ji primeta varžybų modelį. Nereikia tam pasiduoti politiniame žodyne. Kada nors galbūt net Rusija pamatys, kad prievartavimas nelaimi, kad ji pralaimi, – kalbėjo jis. – Galima ir prievartautoją pavadinti partneriu – labai savotiškas tada vaizdelis. Bet tarp tautų to neturėtų būti. Anksčiau, ar vėliau Rusijai teks pakeisti mąstymą arba ji žlugs, aš tikiuosi, kad ji pakeis mąstymą ir pereis į bendradarbiavimo, o ne dominavimo ir diktato liniją“.

V.Landsbergis pabrėžė, kad Ukrainai labai svarbi Moldovos ir Gruzijos, kurios tikisi parafuoti asociacijos susitarimus viršūnių susitikime, laikysena: „Jeigu jos išlaiko savo liniją, pasirašo, parafuoja kontūrus sutarties, tai jos labai padeda Ukrainai".

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius