Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniuje ir vėl liepsnoja laisvės laužai (nuotraukos)

Laužas prie LRT
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Laužas prie LRT
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sausio 13-osios išvakarėse Nepriklausomybės aikštėje, Vilniaus televizijos bokšto ir Lietuvos radijo ir televizijos pastato vėl dega laužai. Jau dvidešimtą kartą, jeigu skaičiuotume ir tą 1991-ųjų sausio naktį, kai beginkliai stoję prieš sovietų tankus žuvo 14 žmonių.

Po vieną varpo dūžį ir po vieną deglą į laužą už kiekvieną prieš 19 metų žuvusįjį, po puodelį šiltos kareiviškos arbatos kiekvienam atėjusiam prie Seimo žvarboką antradienio vakarą.

„Tai buvo mūsų skausmo ir mūsų garbės diena ir naktis. Ne taip planavo priešas, bet taip Dievas davė. Todėl ta naktis buvo savaip šviesi“, – susirinkusiesiems kalbėjo tuometis Aukščiausiosios tarybos – Atkuriamojo Seimo – pirmininkas, o dabar Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis. Jis tapo ne tik pirmuoju kalbėtoju, bet ir pagrindiniu giedotoju, kuris per mikrofoną vedė himną giedančios minios balsus.

Sunkmečio patriotizmas

Sutemoje prie Seimo besibūriuojančių žmonių nuotaikos buvo skirtingos. Vieni ramiai šnekučiavosi laukdami laužo uždegimo, kiti gyvai aptarinėjo dabartinę Lietuvos politinę situaciją. Keli pagyvenę vyriškiai neslėpė nusivylimo tuo, kaip per beveik du dešimtmečius pakito visuomenė.

„Aš tada čia stovėjau, laužus degiau. Ar man dabar lengva? Kur mūsų milijonai?“ – keiksnodamas dabartinę valdžią klausė vienas.

„O iš kur paimti tų pinigų, jeigu jų nėra?“ – radosi ir Permainų koalicijos bei jos vykdomos taupymo politikos gynėjų.

„Pernelyg greitai ir pernelyg daug mūsų brolių ir seserų pradėjo dairytis: o kas man iš tos Nepriklausomybės?“ – po keliolikos minučių sakydamas kalbą į diskusiją netiesiogiai įsiliejo V.Landsbergis.

Laisvės gynėjų diena

Pradėjus kurti laužą, žmonės nutilo. Nuo degančių beržinių malkų skriejančios žiežirbos kiek prasklaidė tankiai susirinkusią minią. Susirinkusieji broliškai valė vienas kito pečius, kad užkritus dar degančiai nuoplaišai nesusviltų rūbai. Įkūrus laužą, visi sužiuro į dangų – ten už kiekvienus Nepriklausomybės metus į aukštį kilo vienspalviai fejerverkai.    

Vėliau prasidėjusi Sąjūdžio valanda žmonių entuziazmą numaldė. Įsikalbėjus ant tribūnos sustojusiems Sąjūdžio atstovams susirinkusieji pradėjo skirstytis, aikštės pašonėje kelių vyrų ir moterų ratelis traukė „Oi, neverk, motušėle“ ir kitas Nepriklausomybės atgavimo pradžioje ypač dažnai skambėjusias dainas. Keli vyriškiai atgal į laužą krovė šalia nugriuvusias ir užgesusias malkas.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena. Tądien 1991 metais sovietų kariuomenė bandė nuversti Nepriklausomybę paskelbusios Lietuvos valdžią. Kariuomenei ir specialiesiems daliniams pavyko užimant Vilniaus televizijos bokštą ir Lietuvos radijo ir televizijos pastatą. Tačiau jie nepuolė tūkstantinės minios apsuptų Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų.

Nuo sovietų kariuomenės veiksmų tuomet žuvo 14, nukentėjo per tūkstantį laisvės gynėjų.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min