Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 11 23

Vokietijos žiniasklaida: kodėl Lietuvoje tokie savižudybių skaičiai?

Vokietijos leidinys „Suddeutsche Seitung“ mėgina aiškintis, kodėl Lietuva atsidūrė tarp pasaulio rekordininkių pagal savižudybių skaičių.
Vis dažniau viengungio vardas  pradedamas sieti su homoseksualizmu arba su  liūdno vyruko, kuris tiesiog nesugeba užbaigti žaidimo, įvaizdžiu.
Savižudybė / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Vokietijos leidinio žurnalistė Katrin Kalvait pateikia duomenis, kad žmonės Lietuvoje žudosi keturis kartus dažniau nei Vokietijoje, o, pavyzdžiui, Kupiškyje – net šešis kartus.

Žurnalistė rašo, kad niekas Lietuvoje negali duoti atsakymo, kodėl čia tokie savižudybių skaičiai, tačiau bandymų yra. „Greta naujos Europos Sąjungos šalies, trokštančios modernizacijos, yra ir kita Lietuva, – kaimiška ir beviltiškai neturtinga, netekusi savo buvusių šaknų. Kas gali, bėga į miestus, kas lieka – prasigeria iš nevilties“, – rašoma publikacijoje ir cituojama mokslininkė, kuri teigia, jog apie 80 proc. savižudybių sąlygotos alkoholio. „Suddeutsche Seitung“ rašo, kad šiai problemai išspręsti Lietuvos valdžia jėgų beveik neskiria, nes dabar prioritetas – įveikti finansinę krizę ir didžiulį nedarbą.

Vokiečių žurnalistė kaip kovos prieš savižudybes pavyzdį mini atlikėją Andrių Mamontovą, kuris pristatomas kaip „nacionalinis herojus ir Lietuvos roko žvaigždė numeris 1.“ Anot leidinio, jis kiekviena pasitaikiusia proga pasakoja, kaip padėti žmonėms, užsimenantiems apie savižudybę ir propaguoja psichologinės pagalbos liniją.

„Tačiau savižudybių priežastys – ne tik girtavimas ir skurdas, kurie egzistuoja visame pasaulyje. Taip mano Lietuvos mokslininkai ir iškelia istorinės patirties temą, paliudydami ją statistiniais duomenimis. Pirmasis dešimtukas šalių su didžiausiu savižudybių skaičiumi – daugiausia buvusio Rytų bloko valstybės“, – rašoma publikacijoje.

Leidinyje cituojami statistiniai duomenys apie vyrų savižudybių skaičių per pastaruosius kelis dešimtmečius. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą jų buvo mažai, paskui šis skaičius smarkiai išaugo kartu su vokiečių atėjimu. Nauja savižudybių banga buvo po Sovietų Sąjungos įvykdytos Lietuvos okupacijos. Po Stalino mirties savižudybių skaičius kuriam laikui vėl sumažėjo – tuo metu sklandė laisvės jausmas, paskui savižudžių vėl daugėjo iki pat devintojo dešimtmečio vidurio, kai prasidėjo  nauja kova dėl nepriklausomybės. Atgavus ją vėl prasidėjo naujas savižudybių augimas, ir tik 2004 metais, šaliai įstojus į Europos Sąjungą ir atsiradus naujoms viltims, kreivė vėl ėmė mažėti.

Taigi, kaip rašo žurnalistė, bent jau Lietuvos atveju, istorija ir savižudybės glaudžiai susiję.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius