Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

XVI amžiaus miestelėno prisiminimai atgimė spektaklyje (nuotraukos)

Spektaklio  kūrybinė grupė
Aliaus Koroliovo nuotr. / Spektaklio "Pagalvės mokesčio rinkėjas" kūrybinė grupė
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Manantys, kad istorija – sausas mokslas ir jos momentus atkuriantys spektakliai – neįdomūs, klysta. Tuo įsitikinę teatro „Ramūno ateljė“ nariai, neseniai pastatę istorinį spektaklį „Pagalvės mokesčio rinkėjas“, įkvėptą Vilniaus miestelėno Teodoro Jevlašauskio (1546-1619) atsiminimų.

„Gudų bajoras Teodoras ne tik vaizdžiai aprašė XVI–XVII a. sandūros LDK tikrovę, bet ir ją savitai išgyveno, savarankiškai vertino. Jo memuarai – autentiška žmogaus gyvenimo istorija, kupina džiaugsmų, netekčių, melancholijos ir nevilties. Šios emocijos nesvetimos ir šiandien. Tačiau atmosfera visiškai kitokia. Spektaklyje bandėme atkurti ano laikmečio mistiką“, – sakė spektaklio režisierius Ramūnas Abukevičius. Į XVI-XVII a. nusikelti padeda ne tik spektaklyje vaidinančių aktorių Emilijos Latėnaitės-Beliauskienės, Rasos Jakučionytės, Gintaro Mikalausko ir paties R.Abukevičiaus dialogai, muzika, tačiau ir įspūdingi kostiumai. Jų autorius – dizaineris Kęstutis Lekeckas mados srityje dirba nuo 1999-ųjų, tačiau randa laiko ir teatrui.

„Mūsų teatras vadinamas „intymiu“, todėl, kad paprastai nuo žiūrovų mus skiria 30-50 centimetrų. Panašiai bus ir šįkart, kai vaidinsime Kaune. Vieniems toks artumas patinka, kitiems – nelabai. Tačiau neįprastumas, aštresnės emocijos garantuotos“, – sakė teatro „Ramūno ateljė“ nariai. Spektaklio kūrybinė grupė džiaugiasi, kad Kaune žiūrovams savo kūrinį pristatys istorinėje erdvėje – Kauno senamiestyje esančiame restorane „Sadutė“. Anot istorikų, Rotušės aikštės. 4-asis namas, kuriame įsikūręs restoranas, yra vienas seniausių Kauno pastatų. Gotikinės ir renesansinės sienos bei skliautai mena net XVI amžių.

Išvysti istorinį spektaklį „Pagalvės mokesčio rinkėjas“ kauniečiai galės kovo 3 dieną.

Pagalvės mokestis Lietuvos-Lenkijos valstybėje

Vadinamasis pagalvės mokestis pas mus buvo įvestas XVI a. Pirmiausia jį mokėjo žydai – už tai, kad monarchas juos saugo. Vėliau – visi kiti valstybės gyventojai. Mokesčio dydis priklausė nuo visuomeninės padėties ir gyvenamosios vietos. Ilgainiui šis mokestis buvo vadinamas subsidum charitativum - savanoriškas mokestis. Nors jau anksčiau taip surinkti pinigai buvo skiriami monarchijos saugumui stiprinti, nuo 1717 m. pagalvės mokestis oficialiai skirtas ir buvo naudojamas armijai išlaikyti.

Komentarai
Temos Mokesčiai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min