Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Algimanta Pabedinskienė: Keistas konservatorių posūkis – patys pensininkus mušė, patys rėkia

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Algimanta Pabedinskienė Nesu politikė, kuri pirmai progai pasitaikius smerktų kai kurių Seimo narių populistinį politikavimą. Tokia jau jų duona – daug ir gražiai kalbėti, žadėti. Tačiau šios savaitės konservatorių, švelniai sakant, keistas posūkis – boikotuoti Valstybinio socialinio draudimo fondo (toliau – Sodra) 2015 m. biudžeto priėmimą – privertė griebtis plunksnos.

Kalbame apie paprastiems pensininkams ir dirbančiųjų piniginėms, o ne bandantiems prieš Kalėdas ir savivaldos rinkimus sparnelius klijuotis politikams, svarbius klausimus – „Sodros“ kaip mokaus valstybinio draudimo išsaugojimą ir pensijų kompensavimą.

Pirmiausia, kodėl Sodros biudžetas 2015 m. yra geras:

Gerėja žmonių socialinės garantijos: ligos pašalpos nuo 3 iki 7 ligos dienos didėja nuo 40 proc. iki 80 proc. darbo užmokesčio (prognozuojama, kad dėl šios priežasties išlaidos padidės 33 mln. Eur).

Pirmą kartą per šešerius metus, 2015 metais, vidutiniškai 3 proc. didėja pensijos ir kitos išmokos dėl bazinės pensijos ir draudžiamųjų pajamų padidinimo. Didėjimas nedidelis, bet ne paskutinis ir bent kompensuos pastarųjų metų infliaciją.

Tęsiamas sėkmingai pradėtas (ir konservatoriams tikriausiai nervinį drebulį keliantis) pensijų kompensavimas. 2015 m. iš biudžeto numatyta skirti 180 mln. Lt.

Nuo 2015 m. nedarbo draudimo išmokai nebus taikomas iki šiol konservatorių įvestas ribojimas. Maksimali nedarbo draudimo išmoka sieks 1042 Lt ir žmogus, kuris daug metų dirbo, mokėjo mokesčius, nuolat mokėjo „Sodros“ įmokas, bet netikėtai prarado darbą, bent kelis mėnesius galės tikėtis socialinio teisingumo iš valstybės ir kartu su šeima nebadauti, kol susiras naują darbą.

Tęsiamas sėkmingai pradėtas (ir konservatoriams tikriausiai nervinį drebulį keliantis) pensijų kompensavimas. 2015 m. iš biudžeto numatyta skirti 180 mln. Lt.

Gerėja „Sodros“ situacija

Nuo 2014 m. paskolų, paimtų valstybės vardu siekiant vykdyti įsipareigojimus apdraustiesiems, palūkanos dengiamos iš valstybės biudžeto lėšų.

Darbo biržų išlaikymas finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis.

„Sodros“ administravimo išlaidos 2015 metais bus daugiau nei 12 mln. litų arba beveik 5 proc. mažesnės nei 2014 metais.

Siekiame, kad jau 2016 m. „Sodros“ biudžetas būtų subalansuotas, o 2017 m. teigiamas.

Taip, jis geras, nes šiais metais jis negali būti puikus, nes po konservatorių įgyvendintų karpymų, mažinimų, atėmimų vis dar bandome grąžinti socialinės garantijas ir išmokas bent jau į 2008 m. lygį ir jas didinti kompensuojant pastarųjų metų infliaciją.

O juk norisi, kad ir dirbantieji, dabar „Sodros“ įmokas mokantys, sulaukę pensijos po 10-30 metų vis dar rastų „Sodrą“ ne vos vos besigaluojančią, o stabiliai, saugiai dirbančią ir užtikrinančią valstybinį socialinį draudimą.

Lengva yra iš Seimo tribūnos dalinti kitų efektyvių sprendimų ir darbų dėka sukauptus pinigus, tačiau kodėl tokių sprendimų buvę konservatorių ministrai neįgyvendino, kai turėjo  valdžią?

Konservatorių buvę socialinės apsaugos ministrai, užmiršę, kaip 2008-2012 m. atiminėjo iš pensininkų jų vienintelį pragyvenimo šaltinį – senatvės pensiją, staiga praregėjo ir nusprendė įsijausti į angelų vaidmenis. Ir, žinoma, pasiūlė tai daryti tų pačių „Sodros“ mokėtojų sąskaita, o „Sodrą“ įstumti į dar didesnes skolas (juk kitų metų viduryje vėl turės progą pašūkauti iš Seimo tribūnos apie nevykdomą „Sodros“ reformą ir nesubalansuotą biudžetą).

Lengva yra iš Seimo tribūnos dalinti kitų efektyvių sprendimų ir darbų dėka sukauptus pinigus, tačiau kodėl tokių sprendimų buvę konservatorių ministrai neįgyvendino, kai turėjo Seime valdžią, o rankose ministro portfelius? Trūko kompetencijos? Noro? O gal buhalterinis požiūris į žmogų vertė tik mažinti, karpyti, atimti ir taupyti žmonių sąskaita?

Todėl mane nuvylė politikų toks neatsakingas politikavimas ir noras pasirodyti geraisiais samariečiais. O juk adventas skirtas ne griauti, naikinti, o krikščioniškam gėrio kūrimui, laukiant Šv. Kalėdų.

Todėl ir siūlau nesugriauti to, ką taip sunkiai dvejus metus kūrėme, atstatėme. Dėl to dabar turime tokį socialiai atsakingą ir prieš dirbantį žmogų, ir pensininką „Sodros“ 2015 m. biudžetą.

Algimanta Pabedinskienė yra socialinės apsaugos ir darbo ministrė, Darbo partijos atstovė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min