Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Giedrė Gečiauskienė: Grėsmės Lietuvos ir Rusijos ekonomikoms išlieka

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Giedrė Gečiauskienė Šį rytą pasirodė žinutės, jog Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitarė dėl ugnies nutraukimo Rytų Ukrainoje. Iškart po šio pranešimo finansų rinkos Europoje šoko aukštyn, tiesa, dėl detalių trūkumo yra per anksti skelbti konflikto pabaigą. Juo labiau, kad po pusvalandžio pasirodė informacija, jog Rusijos prezidentas esą neprisideda prie ugnies nutraukimo susitarimo, nes Rusija nedalyvauja jokiame konflikte.

Akivaizdu, kad panašaus pobūdžio nesutampančių pranešimų artimiausiomis dienomis dar bus ir daugiau.

Vertinant ekonomines perspektyvas Rusijai ir Ukrainai, tenka pripažinti, kad net jeigu ugnis išties būtų nutraukta ir politinė situacija Ukrainoje grįžtų į stabilesnę situaciją, grėsmės Rusijos bei Ukrainos ekonomikoms išliks bet kokiu atveju.

Kalbant apie Rusiją, svarbiausi neapibrėžtumai jos laukia investicijų srityje: pastaruosius metus labai sumažėjo valstybės užsakymų, o investuotojų požiūris į Rusiją kaip į investicijų partnerę dėl šių metų įvykių Ukrainoje tapo akivaizdžiai atsargesnis.

Kita problema, kuri taip pat greitai nedings – aukštos palūkanų normos, stabdančios tiek verslo, tiek ir privačias investicijas, bei aukšta infliacija, mažinanti gyventojų perkamąją galią. Visi šie neigiami veiksniai išlieka ir mes toliau prognozuojame Rusijos ekonomikos traukimąsi šiais metais (-0,3 proc. BVP smukimą 2014 m. ir -1,8 proc. – 2015 m.).

Net jeigu ugnis išties būtų nutraukta ir politinė situacija Ukrainoje grįžtų į stabilesnę situaciją, grėsmės Rusijos bei Ukrainos ekonomikoms išliks bet kokiu atveju.

Lietuvos ekonomikos augimas išliks tvarus

Vertinant ekonomines perspektyvas Lietuvai, „Danske Bank“ išlaiko savo prognozes dėl stabilaus Lietuvos ekonomikos augimo šiais ir kitais metais.

Tiesa, gali tekti mažinti infliacijos prognozes: itin žema infliacija šiuo metu stebima euro zonoje, labai sumažėjo ir infliacijos lūkesčiai artimiausiais metais.

Prie žemos infliacijos tiek euro zonoje, tiek ir Lietuvoje turėtų prisidėti mažėjančios resursų kainos, įskaitant ir lėtai mažėjančias naftos kainas.

„Danske Bank”, atsižvelgdama į geopolitinę padėtį Rytų Europoje, BVP prognozių nekeičia ir tikisi, kad Lietuvos BVP 2014 m. augs 2,4 proc., o 2015 m. augimas didės ir sieks 2,7 proc. Taigi, šalies ūkio plėtros tempai išliks vieni didžiausių Europoje. Šalies ekonomikai augant nuosaikiais tempais, tikimasi, jog infliacija šalyje išliks nedidelė ir šiemet turėtų siekti 0,7 proc. , o 2015 m. -1,9 procento.

Manome, jog Lietuvos ekonomika išlieka stipri, o jos konkurencingumas tik augs, šaliai įsiliejus į euro zonos valstybių gretas. Tiesa, negalime pamiršti geopolitinės įtampos tarp Rusijos bei Ukrainos – šių geopolitinių įvykių seka ir trukmė neabejotinai turės įtakos šalies ūkio augimo tempams.

Tiesa, šiandien pasirodžiusios naujienos, jog pasiektas susitarimas tarp šių valstybių dėl „nuolatinio ugnies nutraukimo“ Ukrainos rytiniame Donbaso regione, teikia vilčių, jog karinis konfliktas gali netrukus atslūgti. O tai galėtų būti gera žinia tiek Lietuvos, tiek kitų Baltijos šalių, tiek ir Europos ekonomikoms.

Primename, jog „Danske Bank“ analitikai dar rugpjūtį prognozavo, jog ekonominės sankcijos tarp Rusijos ir Europos turėtų būti atšauktos abipusiu sutarimu trumpuoju laikotarpiu.

Giedrė Gečiauskienė yra „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min