Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kas privers liūtą arti?

Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pagaliau tai įvyko. Šlovė Egidijui Šileikiui! Šiam jaunam Konstitucinio Teismo (KT) teisėjui išdrįsus paskelbti atskirąją nuomonę, visiems laikams buvo sulaužyta stagnacinė KT neklystamumo dogma. Tai tik antras atvejis KT istorijoje, tačiau ypač svarbus, nes radosi labai politizuotoje byloje. Gal net ne tiek politizuotoje, kiek suveltoje oligarchinės sistemos tinklais ir slaptosios įtakos ryšiais.

Žinoma, atskiroji nuomonė skirta tik pamąstymams ir tiesioginės juridinės galios neturi. Tačiau kokią juridinę galią turi bendroji KT nutartis dėl Atominės elektrinės įstatymo, nors ji ir yra privaloma?

Taigi, taigi... Ji taip pat beveik neturi juridinės galios, nes, kaip matome, gali būti interpretuojama skirtingai, atsižvelgiant į tai, kaip kam naudinga ar atrodo teisinga.

LEO LT atstovai išdidžiai pareiškė, kad jie patenkinti KT sprendimu ir ruošiasi toliau sėkmingai dirbti. Didžiausias jų kritikas Kęstutis Čilinskas aiškina priešingai. Pagal jį, valstybė gavo juridinį instrumentą naikinti LEO LT ir net atsiimti tuos 9 mlrd. litų, kurie buvo labdaringai atiduoti į privačias rankas. Jis net nurodo Civilinio kodekso straipsnį, kuris leidžia viską atlikti juridiškai tvarkingai.

KT su menkavertiškumo kompleksų kamuojamo Seimo pagalba antikonstituciškai plečiant politinę galią, toks apsinuoginimas anksčiau ar vėliau turėjo įvykti.

Tačiau akivaizdu viena – ieškoję aiškumo, vėl patekome į teisinę pelkę. Atskiroji E.Šileikio nuomonė, tapusi privaloma, galėjo problemą išspręsti. Aštuoni kiti Rytų išminčiai sugebėjo tik gudriai išsivinguriuoti.

Tai savotiškai dėsninga. KT su menkavertiškumo kompleksų kamuojamo Seimo pagalba antikonstituciškai plečiant politinę galią, toks apsinuoginimas anksčiau ar vėliau turėjo įvykti.

Ką dabar daryti? Ir pirmiausia – kaip išspręsti LEO LT problemą? (Juk apriboti KT galias ir, tarkime, grąžinti jo iš kai kurių lietuvių atimtą teisę į pilietybę bus dar sunkiau.) Kaip tą pasipūtėlį oligarchijos liūtą įkinkyti dirbti visuomenės labui? Atsakymas paprastas: REIKIA POLITINĖS VALIOS. Kaip matome iš teisininkų aiškinimų, dabar galimi visi variantai. Kad ir peiktinas, KT nutarimas vis dėlto neužkerta kelio radikaliam problemos sprendimui.

Ar valdantieji politikai ryšis pakilti į kovą prieš galingą aljansą? Taip, tautos mandatas jau yra gautas per praėjusius rinkimus. Būsimasis prezidentas(ė) taip pat nebebus LEO LT globėjas. Lieka laukti aiškesnės premjero Andriaus Kubiliaus pozicijos. Kol kas jo reakcija primena norą išsisukti ir išvengti lemtingų sprendimų. Kažkodėl žvelgiant į nepasitikėjimą savimi slepiančią bravūrą, ausyse tyliai skamba sena dainelė: „Neliūdėk, liūte, neliūdėk, liūte...“

Kelių personalijų keitimas LEO LT vadovybėje rodys tik bandymą slėpti didžiąsias bėdas. Galbūt dar blogiau! Tai bus tik įtakos perdavimas iš socialdemokratų į konservatorių rankas.

O juk LEO LT klausimas yra būtent tas, kur tautos rinkta, tačiau dabar vis labiau keikiama valdžia gali įrodyti savo atsidavimą demokratijai. Turbūt tai ir bus svarbiausias valdančiosios koalicijos išbandymas. Juk jau praėjo pakankamai laiko, kad visi galėtume įsitikinti – naudos valstybei ir visuomenei iš LEO LT nėra. Tad dabar būtina atkurti teisingumą ir pažeistą visuomenės interesą.

Juk Liūtas, anksčiau dar vadintas Slibinu, iš tikrųjų yra tik apgaulingo įvaizdžio Chimera. Tokių fantastinių gyvių paskirtis – kvailinti liaudį ir pridengti savanaudžius finansinių grupių interesus.

2008 metai buvo etapiniai liberalaus pasaulio raidoje. Tada prasidėjusi krizė rodo, kad senųjų moralės pagrindų netekęs kapitalizmas eina į susinaikinimą. Norint išlikti, besaikis gobšumas turi būti apribotas.

LEO LT avantiūra Lietuvoje atspindi tą pačią beribio godumo tendenciją ir didžiausią politikos nuosmukį. Laikas atsikvošėti. Nors bus labai sunku.

Juk ne veltui gudrieji oligarchijos klapčiukai į sutartį įrašė tarptautinius teismus. Tačiau valingų politikų valdoma valstybė turi pakankamai svertų priversti suįžūlėjusius savo narius laikytis bendrų taisyklių. Visiems turi tapti aišku, kad, ėmęs parazituoti visuomenės sąskaita, galiausiai ir pats nukentėsi. Tegul tai bus gera pamoka.

Gal atsiėmę bent kelis padovanotus milijardus galėsime mažiau užveržti diržus kitose srityse? Tad ar ne čia reikėtų parodyti tikrą ryžtingumą? O jeigu žinoma oligarchų grupė skelbs jau atvirą karą valstybei, galima imtis ir labai drastiškų veiksmų. Tarkime, pertvarkyti antimonopolinius įstatymus mažmeninės prekybos srityje. Nuleisti rinkos monopolizacijos kartelę iki kokių 20 procentų. Bet pirmiausia būtina demonopolizuoti energetiką. Ir pradėti reikia jau šioje pavasario sesijoje.

„Lietuvos žinios“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min