Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Saulius Paukštys: Vanduo viską ištvers

Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Saulius Paukštys Štai vėl baigėsi navigacijos sezonas Lietuvos upėse. Neryje taip pat. Kadangi jau esu vilnietis, tai kalbėsiu apie laivybą Neryje Vilniuje. Naujiena turbūt ta, kad susidomėjimą Nerimi ir aplūžusiomis krantinėmis sostinės centre parodė visas būrys politikų.

Aišku, kad tai tema artėjantiems rinkimams ir tokios politikų šnekos geriausiu atveju truks iki kovo. Ir tikrai nevirs realiais darbais.

Naujiena dar ir ta – kad šiemet Neryje, Vilniuje atsirado daug laivų ir net plaustas – namelis su terasa, kur įsikūrė arbatinė. Visa kita – liko kaip buvę. Kaip jau daugelį metų.

Tik vis labiau dūlančios krantinės jau darosi pavojingos – kyšančios iš sudilusio betono armatūros galai akivaizdžai tyko pravažiuojančių dviratininkų padangų ir bėgikų sportbačių, o prie krantinių jau formuojasi dumblo ir vandens žolių „sodai“, surenkantys srovės nešamą šlamštą ir žąsų šeimų intrigas.

Intrigos tradiciškai lydi ir visus projektus, ir sumanymus aplink Nerį, tekančią per Vilnių.

Intrigos tradiciškai lydi ir visus projektus, ir sumanymus aplink Nerį, tekančią per Vilnių. Štai kelis metus brandinta Vilniaus uosto idėja, pagal kurią tarp Mindaugo ir Žaliojo tiltų suformavus terasas šlaituose ir įkurdinus plaukiojančių namų koloniją ši kranto atkarpa tarsi turėjo jėgos tapti Amsterdamo nuotaikų klonu Vilniuje.

Šis jau subrandintas ir nugludintas projektas netikėtai Vilniaus savivaldybėje buvo nubrauktas ir pakeistas dviračių takų raizgalynės projektu, kuriam jau subraižytos trasos ir laukiama mistinių europinių pinigų. O dar čia iš kažkur turėtų atsirasti ir paplūdimiai su palmėmis ir mistiniais stikliniais restoranais.

Kažkieno, gal ir miesto nauda – yra pagrindinis šių variacijų variklis. Matyt. Tai čia krantai. O vanduo? „Jei nežinote – Neris Vilniuje – valstybinės svarbos vandens kelias, pusaštunto kilometro ilgio. Mes pastatėme Vilniuje aštuoniolika plūdurų, žyminčių farvaterį“, – didžiuodamasis sako Vidaus vandens kelių direkcijos vadovas Antanas Ivanauskas.

Tikrai – tiems septyniems laivams plaukioti Vilniuje žymiai patogiau. Dar patogiau ir didžiausiam Vilniaus laivui „Ryga“, kuris pats sau gilina plaukimo trasas, sudaręs kontraktus su Direkcija dėl Neries vagos valymo.

Bet neseniai entuziastų Neryje rastas ir ištrauktas dešimtmetį čia tūnojęs automobilis skenduolis liudija, kad Neries valymo sąvoka – labai subjektyvi. Ką dar daro ši direkcija Vilniuje, nelabai yra žinių. Pasiteiravus apie Vilniaus žiemos uostą Žirmūnuose A.Ivanauskas nieko konkretaus negalėjo pasakyti: „Čia turėtų savivaldybė rūpintis.“

Nenuostabu, nes visos Direkcijos jėgos ir pastangos mestos Marvelės uostui Kaune. Grandiozinis projektas – atgaivinti prekybinį baržų kelią iš Klaipėdos iki Kauno – net žodžiais labai panašus į žinomo herojaus Naujųjų Vasiukų projektą. Ką jau čia tas Vilnius su savo krantinėmis ir kažkokiais apmaurojusiais užutekiais.

Kol partiniai, ministeriniai ir visokie kitokie biurokratiniai veikėjai nepajus naudos – asmeninės, partinės ar kitokios – tol mistinis Marvelės uostas pirmaus, nokautuos ir užgoš visas iniciatyvas ir sumanymus Vilniuje.

Rinkimai praeis, silpni politikų cypsėjimai Neries tema Vilniuje nutils. Ir viskas liks kaip buvę Neries pakrantėse Vilniaus centre. Mano draugas Kazachstano respublikos diplomatas, matyt, teisingai pastebėjo – kol partiniai, ministeriniai ir visokie kitokie biurokratiniai veikėjai nepajus naudos – asmeninės, partinės ar kitokios – tol mistinis Marvelės uostas pirmaus, nokautuos ir užgoš visas iniciatyvas ir sumanymus Vilniuje.

Nesvarbu, kad Marvelė ir baržų kelias per Lietuvą niekaip neišsivaduoja iš Naujųjų Vasiukų kosmodromo įvaizdžio. Ir nesvarbu, kad beveik milijonas turistų ir miestiečių Viniuje vis linksniuoja griūvančias krantines ir šlaitus.

Vanduo viską iškentės. Vilniaus centre tekanti Neris vėl liks apleista. Neries terasų ir dviračių trasų planai, ir žiemos uosto projektai liks popieriuje. Vyriausybė ir Seimas vėl turės svarbesnių darbų, nei Neries tėkmė Vilniuje.

Bet, matyt, kartą trūks žmonių kantrybė – koks nors ministras ar direkcijos direktorius gaus prasmirdusiu pamidoru į veidą ar į Calvino Kleino palto skverną ir gal tada Neries krantinių rekonstrukcijos klausimas pradės figūruoti biudžeto eilutėse. Ir po kelių metų – gyvenimas aplink puikią upę, tekančią mūsų gražuolio miesto centre, kunkuliuos ir džiugins mus visus.

Kaupkite nekondicinius pomidorus, žmonės, kartais jie gali pastūmėti, atrodo, mirtinai įstrigusius reikalus.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min