Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Iš mažamečių pinigų reikalaudavusi nepilnametė sulaukė ir baudžiamosios atsakomybės

Teismas
Ramūno Danisevičiaus/Scanpix nuotr. / Teismas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prievarta atiminėjusi iš jaunesnių mokinių pinigus keturiolikmetė panevėžietė sulaukė ir baudžiamosios atsakomybės – jai paskirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymas atidėtas dvejiems metams. Nepilnametei taip pat paskirtas įpareigojimas vakarais būti namuose nuo 21 val. iki ryto 7 val.

Kaip informuoja Panevėžio apygardos prokuratūra, tokį sprendimą šiandien priėmė Panevėžio apygardos teismas, baigęs nagrinėti Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokurorų perduotą nusikaltimų nuosavybei baudžiamąją bylą ir pripažinęs keturiolikmetę kalta dėl svetimo turto prievartavimo.

Valstybinį kaltinimą nagrinėjant šią baudžiamąją bylą palaikiusi prokurorė Danutė Baltrušaitytė siūlė skirti dvejų metų laisvės atėmimo bausmę nepilnamečių pataisos namuose.

„Nusikalsti linkusi keturiolikmetė sulaukė amžiaus, kai galima atsakyti baudžiamąja tvarka už tai, kad neturėdama jokio teisėto pagrindo, tai yra civilinių įstatymų numatytos turtinės teisės atsiradimo pagrindo, atvirai savo naudai vertė nukentėjusiąją perduoti turtą – pinigus, o už neįvykdytus reikalavimus pavartojo fizinį smurtą“,- teigia nepilnamečių justicijos srityje besispecializuojanti Panevėžio apygardos prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokurorė Danutė Baltrušaitytė.

Panevėžio miesto vienos mokyklos devintokė buvo kaltinama pernai žiemą iki šių metų gegužės mėnesio vidurio versdavusi jaunesnę moksleivę – septintokę jai perduoti po dešimt, dvidešimt ar penkiasdešimt litų. Nukentėjusioji už neįvykdytus reikalavimus buvo baudžiama fiziniu smurtu, gąsdinama trumposiomis žinutėmis į mobiliojo ryšio telefoną. Tokiais niekuo nepateisinamais pinigų reikalavimais vyresnioji moksleivė pati arba nurodydama tą daryti kitai mergaitei atakavo savo auką  iki pavasario.

Nepilnamečių justicijos srityje besispecializuojančių prokurorų veiklą koordinuojantis Panevėžio apygardos prokuratūros prokuroras Ignas Raila teigia, kad reiktų dažniau taikyti Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymą, kuris numato nepilnamečių, kurie dar nėra baudžiamosios ar administracinės atsakomybės subjektai,  atsakomybę už smurto veiksmus mokyklose ir ne tik jose.

Dažnai teisiniais klausimais su mokiniais bendraujančio prokuroro Igno Railos nuomone, šiuo atveju taip ilgai užsitęsę mažamečių prievartos veiksmai – yra didelė mokyklos problema.

Nuskriausti vaikai neretai neturi su kuo atvirai pasikalbėti ir sulaukti patarimų, kaip jiems elgtis, kai iš jų tyčiojamasi ar jie kaip kitaip yra skriaudžiami. Todėl prokurorai ir siekia visų trijų institucijų – švietimo, policijos ir prokuratūros artimesnio bendradarbiavimo. Vaikas turi jaustis ir būti saugus ten, kur už jo apsaugą yra atsakingos valstybinės institucijos.  

Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus prokurorė Danutė Baltrušaitytė sakė, kad teisiamosios baudžiamąją atsakomybę sunkinanti aplinkybė buvo ta, kad nusikalstamos veikos buvo padarytos mažametėms

Nesibodėta panaudoti suaugusių nusikaltėlių psichinę prievartą – grasinta sumušti, išvežti į mišką arba pažeminti orumą. Tokių grasinimų sulaukė kita mažametė mergaitė, kuri vyresniosios paliepimu iš nuolat reketuojamos aukos nepaėmė reikalaujamų pinigų, todėl buvo verčiama sumokėti 150 litų.

Šių metų kovo mėnesį jaunajai reketininkei, jau prieš dvejus metus įrašytai į policiją dominančių vaikų kartoteką, buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl chuliganiško elgesio mokykloje, nes ji nebuvo sulaukusi tokio amžiaus, nuo kurio asmuo atsako pagal baudžiamuosius įstatymus.

Ikiteisminį tyrimą organizavo, kontroliavo ir jam vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Antrojo skyriaus prokurorai, jį atliko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato miesto policijos komisariato Kriminalinės policijos pareigūnai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min