Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pirmą kartą šalyje: Ispanijos teismas Lietuvoje gyvenančius liudytojus apklausė nuotoliniu būdu

Liudytojų apklausa nuotoliniu būdu
Nacionalinės teismų administracijos nuotr. / Liudytojų apklausa nuotoliniu būdu
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ketvirtadienį Nacionalinėje teismų administracijoje vyko pirmoji šalyje tarptautinė vaizdo konferencija – nuotolinis teismo posėdis. Jame Taragonos provincijos (Ispanija) audiencijos apeliacinio teismo teisėjai, nagrinėjantys baudžiamąją bylą, kurioje asmenų nužudymais kaltinami Lietuvos piliečiai, apklausė Lietuvoje esančius liudytojus.

„Nuotolinį teismo posėdį surengėme Klaipėdos miesto, Pakruojo rajono ir Visagino rajono teismų prašymu. Kol kas šie teismai, kaip ir daugelis kitų, neturi techninių galimybių vykdyti tarptautinių liudytojų apklausų naudojant vaizdo konferencijų įrangą, todėl teismo posėdis buvo perkeltas į Nacionalinę teismų administraciją“, – pasibaigus apklausai paaiškino Nacionalinės teismų administracijos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjas Antanas Girnius. NTA atstovas šių teismų pavyzdžiu ragina sekti ir kitus šalies teismus, tikindamas, kad čia esanti įranga visiškai patikima.

Kaip rašoma Nacionalinės teismų administracijos pranešime, Lietuvos teismai skubų Ispanijos teismo teisinės pagalbos prašymą gavo sausio mėnesį. Jame pranešama, kad nužudymu kaltinami Lietuvos piliečiai, kuriems šiuo metu skirta kardomoji priemonė – kalėjimas, netrukus gali būti paleisti į laisvę, dėl liepos mėnesį besibaigiančio maksimalaus leistino kardomosios priemonės taikymo termino. Prašyme nurodoma, kad dėl bylos skubotumo ir sudėtingumo, taip pat didelio proceso dalyvių skaičiaus, vaizdo konferencija būtų pats efektyvias būdas atlikti liudytojų, kurie gyvena Lietuvoje, apklausą.

Pasak vaizdo konferencijoje dalyvavusio Pakruojo rajono apylinkės teismo teisėjo Laisvydo Zederštremo, nuotolinis teismo posėdis pradėjo sklandžiai. Per kelias valandas buvo apklausti 5 liudytojai.

„Taip buvo sutaupytas laikas, lėšos ir užtikrintas pačių liudytojų saugumas. Vienas dalykas vykti duoti parodymų į Ispaniją, kur ir buvo padarytas žiaurus nusikaltimas, ir visai kas kita atsakinėti į teisėjo klausimus būnant čia,“ – teigė teisėjas.

Teisėjas pabrėžė, kad jeigu nebūtų sąlygų surengti vaizdo konferencijos Lietuvoje, liudytojams būtų tekę vykti į Ispaniją, o išlaidas tektų apmokėti Ispanijos valstybei. Tuo atveju, jeigu bet kuris Lietuvos teismas pats būtų nuomojęsis vaizdo konferencinę įrangą, tam būtų tekę skirti nemažą pinigų sumą.

Vaizdo konferencija, kurios įrašas bus saugomas Ispanijos teisme ir naudojamas prisiekusiųjų teismo posėdžio metu, vyko trimis kalbomis (lietuvių, rusų, ispanų) dalyvaujant vertėjams. Pakartotinė liudytojų apklausa nuotoliniame teismo posėdyje planuojama š. m. gegužės mėnesį Nacionalinėje teismų administracijoje.

Primintina, kad š. m. sausio mėnesį Nacionalinė teismų administracija ir Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią pagrindiniuose šalies teismuose ir įkalinimo įstaigose bus diegiama vaizdo perdavimo, įrašymo ir saugojimo sistema. Šia įranga planuojama aprūpinti per 20 teismų, 13 įkalinimo įstaigų.

Komentarai
Temos Teismas, Ispanija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min