-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Važiuojate su žmogumi, kurį radote feisbuke? 5 dalykai, į ką privalote atkreipti dėmesį

Žiauriai nužudytos klaipėdietės Justinos Šikšniūtės istorija priminė apie problemą, kuri tiksi internete. Socialiniame tinkle „Facebook“ yra tūkstančiai grupių, kuriose nepažįstami žmonės siūlo kartu keliauti iš vieno miesto į kitą. Psichologai sako, kad tokios bendruomenės – laukas, kuriame gali medžioti iškrypėliai ir nusikaltėliai. Kaip nuo jų apsisaugoti?
Kriminalistai renka įkalčius studentės kūno radimo vietoje
Kriminalistai renka įkalčius studentės kūno radimo vietoje / Nojaus nuotr.

Sudėtinga tiksliai pasakyti, kiek socialiniame tinkle „Facebook“ yra tokių grupių, kuriose žmonės siūlosi pavežti iš vieno miestą į kitą. Sudėtinga, nes kai kurios bendruomenės yra uždaros ir slaptos. Be to, pavadinimai nebūtinai atspindi, kad turinys yra susijęs su tarpmiestinėmis kelionėmis. 

Tarkime, žudiku tapęs Šilutės rajono gyventojas Valdas Jankauskas aukų galėjo rasti mažiausiai trijose tokiose grupėse – maždaug tiek bendruomenių yra skirta vien šilutiškiams, keliaujantiems į didmiesčius ir atgal.

Tačiau psichologai sako, kad tokios bendruomenės išties gali būti pavojingos.

„Be jokios abejonės, tokios grupės gali tapti iškrypėlių lizdu. Kaip ir pažinčių portalai – ten yra daug normalių žmonių, bet yra ir tokių, kurių ketinimai nėra priimtini“, – sako psichologas Andrius Kaluginas. 

Kartu keliaujantys nepažįstamieji prieš sėsdami į automobilį bendrauja labai mažai, todėl, anot psichologo, labai sudėtinga duoti universalių patarimų, kaip atpažinti iškrypėlius ar kitokius nusikaltėlius. 

Tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį. 

1. Patikrinkite nepažįstamojo „Facebook“ profilį

Vienas iš patarimų – patikrinkite pavėžėti besisiūlančio žmogaus „Facebook“ profilį. Ten galite rasti detalių, kurios sukels įtarimų.

Pažiūrėkite, ar turite su tuo žmogumi bendrų draugų. Jeigu turite, tai nesidrovėkite jų paklauskite, ar tikrai pažįsta tą asmenį. Gal niekas apie jį nėra girdėjęs? Gal profilis netikras?

Pažiūrėkite, ar turite su tuo žmogumi bendrų draugų. Jeigu turite, tai nesidrovėkite jų paklauskite, ar tikrai jie pažįsta tą žmogų. Gal niekas apie jį nėra girdėjęs? Gal profilis netikras?

Pabandykite nustatyti, ar žmogaus nuotraukos yra tikros. Gal vartotojas naudoja nieko nesakančius paveikslėlius iš „Google“? Jeigu taip, tai gal reiktų susilaikyti nuo kelionės ir pasirinkti autobusą.

Taip pat patikrinkite jo įrašus, pomėgius. Galbūt naujasis jūsų pakeleivis teigia, kad jam yra 18 metų, tačiau įrašai arba pomėgiai verčia manyti, kad jis – gerokai vyresnis.

2. Pirmasis susitikimas: ar tai tas pats žmogus?

Psichologas A.Kaluginas sako, kad net labai žiauraus nusikaltėlio „Facebook“ profilis gali būti tvarkingas, nesukelti jokių įtarimų. Tačiau apie blogus ketinimus gali išduoti kita detalė.

Asmeninio archyvo nuotr./Psichologas Andrius Kaluginas
Asmeninio archyvo nuotr./Psichologas Andrius Kaluginas.

„Įsivaizduokite, kad mergina susitaria važiuoti su vaikinu. Jaunu vyru. Viskas atrodo normalu, profilis tvarkingas. Tačiau kai susitinka, ji pamato, kad tai visai kitas žmogus, pavyzdžiui, suaugęs vyras. Tada jis pradeda aiškinti, kad tas vaikinas susirgo, negali nuvežti, todėl paprašė padaryti paslaugą“, – apie vieną iš būdų pasakojo psichologas.

Tokiu atveju, reiktų pagalvoti – ar tikrai verta rizikuoti ir važiuoti su šiuo žmogumi.

3. Bendravimas, peržengiantis padorumo ribas

Jeigu jau sėdite nepažįstamojo automobilyje, pagrindinė detalė, išduodanti, kad jis gali turėti blogų ketinimų – klausimai ir bendravimas, kuris peržengia padorumo ribas.

„Kai kalbatės apie dalykus, kurie neperžengia dviejų nepažįstamų žmonių bendravimo normų, tai viskas yra gerai. Oras, teatras, televizijos laida, muzika. Bet jeigu jis staiga paklausia apie intymius arba net labai intymius dalykus, tai jau turėtumėte suklusti“, – perspėja psichologas A.Kaluginas. 

Intymus klausimas gali būti net apie tai, kokia yra mėgstamiausia jūsų spalva. Turėtumėte savęs paklausti: kodėl šitam nepažįstamajam svarbios asmeninio gyvenimo detalės?

4. Sudrausminkite arba bėkite

Specialistai pabrėžė, kad bene labiausiai pažeidžiama grupė yra simpatiškos, jaunos merginos. Visų pirma, todėl, kad jos visuomet sulaukia daug vyrų dėmesio, todėl yra pripratusios ir praranda budrumą.

Specialistai pabrėžė, kad bene labiausiai pažeidžiama grupė yra simpatiškos, jaunos merginos.

„Aišku, visos merginos privalo būti labai atsargios, bet jaunos, simpatiškos ypač. Kai nepažįstamas vyras peržengia padorumo ribas, pavyzdžiui, pradeda keiktis prie jūsų, kai pokalbį pradeda kreipti į intymias temas, seksualinio pobūdžio dalykus, tai jau reikėtų jį sudrausminti, mandagiai paprašyti baigti“, – kalbėjo psichologas A.Kaluginas.

Jeigu nepažįstamasis į jūsų prašymą nereaguoja, reikia pabandyti išlipti iš automobilio ir skambinti artimiesiems ar draugams.

Psichologas patarė: jeigu su nepažįstamuoju važiuojate dviese, tai reikėtų atsisėsti ant galinės sėdynės, esančios toliau nuo vairuotojo – taip bent turėsite progą pabėgti. 

5. Klausykite savo intuicijos

Atpažinti, kad jus vežantis žmogus gali turėti blogų ketinimų, galima ir išklausius šnabždančios savisaugos – šeštasis pojūtis išties egzistuoja, tik reikia išmokti atkreipti dėmesį į siunčiamus signalus. Tai sako psichologas Olegas Lapinas. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Psichologas Olegas Lapinas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Psichologas Olegas Lapinas.

„Paprastai ant žmogaus veido nebūna parašyta, kad jis yra išskirtinis, linkęs daryti baisius dalykus. Dažniausiai, tokie nusikaltimai, ypač jei atliekami vieną kartą gyvenime, nėra asmenybės išraiška. Tai yra impulsiniai veiksmai. Todėl labai sudėtinga apibendrinti ir papasakoti žudiko portretą“, – aiškino psichologas.

„Savisaugos jausmas, intuicija, be abejo, nėra visiškai neklystantis dalykas. Nerimastingas žmogus gali dažnai klysti. Vis dėlto, intuicija veikia, yra net eksperimentų, tai įrodančių. Moterys, kurios pradeda ja naudotis, nesigaili“, – sakė O.Lapinas.Tačiau jeigu intuicija sako, kad gal reikėtų susilaikyti ir nevažiuoti su vienu ar kitu žmogumi, tai galima jos paklausyti. 

Psichologas pabrėžė, kad intuicija yra išlavinamas dalykas. Tarkime, tuo užsiima profesionalūs lošėjai.

Psichologas pabrėžė, kad intuicija yra išlavinamas dalykas. Tuo užsiima profesionalūs lošėjai.

„Bet tai galima daryti ir buityje. Pavyzdžiui, kai sprendžiate, į kurią eilę parduotuvėje stoti, kuri greičiau pajudės. Arba per kurias duris eiti, kurios iš jų bus užrakintos. Turite pabandyti pajusti, o tada žiūrėti, koks bus rezultatas“, – patarė psichologas.

Svarbus ir pastabumas.

„Intuicija tik stiprėja, jeigu sutelkiate savo dėmesį ir bandote pamatyti detales. Jei stengiatės stebėti žmonių mimikas, akis, judesius, tai padeda lavinti intuiciją. Vėliau, vien žvilgsniu galėsite perskaityti žmogų. Intuicija išplės jūsų matymą“, – patarė psichologas O.Lapinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius