Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Vilniaus energijos“ tyrime – įtarimai Andriui Janukoniui, Linui Samuoliui ir Jeanui Sacreste'ui

Andrius Janukonis
Martyno Vidzbelio/Scanpix nuotr. / Andrius Janukonis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos tyrime dėl galimai nusikalstamos „Icor“ įmonių grupės ir UAB „Vilniaus energija“ vadovų bei akcininkų veiklos įtarimai pareikšti Linui Samuoliui, Andriui Janukoniui ir Jeanui Pierre'ui Henri Sacreste'ui, rašoma FNTT pranešime žiniasklaidai. Tuo metu A.Janukonis sako, kad įtarimai neturi jokio pagrindo, tai tėra viešųjų ryšių akcija.

Įtarimai – visiems vadovams

LŠTA nuotr./Linas Samuolis LŠTA Tarybos narys. UAB „Vilniaus energija“ prezidentas
LŠTA nuotr./Linas Samuolis LŠTA Tarybos narys. UAB „Vilniaus energija“ prezidentas

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atliekamame ikiteisminiame tyrime, kontroliuojamame Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros, dėl galimai nusikalstamos „Icor“ įmonių grupės ir UAB „Vilniaus energija“ vadovų bei akcininkų veiklos 2014 m. balandžio 11 d. Linui Samuoliui, kuris yra „Vilniaus energijos“ prezidentas, įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, didelės vertės turtinės teisės įgijimo apgaule, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo.

Įtarimai taip pat pareikšti Andriui Janukoniui ir Jeanui Pierre'ui Henri Sacreste'ui. Šie asmenys šaukiami apklausoms dėl galimo vadovavimo juridiniam asmeniui, skirtam nusikalstamai veiklai nuslėpti.

Įtarimai taip pat pareikšti Andriui Janukoniui ir Jeanui Pierre'ui Henri Sacreste'ui. Šie asmenys šaukiami apklausoms dėl galimo vadovavimo juridiniam asmeniui, skirtam nusikalstamai veiklai nuslėpti, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, didelės vertės turtinės teisės įgijimo apgaule, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo. 

A.Janukonis yra Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos tarybos pirmininkas, vienas koncerno „Icor“ vadovų. Jis laikomas ir neoficialiu „Vilniaus energijos“ vadovu. „Vilniaus energiją“ oficialiai valdo Prancūzijos koncernas „Dalkia“, kurį į Lietuvą atvedė A.Janukonis. „Vilniaus energiją“ valdančiai bendrovei „Dalkia Eastern Europe“ vadovauja Prancūzijos pilietis J.P.H.Sacreste'as, kuriam taip pat pareikšti įtarimai.

A. Janukonis: tai – viešųjų ryšių akcija“

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos įtarimai, pateikti Andriui Janukoniui, Linui Samuoliui ir Jeanui Sacreste'ui, neturi jokio pagrindo, pranešime žiniasklaidai teigia A.Janukonis.

„Pareikšti įtarimai tėra viešųjų ryšių akcija“, – sakė „Vilniaus energijos“ valdybos narys ir „Icor“ valdybos pirmininkas A. Janukonis.

Anot A.Janukonio, FNTT įtarimus pareiškė dėl dviejų sutarčių, „Vilniaus energijos“ su kita „Dalkia“ antrine įmone pasirašytų 2003 ir 2004 metais. Šiuos epizodus nuodugniai ištyrė Valstybės kontrolė, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija ir specialiai tam sukurta Seimo komisija.

„Jokių pažeidimų nebuvo rasta, įtarimai yra tušti“, – teigė A.Janukonis.

Specialiųjų tarnybų dėmesio sulaukėme būtent dabar, nes bendra „Icor“ ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Reenergy“ pradėjo procesinius veiksmus prieš vyriausybę dėl neteisėto atliekų jėgainės statybų blokavimo Vilniuje, – teigė A. Janukonis.

Anot jo, faktą, kad vykdoma viešųjų ryšių akcija įrodo ne tik tai, bet ir pats įtarimų paskelbimas FNTT interneto svetainėje. Įprasta, kad FNTT neskelbia asmenų, kuriems reiškiami įtarimai, o nurodo tik inicialus.

A. Janukonio teigimu, FNTT rankomis taip pat kryptingai įgyvendinami valstybinio monopolisto „Lietuvos energija“ ir bendrovės „Fortum“ tikslai – sklandžiai šalinti iš kelio konkurentus.

„Specialiųjų tarnybų dėmesio sulaukėme būtent dabar, nes bendra „Icor“ ir Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Reenergy“ pradėjo procesinius veiksmus prieš vyriausybę dėl neteisėto atliekų jėgainės statybų blokavimo Vilniuje“, – teigė A.Janukonis.

51 procentą „Reenergy“ akcijų valdanti kompanija „Helvita Holdings“ yra registruota Olandijoje, todėl bendrovė turi galimybę kreiptis ir į tarptautinį arbitražą.

Sumokėjo visi šilumos vartotojai?

FNTT jau 2012 m. paskelbė atliekanti tyrimą dėl „Vilniaus energijos“. Tuomet teigta, kad tyrimas pradėtas susidomėjus koncerno „Icor“ valdomos biokuro tiekimo įmonės „Bionovus“ ir „Vilniaus energijos“ sandoriais.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Antroji Vilniaus termofikacinė elektrinė

Pareigūnai turėjo įtarimų, kad UAB „Vilniaus energija“ tiekiamos šilumos kaina galėjo būti dirbtinai didinama įsigyjant kurą, naudojamą šilumos gamybai.

FNTT 2012 m. skelbė, kiek pelno iš „Vilniaus energijai“ tiekiamo biokuro uždirbo „Bionovus“. „UAB „Bionovus“, perparduodama biokurą „Vilniaus energijai“, vien tiktai per 2007-2011 m. uždirbo 53 mln. Lt pelno. Grynojo pelno. Tas pelnas – žinote, kas jį sumokėjo. Sumokėjo Vilniaus miesto šilumos vartotojai“, – tuomet delfi.lt sakė FNTT direktorius Kęstutis Jucevičius.

Prieš dvejus metus tikino, kad viskas teisėta

2012 m. gegužę, kai buvo paskelbta apie tyrimą ir atliktos kratos, „Vilniaus energiją“ valdančios įmonės „Dalkia Eastern Europe“ valdybos pirmininkas ir prezidentas J.P.H.Sacreste'as kratas bendrovėje sieja su konkurentais. Jis tikino, kad tai išpuolis prieš bendrovę, kuri didina biokuro naudojimą. „Atrodo, kad kažkas nori, jog mes perleistume savo verslą Lietuvoje konkurentams už dyką“, – sakė J.P.H.Sacreste'as.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jeanas Sacreste'as
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jeanas Sacreste'as

Jis tuomet tikino, kad visi biokuro pirkimai, taip pat ir sandoriai su „Icor“ kompanija „Bionovus“, atitinka įstatymus, jie atliekami pagal nustatytas viešųjų pirkimų taisykles, o pirkimų rezultatai priklauso nuo konkurse dalyvaujančių bendrovių siūlymų.

„Kodėl jie (“Bionovus„ – aut.) laimėjo konkursą? Jūs turėtumėte klausti jų. Ko mums reikia, tai tiekėjo, kuris patikimas ir tinkamas vykdyti šią veiklą. Vienas iš paaiškinimų gali būti perkamas biomasės kiekis, mes ne kelias tonas, o šimtus tūkstančių tonų perkame“, – dėstė „Dalkia Eastern Europe“ vadovas.

Tuo tarpu „Icor“ Komunikacijos departamento direktorius Nerijus Mikalajūnas tikina, kad dabartiniai įtarimai pareikšti ne dėl biokuro pirkimo, bet dėl dviejų sutarčių, „Vilniaus energijos“ su kita „Dalkia“ antrine įmone pasirašytų 2003 ir 2004 metais. Dėl biokuro pirkimo kol kas įtarimai esą niekam nepareikšti.

Koncerną „Icor“ nuolat aštriai viešai kritikuoja ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Savo metiniame pranešime ji viešai apkaltino koncerną plėšikavimu ir pabrėžė, kad dėl išpūstų šildymo kainų žmonės permokėjo ne mažiau nei Rusijos koncernui „Gazprom“ už nepagrįstai brangias dujas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min