-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 03 23

Kas ir kaip Lietuvoje prognozuoja orus?

Kovo 23 d. – pasaulinė meteorologijos diena. Daugelis meteorologiją tapatina tik su orų prognozėmis, skelbiamomis žinių metu ir prisimena meteorologus tik tuomet, jei lietingą dieną namuose pamiršta skėtį.
LHMT darbuotojai Paluknio aerodrome tarptautinę meteorologijos dieną paminėjo kartu su aviatoriais
LHMT darbuotojai Paluknio aerodrome tarptautinę meteorologijos dieną paminėjo kartu su aviatoriais / LHMT nuotr.

Tačiau Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos veikla gerokai įvairesnė: tarnyba rengia meteorologines, hidrologines, jūrines hidrometeorologines, ultravioletinės saulės spinduliuotės indekso, karščio indekso bei vėjo žvarbumo prognozes, taip pat įspėja apie gaivalines nelaimes, stichinius, katastrofinius reiškinius ir staigius orų pokyčius, bendrojo ozono sluoksnio nykimą, stebi vandens objektus ir teikia apie juos duomenis, o taip pat kaupia ir atnaujina išsamiausią Lietuvoje meteorologinių ir hidrologinių duomenų archyvą.

Retas kuris vėjuotą dieną oro uoste laukdamas lėktuvo susimąsto, kad būtent LHMT pateikiami duomenys lemia tai, ar bus leista lėktuvams pakilti arba nutūpti

Š.m. kovo mėnesį LHMT pradėjo skelbti informaciją apie įvairius klimato indeksus. Klimato indeksai apibendrina sukauptą ilgametę meteorologinę informaciją ir atspindi klimato pokyčius vykstančius mūsų šalyje. Iš klimato indeksų matyti, kad Lietuvoje šiltuoju laikotarpiu daugėja dienų, kai oro temperatūra siekia 25 ºC ir daugiau, o šaltuoju metų laiku sumažėjo dienų su neigiama oro temperatūra. Pastebima tendencija, kad daugėja intensyvių liūčių, kai per dieną iškrinta 20 mm ir daugiau kritulių.

Kasdien LHMT duomenimis naudojasi aviacijos objektai,  priešgaisrinės saugos tarnybos, miškininkai, draudimo ir statybų bendrovės, energijos tiekimo, kelių priežiūros, laivininkystės ir kitos įmonės. Retas kuris vėjuotą dieną oro uoste laukdamas lėktuvo susimąsto, kad būtent LHMT pateikiami duomenys lemia tai, ar bus leista lėktuvams pakilti arba nutūpti; kad nuo LHMT surinktų duomenų gali priklausyti draudimo išmokos dydis už nuostolius patirtus nelaimės metu ir daugybė kitų dalykų. 

Sunkiausiai pasaulyje prognozuojamą reiškinį – orą – Lietuvos meteorologams stebėti padeda moderniausia technika. LHMT yra įsigijusi šiuolaikinį dvigubos poliarizacijos Doplerio meteorologinį radarą. Radaras yra pastatytas Laukuvoje ir surenka informaciją apie atmosferą 250 km spinduliu nuo Laukuvos. Būtent šio radaro pagalba surinkta informacija tampa prognozių apie kritulius ir kitus meteorologinius reiškinius pagrindu. Antras tokio tipo radaras įdiegtas šiais metais, netrukus pradės veikti prie Vilniaus, Trakų Vokėje.

LHMT taip pat galite tiksliai sužinoti, koks oras buvo Jūsų, Jūsų artimo žmogaus gimimo dieną ar kitą Jums svarbią dieną, o pačią naujausią skaitmeninę orų prognozę galite stebėti įsidiegę nemokamą mobilią aplikaciją.

Kiekvienais metais pasaulio meteorologijos organizacija ir 191 jos narė visame pasaulyje mini pasaulinę meteorologijos dieną nuo 1961 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius