Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Baltarusija kaltina ES šalis „rezgus rinkimų sąmokslą“

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka dalyvavo forume Belarus EXPO 2009.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Minskas penktadienį apkaltino Europos Sąjungos (ES) nares Lenkiją ir Vokietiją siekus nuversti Baltarusijos autoritarinį prezidentą Aliaksandrą Lukašenką, pernai gruodį organizuodamos masinius protestus prieš jo perrinkimą.

Prezidento administracijos oficialus dienraštis „Sovetskaja Belorusija“ rašo, kad Vokietijos ir Lenkijos slaptosios tarnybos buvo sukūrusios sąmokslą, Varšuva netgi apmokė opozicijos aktyvistus.

Laikraščio straipsnyje ilgu pavadinimu „Vieno sąmokslo užkulisiai. Perduoti valstybės vadovo nurodymu paskelbti „Sovetskaja Belorussija“ išslaptinti dokumentai apie gruodžio 19 dienos įvykius“ teigiama, kad šiuo sąmokslu siekta „atkeršyti Lukašenkai ir vietoj jo pastatyti paklusnią marionetę“.

„Nekyla jokių abejonių, kad prie gruodžio 19-osios įvykių rankas visų pirma prikišo Lenkijos ir Vokietijos slaptosios tarnybos“, – pabrėžė „Sovetskaja Belorusija“ ir pridūrė, kad šiuo tikslu į Baltarusiją buvo siunčiami organizatoriai, įranga ir lėšos.

Straipsnyje teigiama, kad būtent minėtų šalių slaptosios tarnybos „suplanavo ir organizaciniu požiūriu įformino pilietinę kampaniją „Kalbėk tiesą!“ (lyderis – buvęs kandidatas į prezidentus Vladimiras Nekliajevas), kuri pagal sumanymą turėjo tapti „nauja opozicine jėga“, galinčia pakeisti valdžią šalyje“.

Laikraštis nurodė, kad Lenkija buvo „pagrindinis jėgos, galinčios pakeisti Baltarusijoje teisėtą valdžią, organizacinio jėgos formavimo poligonas“ ir kad šioje šalyje buvo įkurtos specialios mokymo stovyklos aktyvistams.

„Ten buvo surengtos specialios ir treniravimosi stovyklos „aktyvistams“, ten buvo rengiama būsimoji valdančioji klasė, ten buvo suderinami pagrindiniai užsienio politikos sprendimai, pasitelkiant į pagalbą diplomatijos korpusą. Visa tai kelia apgailestavimą vien jau dėl to, kad broliškos Lenkijos liaudis palaiko labai glaudžius ryšius su Baltarusijos liaudimi. Gaila, kad to nenori suprasti kai kurie politikuotojai“, – teigiama straipsnyje.

Publikacijoje cituojama vieno teisiamųjų baudžiamojoje byloje apklausos ištrauka, kuri, kaip rašoma straipsnyje, „padės suprasti daugelį įvykių, visų pirma aktyvų oficialių atstovų iš Varšuvos ir Berlyno aktyvų dalyvavimą Minsko įvykiuose“.

Paskelbtas dialogas darbuotojo, matyt, teisėsaugos institucijų darbuotojo, ir „aukšto pilietinės kampanijos „Kalbėk tiesą“ veikėjo, kuris, kaip sakoma straipsnyje, teigia: „Dėl pinigų šaltinio aš jums jau vakar pasakiau, mano nuomonė nesikeis, man tas pats, ką kas pasakys. Tai vokiečių pinigai, tai vokiečių politika. Ir toliau tai tiesiog naudojimas šalių, kurios, galima sakyti, tiesiogiai susijusios su Vokietija... Tai daugiausia Baltijos šalys, tai Lenkija, tai truputį Švedija. Dabar neturimi omenyje finansiniai, čia turimi omenyje organizaciniai aspektai“.

Kaip rašoma straipsnyje, žmogus, kuris pristatytas kaip V.Nekliajevo bendražygis, protokolui pasakė: „Aš ten su visais kalbėjau dėl finansavimo. Mes kalbėjomės su (Lenkijos užsienio reikalų ministro pavaduotoju Henryku) Litwinu ir su žmonėmis, kurie mums prisistatė esą iš kanceliarijos. Tai yra mes su jais kalbėjomės kaip prašantieji: „Taip, mums reikia daugiau lėšų, ar galite jūs mums kuo nors padėti? Be to, mums buvo labai svarbus, beje, būtent Lenkijoje, susitikimas su vokiečiais.“

„Vokiečiai ir organizavo mums susitikimą su lenkais“, – sakoma laikraštyje, remianti pilietinės kampaniją „Kalbėk tiesą!“ veikėju.

Rinkimų vakarą Minske dešimtys tūkstančių žmonių protestavo prieš, jų nuomone, nesąžiningą A.Lukašenkos perrinkimą ketvirtai kadencijai.

Šie protestai buvo griežtai numalšinti, o milicija suėmė per 600 žmonių, tarp jų dauguma kandidatų, kurie rinkimuose varžėsi su A.Lukašenka.

ES šalys pasmerkė šį susidorojimą ir perspėjo, kad dėl A.Lukašenkos veiksmų Baltarusijos Vyriausybei gresia visiška izoliacija. Tačiau pastarajame laikraščio straipsnyje Minskas pirmąkart tiesiogiai apkaltino Europą organizavus protestus dėl rinkimų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min