-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Barackas Obama siūlo Mianmarui pradėti naują šalių santykių etapą

JAV prezidentas Barackas Obama pasiūlė Mianmarui pradėti naują erą šalių santykiuose, jeigu jis persitvarkys, ir pažadėjo savo nuolatinę paramą demokratijos simboliu tapusiai opozicijos lyderei Aung San Suu Kyi.
Hillary Clinton atvyko į Mianmarą.
Hillary Clinton atvyko į Mianmarą. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tokią savo poziciją B.Obama išsakė laiškuose, kuriuos ketvirtadienį į rankas perdavė jo diplomatijos vadovė Hillary Clinton.

Pirmas po pusės amžiaus amerikiečių aukšto lygio pareigūno vizitas Vakarų ilgą laiką užmirštame Mianmare vyksta pasirodžius demokratinių permainų šalyje ženklams.

Savo laiške prezidentui Theinui Seinui B.Obama siūlo pradėti santykių „naują etapą“ ir prašo pateikti „apčiuopiamų“ politinių reformų rezultatų, po kurių Vašingtonas galės nuspręsti, koks bus kitas jo žingsnis santykiuose su Mianmaru.

Anksčiau Birma vadintos šalies vadovybė praėjusiais metais nustebino užsienį savo permainomis, tarp kurių buvo A.Suu Kyi ir kai kurių politinių kalinių išlaisvinimas bei prasidėtas dialogas su opozicija.

B.Obamos laiške buvusiam generolui Theinui Seinui rašoma, kad Vašingtonas nori „išsiaiškinti, kaip Jungtinės Valstijos gali paremti jūsų demokratijos siekius ir juos paspartinti, o taip pat padėti skatinti žmogaus teisių apsaugą“.

Pasak JAV pareigūnų, ši žinia, kurią paviešino H.Clinton padėjėjai, yra ženklas, kad B.Obama yra pasirengęs į santykius su Mianmaru „investuoti“ savo reputaciją.

Laiške neminimas nei „Mianmaras“, nei „Birma“, taip išvengiant nesutarimų dėl tikrojo šios Pietryčių Azijos valstybės pavadinimo.

Nors 1989 metais šalį valdžiusi karinė chunta pervadino šalį Mianmaru, tačiau Jungtinės Valstijos iki šiol naudoja Birmos pavadinimą, taip siekdamos paerzinti valdžią pasauliečiams šiemet perdavusius generolus.

Laiške neminimas nei „Mianmaras“, nei „Birma“, taip išvengiant nesutarimų dėl tikrojo šios Pietryčių Azijos valstybės pavadinimo.

Susitikime su Mianmaro prezidentu H.Clinton išgirdo jo pažadą tęsti reformas ir atsargiai paskatino imtis naujų veiksmų, pareikšdama, kad dar laukia daug darbų, kol JAV galės atšaukti įvestas sankcijas.

Demonstruodama Vašingtono pagarbą opozicijos lyderei A.Suu Kyi, H.Clinton su ja susitiks du kartus – ketvirtadienį buvo numatyti JAV diplomatijos vadovės pietūs su Mianmaro demokratijos gynėja, o penktadienio rytą oficialus judviejų susitikimas.

„Mes palaikome jus, dabar ir visados“, – sakoma B.Obamos laiške ir priduriama, kad jis jau seniai žavisi šios Nobelio premijos laureatės „drąsa ir nesiliaujančia kova už demokratiją“.

A.Suu Kyi vadovaujama opozicija boikotavo praėjusių metų rinkimus. Kitais metais ji ruošiasi dalyvauti papildomuose rinkimuose ir tai bus tikras naujo politinio klimato šalyje išbandymas.

H.Clinton paragino Mianmarą išlaisvinti visus politinius kalinius, kurių, pasak aktyvistų, yra nuo 500 iki daugiau nei 1 600, ir paragino vyriausybę užbaigti užbaigti užsitęsusius etninius konfliktus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius