Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Barackas Obama Taline: iki šiol viskas, ką matėme iš Rusijos pusės, buvo tik agresija

JAV prezidentas Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV prezidentas Barackas Obama
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį lankosi Taline, kur ramino Baltijos šalis, kad NATO įsipareigojimas gynybai yra tvirtas ir amžinas. „Mes norime pasiųsti labai aiškią žinią visiems – mes rimtai žiūrime į savo įsipareigojimus“ , – spaudos konferencijoje kalbėdamas apie 5-ąjį NATO sutarties straipsnį patikino JAV vadovas. Jis pabrėžė, kad NATO turi stiprinti savo gebėjimus apsiginti, o prie to turi prisidėti kiekviena valstybė narė.

VIDEO: Tiesioginė vaizdo transliacija iš Talino

 Vien tik agresiją demonstruojančios Rusijos laukia naujos sankcijos

B.Obama Taline patikino, kad naujos sankcijos Rusijai bus įvedamos tol, kol Rusija pažeidinės tarptautinę tvarką. „Rusijos ekonomika jau traukiasi, kapitalas bėga iš šios šalies. Gal šiuo metu to dar nesimato, nes tai maskuoja Rusijos propagandos mašina“, – aiškino JAV vadovas.

Rusija darys viską, kad būtų destabilizuota Kijevo vyriausybė ir nesuteikta galimybių Ukrainos vyriausybei atkovoti prarastus šalies Rytus

„Rusija ilgai apsimetinėjo, kad nekontroliuoja separatistų, o separatistai nesilaikė susitarimų. Mūsų prioritetas – stipri, bendradarbiaujanti Rusija. Bet iki šiol viskas, ką matėme, buvo tik agresija. Iš istorijos žinome, kad V.Putino veiksmai kelia nerimą“, – teigė JAV vadovas. Jis pridūrė, kad V.Putino psichologija ir mąstymas jam kelia nuostabą.

Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas pabrėžė, kad Ukrainai labai reikia paramos. „Per ateinančius keletą mėnesių, prieš rinkimus spalį, Rusija darys viską, kad būtų destabilizuota Kijevo vyriausybė ir nesuteikta galimybių Ukrainos vyriausybei atkovoti prarastus šalies Rytus“, – teigė Estijos vadovas.

„Mes visi žinome, ką gali padaryti Rusijos pajėgos, norėdamos nutraukti demokratinį procesą Ukrainoje“, – pridūrė T.H.Ilvesas.

Tragedija Ukrainoje privertė pažvelgti naujomis akimis

Į klausimą apie NATO bendradarbiavimą su Rusija ir naujo susitarimo būtinybę, kadangi 1997 m. sutartis nebeužtikrina saugumo regione, Estijos vadovas atsakė, kad saugumo aplinka po Rusijos agresijos Ukrainoje pakito ir nebegalima vadovautis tais pačiais susitarimais, nes Rusija juos pažeidė.

B.Obama patikino, kad NATO įsipareigojimas gynybai yra tvirtas ir amžinas. „Kaip NATO sąjungininkai, turime penktojo straipsnio įsipareigojimus kolektyvinei gynybai. Šis įsipareigojimas yra nesulaužomas, tvirtas ir amžinas. Estija niekada nebus viena. Estija niekada nebus viena“, – tikino JAV vadovas.

„Mums svarbu užtikrinti, kad nėra jokių dviprasmybių dėl penktojo NATO sutarties straipsnio vykdymo. Norime pasiųsti svarbią žinią visiems – rimtai žiūrime į savo įsipareigojimus“, – pareiškė B.Obama ir pridūrė, NATO turi atnaujinti savo gynybos planus ir skirti naujus išteklius. 

„Ukrainoje įvyko tragedija, bet ji privertė pažvelgti naujomis akimis į mūsų įsipareigojimus“, – teigė B.Obama.

JAV prezidentas pranešė, kad planuojamos karinės oro pajėgų pratybos iš Emario bazės Estijoje. „Šiandien galiu paskelbti, kad iniciatyva apims papildomus oro pajėgų dalinius, orlaivius pratyboms čia, Šiaurės – Baltijos regione. Sutarėme su Estijos sąjungininkais, kad ideali vieta priimti ir remti šias pratybas bus Emario bazė čia, Estijoje“, – kalbėjo B.Obama.

Jis šią iniciatyvą žadėjo vėliau trečiadienį aptarti ir su Lietuvos bei Latvijos prezidentais, kurie taip pat atvyko į Taliną.

Reaguodama į Rusijos veiksmus Ukrainoje, JAV anksčiau šiemet nusprendė sustiprinti Baltijos šalių oro policijos misiją ir atsiuntė po kuopą karių į Lietuvą, Latviją, Estiją ir Lenkiją.

Estija – sėkmės istorija

B.Obama taip pat padėkojo Estijai už jos paramą Ukrainai. „Tai tauta tik su 1,3 mln., bet ji didesnė nei atrodo“, – komplimentus Estijai žarstė JAV lyderis.

„Atvykau į Estiją, nes ji viena iš sėkmės istorijų. Jūs esate turtinga valstybė, pavyzdys kitoms valstybėms. Su savo skaitmeninėmis technologijomis jūs galite nuveikti daug“, – šalį gyrė B.Obama.

Tikiuosi, kad įgyvendinsime taikios Europos viziją, – viltis reiškė Toomas Hendrikas Ilvesas

B.Obama padėkojo Estijai už indėlį karo Afganistane metu ir ginant NATO nuo kibernetinių atakų. Jis pabrėžė, kad Estija gerai vykdo savo įsipareigojimus aljansui.

Estijos prezidentas T.H.Ilvesas pareiškė, kad jo šalis imasi veiksmų, kad patys užsitikrintų saugumą. „Nelauksime sudėję rankų, kad mūsų saugumu pasirūpintų kiti“, – tikino Estijos vadovas.

„Tikiuosi, kad įgyvendinsime taikios Europos viziją“, – viltis reiškė Toomas Hendrikas Ilvesas.

Jis taip pat teigė, kad tikisi, jog žinios dėl Petro Porošenkos ir Vladimiro Putino susitarimo dėl paliaubų – tikros. T.H.Ilvesas tikino, kad Rusija turi būti pripažinta konflikto šalimi ir patikino, kad Talinas ir toliau teiks pagalbą Ukrainai. 

B.Obama pasirašė prezidentūros svečių knygoje

Prie Kadriorgo rūmų Taline su garbės sargyba sutiktas JAV vadovas Barackas Obama prieš derybas su prezidentu Toomu Hendriku Ilvesu Pasiuntinių salėje pasirašė garbės svečių knygoje.

„Man garbė lankytis Estijoje – šalyje, kuri rodo, ką gali drauge pasiekti laisvi žmonės. Stiprinkime mūsų draugystę dėl ateities kartų“, – parašė B.Obama svečių knygoje.

Estijos sostinėje B.Obama nusileido ankstų rytą. Didžiausias dėmesys vizito metu skiriamas NATO viršūnių susitikimui Velse rugsėjo 4-5 dienomis, situacijai Ukrainoje ir Baltijos šalių bei Lenkijos prašymui didinti NATO karinį dalyvavimą jų teritorijose.

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas anksčiau sakė: „Saugumas Europoje, nauji saugumo modeliai Europoje ir tolesnė NATO veikla atsižvelgiant į šį kontekstą bus JAV prezidento surengtų derybų tema.“

Pasak U.Paeto, Estija ne kartą kvietė B.Obamą apsilankyti ir šis vizitas turės politinę simbolinę reikšmę.

„Politiškai simboliška, kad JAV prezidentas atvyks čia tiesiai iš Vašingtono, o tada vyks į NATO viršūnių susitikimą Velse“, – sakė estų ministras.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min