Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Britų meteorologai: dėl potvynių Anglijoje kaltos liūtys Indonezijoje

Baisūs šalčiai Šiaurės Amerikoje ir neregėtos audros bei potvyniai Didžiojoje Britanijoje yra susiję su aukštų pakrantės temperatūrų sukeltomis liūtimis Indonezijoje ir Ramiojo vandenyno atogrąžų vakarinėje dalyje, dėl ko atmosferoje susidaro dideliu vėjo greičiu būdingos sraujymės, rašoma Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnybos ataskaitoje.
Potvynis Didžiojoje Britanijoje
Potvynis Didžiojoje Britanijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Stabiliai padidinti krituliai“ – net 50 proc. didesni negu įprasta gruodį ir sausį – sukelia vakarų vėjus, kurie sutraukia audras į tą regioną iš Ramiojo vandenyno šiaurinės dalies, suliesdami atogrąžų ir artimesnių ašigaliams regionų orų sistemas.

„Ekstremalūs orai abiejose Atlanto pusėse susijusios su stabiliais sutrikimais sraujymėse virš Ramiojo vandenyno ir Šiaurės Amerikos“, – pažymima JK meteorologijos tarnybos bei Ekologijos ir hidrologijos centro parengtoje išsamioje ataskaitoje, paskelbtoje antradienį.

„Esama stipraus ryšio tarp audringų orų Jungtinėje Karalystėje gruodį ir sausį bei sutrikimų aukštų atmosferos sluoksnių sraujymėse virš Šiaurės Amerikos ir šiaurinės Ramiojo vandenyno dalies“, – pabrėžia Meteorologijos tarnyba.

Panašius sutrikimus sraujymėse sukelia vadinamasis „La Nina“ (La Ninja) efektas – stebimas „El Nino“ (El Ninjo) pietų osciliacija (ENSO) vadinamo reiškinio ciklo šaltosios fazės metu, kai vandens temperatūra Ramiajame vandenyne ties Peru pakrante būna šaltesnė negu įprasta.

Tačiau šiuo metu vandens temperatūra visoje ekvatorinėje Ramiojo vandenyno dalyje yra artima įprastai, taip pat nėra jokių ženklų, kad susidarytų reiškinių „La Nina“ ar „El Nino“ sąlygos.

Tačiau minimoms sraujymėms turi įtakos stiprios liūtys Indonezijoje ir Ramiojo vandenyno atogrąžų vakarinėje dalyje; šios liūtys pasireiškia kartu su „La Nina“.

Šiemet sraujymės Ramiojo vandenyno šiaurėje nukrypo gerokai šiauriau negu įprasta ir atnešė baisius šalčius Kanadoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose net iki Teksaso pietuose.

Šaltoms poliarinėms orų masėms susidūrus su šiltesnėmis negu įprasta temperatūromis virš Atlanto, sustiprėjo atlantinė atmosferos sraujymė, prisidėjusi prie virtinės neįprastai žiaurių audrų.

Pasak JK meteorologijos tarnybos, dabartinė Šiaurės Atlanto sraujymė gruodį ir sausį buvo 30 procentų stipresnė negu įprasta. Dėlto susidarė itin intensyvių depresijų Atlante ir su jomis susijusių per Britaniją gruodžio 4-5, gruodžio 24, sausio 5-6 , vasario 5 ir vasario 7-8 dienomis nuūžusių audrų virtinė.

Pasak meteorologų, sausio 5-ąją depresija buvo tokia didžiulė, kad dengė visą Šiaurės Atlantą.

Itin stiprios ir neįprastai toli į pietus pasislinkusios sraujymės virš Atlanto nukreipė šias audras tiesiai į pietinę Angliją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius