Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Būsimasis Indijos premjeras Narendra Modi: hinduistų nacionalistas ir paslaptingas „vienuolis su misija“

Narendra Modi gerbėjai
„Scanpix“ nuotr. / Narendra Modi gerbėjai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Savo gerbėjams jis yra tečeristas reformuotojas, pakelsiantis Indiją iš ekonominės depresijos, o jo oponentai lygina jį su Vladimiru Putinu ar net Adolfu Hitleriu: Indijos rinkimų favoritas Narendra Modi skaldo visuomenę taip, kaip tai sugeba mažai politikų.

Vienos labiausiai poliarizuojančių Indijos viešų figūrų iškilimas suskaldė net paties N.Modi partiją, kur susirūpinimas jo prieštaringai vertinama praeitimi ir agresyviu karingumu reiškė, kad jam teko įveikti didelį vidaus pasipriešinimą.

63 metų N.Modi, žemos kastos arbatos pardavėjo sūnus, kurio reputaciją temdo 2002 metų smurtas prieš musulmonus Gudžarato valstijoje, kur jis tada buvo vyriausiasis ministras, laikomas griežtosios linijos šalininku savo dešiniųjų „Bharatiya Janata“ (BJP) – opozicinėje hinduistų nacionalistų partijoje, kuri praėjusį kartą valdė 1998-2004 metais.

Šis jogos mylėtojas ir griežtas vegetaras, kuris, kaip kalbama, visada valgo vienas, išpažįsta hinduistų nacionalizmo ideologiją. Dar jaunystėje jis įstojo į sukarintą hinduistų nacionalistų savanorių organizaciją „Rashtriya Swayamsevak Sangh“ (RSS).

RSS, kuri sako ginanti hinduistų kultūrą, buvo du kartus vyriausybės uždrausta. Organizacijos nariai dažnai būna priešiškai nusiteikę Indijos 140 mln. musulmonų – didžiausios šalyje religinės mažumos – atžvilgiu.

„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi
„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi

Nors kampanijos metu N.Modi daugiausia akcentavo gerą valdymą ir ekonomikos atgaivinimą, jo sąsajos su 2002 metų smurtu prieš musulmonus Gudžarate, kai žuvo daugiau kaip tūkstantis žmonių, vis dar yra didžiausias jo trūkumas.

Nors kampanijos metu N.Modi daugiausia akcentavo gerą valdymą ir ekonomikos atgaivinimą, jo sąsajos su 2002 metų smurtu prieš musulmonus Gudžarate, kai žuvo daugiau kaip tūkstantis žmonių, vis dar yra didžiausias jo trūkumas.

Jis buvo Gudžarato vyriausiasis ministras, kai kilo riaušės, ir nors niekada nebuvo nuteistas dėl kokių nors įstatymų pažeidimų, jo administracijos nesugebėjimas suvaldyti smurto paliko nepasitikėjimo ir įtarumo šleifą.

Apmaudą padidino jo atsisakymas atsiprašyti ir sprendimas į savo ministrų kabinetą paskirti moterį, kuri vėliau buvo pripažinta kalta surežisavusi kai kuriuos didžiausius žudynių

JAV ir Europos valstybės jį daugiau kaip dešimtmetį boikotavo.

„Tie, kurie ragino atsiprašyti, norėjo, kad tas atsiprašymas būtų prisipažinimo aktas“, – neseniai užsienio žurnalistams sakė vienas BJP aukšto rango lyderių Arunas Jaitley, kuris priminė, kad N.Modi atžvilgiu vyko tyrimas ir kad jis buvo išteisintas.

„Scanpix“ nuotr./BJP rėmėjai švenčia pergalę
„Scanpix“ nuotr./BJP rėmėjai švenčia pergalę

Palankus verslui

A.Jaitley sakė manantis, kad indai paliko šį klausimą praeičiai ir dabar didžiausią dėmesį kreipia į N.Modi, kaip verslui palankaus administratoriaus per 13 Gudžarato valdymo metų, patirtį.

Jis turi daug gerbėjų korporacijų Indijoje, tarp kurių yra turtingiausia šalies šeima Ambani, ir užsienyje, tokių kaip „Ford“, kuri jo vyriausybę vadino veiksminga ir „švaria“.

Nuo 2005 iki 2012 metų Gudžarate vidutinis metinis augimas buvo 10,13 proc. – antras pagal dydį tarp didelių ir vidutinių valstijų, rodo oficialūs duomenys.

„Galime lengvai susitikti su atsakingais sekretoriais bei ministrais ir aptarti klausimus, susijusius su industrija“, – neseniai lankydamasi Gudžarate sakė šioje valstijoje įsikūrusios farmacijos įmonės savininkė Bhagyesh Soneji.

„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi šalininkai
„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi šalininkai

Tačiau kritikai atkreipia dėmesį į vangią pažangą socialinio teisingumo srityje N.Modi valdymo metais ir sako, kad jo draugiški santykiai su pramonininkais prilygsta nepotistiniam kapitalizmui, be to, šaiposi iš jo valdymo.

Gudžaratas beveik dešimtmetį iki 2013 metų nesugebėjo paskirti kovos su korupcija kontrolieriaus, o vienas artimiausių N.Modi padėjėjų Amitas Shahas yra kaltinamas nužudymu ir turto prievartavimu dirbant vidaus reikalų ministro poste.

„Asmenybės kultas, susijęs su Modi, pasiekė lygį, kokio šalis nematė daug metų“, – balandžio mėnesį laikraštyje „Business Standard“ rašė skiltininkas Mihiras Sharma.

N.Modi „stiprus“ vadovavimas yra negailestingo valdžios centralizavimo, kuris priartėja prie autoritarizmo, kai tik jam metamas iššūkis, rezultatas, teigia kritikai.

Kongresui priklausantis Indijos kaimo plėtros ministras Jayaramas Rameshas pernai pavadino jį „pirmuoju autentišku fašistu“, o jo įprotis kalbėti apie save trečiuoju asmeniu ir dažnas savo „56 colių (140 cm) krūtinės“ minėjimas didino nuogąstavimus dėl didybės manijos.

„Asmenybės kultas, susijęs su Modi, pasiekė lygį, kokio šalis nematė daug metų“, – balandžio mėnesį laikraštyje „Business Standard“ rašė skiltininkas Mihiras Sharma.

„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi turi gerbėjų ir Indijos musulmonų tarpe
„Scanpix“ nuotr./Narendra Modi turi gerbėjų ir Indijos musulmonų tarpe

Slepiamas asmeninis gyvenimas

Rinkimų kampanijos metu, sakydamas kalbas, dažnai „pagardintas“ sarkazmu ir kandžiomis pastabomis valdančiajai Gandhi politinei dinastijai, N.Modi žadėjo „išvalyti“ korupcijos apimtą federalinę vyriausybę.

Talentingas oratorius ir komunikavimo meistras, jis vienu metu keliuose politiniuose mitinguose pasirodydavo kaip holograma. Jis kalba dažnai šiurkščia hindi kalba ir vengia Delio elito vartojamos anglų kalbos.

„Iš tikrųjų laikau save pašaliečiu ne tik Delio politikoje, bet ir politikoje per se“, – šį mėnesį sakė N.Modi laikraščiui „The Times of India“.

„Iš tikrųjų laikau save pašaliečiu ne tik Delio politikoje, bet ir politikoje per se“, – šį mėnesį sakė jis laikraščiui „The Times of India“.

Dalis jo praeities ir didelė dalis jo dabartinio asmeninio gyvenimo lieka paslaptis, o vienas biografas neseniai pavadino jį „vienuoliu su misija“.

Jis pasitraukė iš vaikystėje tėvų surengtos santuokos ir gyvena vienas savo rezidencijoje Gudžarate, be to, didžiuojasi didele paukščių, kuriuos kasdien lesina, kolekcija.

Jaunystėje jis, kaip manoma, klaidžiojo po Himalajus ieškodamas dvasinių atradimų, o grįžęs pasinėrė į RSS ir politiką, kurioje netrukus pelnė sunkiai įveikiamo organizatoriaus reputaciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Indija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min