Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Čečėnijoje pagrobiama ir per prievartą ištekinama viena iš penkių nuotakų

Parodoje – vestuvinių suknelių mados
Lino Petraškos nuotr. / Čečėnijoje vyrai iki šiol grobia merginas, kurias nori vesti.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Čečėnijos valdžia pranešė ėmusis precedento neturinčių veiksmų, kuriais tikimasi sustabdyti šalyje įsigalėjusią tradiciją, kai vyrai pagrobia moteris ir taip priverčia jas ištekėti. BBC korespondentė Lucy Ash, neseniai pastačiusi filmą apie šią šimtmečius gyvuojančią čečėnų tradiciją, dalijasi pamąstymais minėta tema.

„Prieš porą metų naršydama internete, atradau šokiruojamos informacijos. Filmuotuose vaizdo įrašuose, užfiksuotuose mobiliaisiais telefonais, matyti, kaip moteris tiesiog gatvėse sugriebia tvirti vyrai, apsivilkę odinėmis striukėmis, ir įstumia į automobilius.

Iš pradžių šie filmukai, kuriuos žiūrint groja romantiška muzika, taip pat atrodė beveik romantiški. Tačiau vėliau aš išgirdau tikrąjį garso takelį – klyksmus ir šūvius. Šie filmukai buvo mano pažintis su neįprasta nuotakos grobimo tradicija.

Tradicija – ne islamiška

Nusprendžiau nuvykti į Čečėniją ir pabandyti suprasti, kodėl tiek daug vestuvių šioje šalyje prasideda pagrobimu. Taip pat norėjau išanalizuoti vietos mulų vaidmenį vedant derybas tarp šeimų po merginos pagrobimo.

Man būnant Čečėnijoje, 22 metų studentė Zulikhana buvo sulaikyta gatvėje, kai iš universiteto ėjo namo. Ją pagrobė vyras, kurio ji beveik nepažinojo. Po savaitės vilkėdama vestuvinę suknelę ir su gedulo išraiška veide Zulikhana ištekėjo už Bogdano, savo pagrobėjo.

L.Bazaevos vadovaujama grupė atliko tyrimą ir nustatė, kad viena iš penkių nuotakų šalyje yra pagrobiama.Dalyvavau didžiojoje dalyje įtemptų derybų tarp Zulikhanos senelio ir jaunojo atstovų. Tapo akivaizdu, kad Zulikhana šiame reikale neturės nė vieno žodžio teisės. Jos ateitį sprendė pagyvenę vyrai ir jaunas mula, kuris, kaip paaiškėjo vėliau, pats buvo pagrobęs savo žmoną.

Kai iš pradžių pasiteiravau čečėnų valdžios, kodėl tokia praktika yra toleruojama, šalies prezidento atstovas spaudai mane užtikrino, kad nuotakų grobimas – jau praeitis. Tačiau dabar valdžia paskelbė, kad imamai, kurie dalyvaus vestuvėse, kai nuotaka yra pagrobta, rizikuos būti nubausti ir net ekskomunikuoti.

Praėjusią savaitę po susitikimo su Čečėnijos dvasiniu lyderiu muftijumi Sultanu Mirzayevu Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas pareiškė, kad nuotakų grobimas nėra islamiškas ir privalo „būti ištrintas iš visuomenės“.

Sulaikyti bandys bauda

Kitą dieną per susitikimą su 300 religinių teisėjų ir imamų iš visos Čečėnijos S.Mirzayevas įspėjo, kad nuotakų grobimai dažnai išprovokuoja kraujo nesantaiką ir baigiasi tragedija.

Praėjusiais metais keturi žmonės, tarp kurių ir pagrobta nuotaka, žuvo per automobilio avariją, kai pagrobėjas stengėsi pabėgti nuo persekiojančių moters šeimos narių. S.Mirzayevas pabrėžė, kad ateityje pagrobėjams grės 1 mln. rublių (83 tūkst. litų) bauda, kurią jie privalės sumokėti merginos šeimai.

Tačiau finansinė bauda nėra nauja, nors ji buvo stipriai padidinta – nuo 30 tūkst. rublių (2 505 litų) iki 1 mln. rublių (83 tūkst. litų). Yra abejojančių, ar vien ši bauda sulaikys nuo nuotakų grobimo.

„Žinoma, tai didžiuliai pinigai, tačiau pasituriančiam vyrui tai nebus problema ir nesulaikys jo, jei  išties norės merginos, – sakė man vienas čečėnų verslininkas. – Na, o tie, kurie pinigų neturi... privalės pasitenkinti žiūrėjimu į merginą, tačiau ne jos lietimu. Galbūt prezidentas yra teisus. Tačiau esame kalnų žmonės, kurie didžiuojasi savo tradicijomis, o ši tradicija gyvuoja daugybę šimtų metų. Negalima jos atsisakyti per vieną naktį.“

Moterų orumo centro Grozne vadovė Lipkhana Bazaeva tiki, kad nuotakų grobimas labai išaugo pastaraisiais metais po dviejų niokojančių nepriklausomybės karų su Rusija. Tai padarė čečėnų visuomenę žiauresnę.

L.Bazaevos vadovaujama grupė atliko tyrimą ir nustatė, kad viena iš penkių nuotakų šalyje yra pagrobiama.

Sunku išlaikyti pusiausvyrą

Moterų orumo centro vadovė ir jos kolegos dažnai lankosi mokyklose ir mokiniams skaito paskaitas apie nuotakų grobimo pavojus. Ta pačia tema L.Bazaeva diskutavo ir vietos televizijos laidoje.

Šiandien mes tave apipurškėme dažais, tačiau tai tik įspėjimas!!! Neversk mūsų imtis griežtesnių priemonių!„Ši nauja bauda yra teigiamas žingsnis ir mes tikimės, kad jis padės atsikratyti gėdingos tradicijos, tačiau baiminuosi, kad kai kurie aukštas pareigas einantys žmonės ir toliau jos laikysis. Ne tik todėl, kad jie turi pinigų – visuomet yra kitų aplinkybių. Baiminuosi, kad žmonės, turintys ginklų ir ryšių su įtakingomis struktūromis, toliau galės veikti nebaudžiami“, – sakė moteris.

Užuot padidinus baudas, L.Bazaeva siūlo valdžiai priimti Rusijoje egzistuojančius įstatymus, pagal kuriuos už pagrobimą baudžiama devyneriais metais kalėjimo. Kol kas dar neaišku, kiek R.Kadyrovas tikisi, kad teisėsaugos institucijos įsitrauks į šį klausimą. Žmonėms Čečėnijoje sudėtinga balansuoti tarp Rusijos įstatymų, islamo šariato teisės ir čečėnų tradicijų.

Kai moteris šioje šalyje pagrobiama, jos šeima retai kreipiasi į policiją. Paprastai artimieji vyksta pas savo kaimo imamą. Bet kas tikintis, kad oficialus nuotakų pagrobimo pasmerkimas reiškia šviesesnę ateitį moterų pilietinėms ir socialinėms teisėms, gali labai nusivilti.

Nuo birželio neidentifikuoti vyrai su dažasvydžio ginklais važinėjo aplink Grozno centrą ir šaudė į moteris, neužsidengusias plaukų. Ant durų buvo prikalti ir visur išmėtyti lapukai, raginantys moteris rengtis paprasčiau, antraip laukia pasekmės: „Šiandien mes tave apipurškėme dažais, tačiau tai tik įspėjimas!!! Neversk mūsų imtis griežtesnių priemonių!“

Valstybinėje televizijoje R.Kadyrovas sakė nežinantis, kas yra atsakingas už išpuolius, tačiau pridūrė: „Kai juos rasiu, pareikšiu jiems savo padėką.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min