Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Didelė karinių automobilių kolona, kurioje gali būti Muamaras Kadhafi, atvažiavo iš Libijos į Nigerį

Muamaras Kadhafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafi
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Didelė karinių automobilių kolona pirmadienio vakarą atvažiavo iš Libijos į Nigerio šiaurinį miestą Agadesą, pranešė vienas kariškių šaltinis. Negalutiniais duomenimis, kolona pervežė M.Kadhafi auksą.

„Mačiau nepaprastai didelę ir retą koloną, sudarytą iš kelių dešimčių automobilių, kurie įvažiavo į Agadesą iš Arlito ir važiuoja Niamėjaus link“, – šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP ir pridūrė, kad ten gali būti nuverstas Libijos lyderis Muamaras Kadhafi.

„Sklinda gandai, kad Kadhafi arba vienas iš jo sūnų važiuoja šioje kolonoje“, – nurodė šaltinis.

Vienos Agadese veikiančios privačios radijo stoties žurnalistas sakė matęs „kelių dešimčių automobilių koloną, važiuojančią per miestą ir sukančią Niamėjaus link“.

Žurnalistas pridūrė gavęs kelių žmonių pranešimus, kad šioje kolonoje buvo pastebėtas Nigeryje veikiančių tuaregų sukilėlių lyderis Rhissa Ag Boula, artimas M.Kadhafi.

Kitas Nigerio vyriausybės šaltinis anksčiau nurodė, kad kai kurie svarbūs buvusio Tripolio režimo pareigūnai kirto sieną sekmadienį.

Tarp jų esą buvo M.Kadhafi vidaus saugumo vadovas Mansouras Dawas. Pranešama, kad pastarasis tai pat galimai buvo M.Khadafi ištikimų pajėgų tvirtovėje Bani Valide su bent dviem nuversto lyderio sūnumis.

Papildyta 12.09. Daugybė Libijos armijos automobilių kirto sieną dykumoje ir įvažiavo į Nigerį, o šis žingsnis gali byloti apie nuversto Tripolio režimo lyderio Muamaro Kadhafi slaptą susitarimą dėl prieglobsčio jam draugiškoje Afrikos valstybėje, antradienį sakė Prancūzijos ir Nigerio kariniai šaltiniai.

Keliomis valandomis vėliau televizija „Al Jazeera“ pranešė, kad sukilėliams pavyko susitarti su delegatais iš M.Kadhafi pajėgų kontroliuojamo Bani Valido miesto, esančio už 150 kilometrų į pietus nuo Tripolio. Tikimasi, kad naujojo režimo pajėgos į šį miestą įžengs be mūšio vėliau antradienį.

Televizija, remdamasi Libijos sukilėlių pajėgų informacija, nurodė, kad kovotojai planuoja įžengti į miestą, kai susitarimas bus oficialiai patvirtintas – veikiausiai apie vidurdienį.

Bani Validas yra viena iš nedaugelio šalyje likusių M.Kadhafi ištikimų pajėgų pasipriešinimo židinių.

Tuo tarpu M.Kadhafi pajėgų kolona, kurią sudaro 200-250 automobilių, įvažiavo į Nigerį – neturtingą, priėjimo prie jūros neturinčią buvusią Prancūzijos koloniją, esančią į pietus nuo Libijos. Šiai kolonai skirta Nigerio armijos palyda, o vienas Prancūzijos kariuomenės šaltinis sakė, kad prie jos galimai prisidės M.Kadhafi ir kad ji veikiausiai išvažiuos į Burkiną Fasą, kur nuverstam Libijos lyderiui buvo pasiūlytas prieglobstis.


 

Kol kas neaišku, kur yra 69 metų buvęs lyderis. M.Kadhafi buvo priverstas slapstytis, kai sukilėliai prieš dvi savaites užėmė sostinę Tripolį, o nuo to laiko jis kelis kartus skelbė pranešimus, kuriuose žadėjo nepasiduoti ir žūti kaudamasis savo šalyje.

M.Kadhafi sūnus Saif al Islamas, kuris buvo tikėtinas savo tėvo įpėdinis, kol šalį apėmęs sukilimas nuvertė 42 metus gyvavusį autoritarinį režimą, taip pat galimai prisidės prie kolonos Nigeryje, sakė Prancūzijos šaltinis.

Prancūzija atliko vadovaujantį vaidmenį pastangose nuversti M.Kadhafi režimą, todėl tikėtina, kad tokiai didelei Tripolio senojo režimo šalininkų pajėgų kolonai vargu būtų pavykę saugiai išvykti, jeigu NATO oro pajėgos nebūtų iš anksto informuotos apie jos judėjimą.

Kai kurie šaltiniai sakė naujienų agentūrai „Reuters“, kad Prancūzija galbūt tarpininkavo sudarant susitarimą tarp naujosios Libijos vyriausybės ir M.Kadhafi.

Šaltinis sakė girdėjęs, jog M.Kadhafi ir Saif al Islamas prisidės prie A.Khana ir pasivys karinę koloną, jeigu jie nuspręs priimti Burkina Faso pasiūlymą suteikti prieglobstį.

Tačiau Prancūzijos URM atstovas negalėjo patvirtinti pranešimo apie šios kolonos atvykimą pirmadienio vakarą į Nigerio šiaurinį miestą Agadesą, taip pat nežinojo apie jokius pasiūlymus M.Kadhafi, kurio kartu su sūnumi Saif al Islamu dėl įtariamų nusikaltimų žmogiškumui ieško Hagoje įsikūręs Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT).

Kitų Vakarų šalių ir naujosios Libijos valdančiosios tarybos pareigūnai šio klausimo kol kas nekomentavo.

Tuo tarpu šaltiniai nurodė, kad kolona, kurioje tikriausiai važiavo Libijos pietuose dislokuotų dalinių karininkai, galėjo įvažiuoti į Nigerį ne tiesiogiai, o per kaimyninį Alžyrą. Į pastarąją šalį praeitą savaitę pasitraukė M.Kadhafi žmona, du sūnūs ir dukra.

Virš Libijos skraidantys NATO naikintuvai ir žvalgybos lėktuvai ieško didelių automobilių kolonų, kuriose galėtų važiuoti kiti M.Kadhafi šeimos nariai, todėl mažai tikėtina, kad pastarajai vilkstinei būtų pavykę kirsti sieną nesudarius kokio nors susitarimo.

Prancūzijos kariuomenės šaltinis nurodė gavęs informacijos, kad Libijos pietuose dislokuotoms senojo režimo šalininkų pajėgos vadovaujantis generolas Ali Khana taip pat gali būti Nigeryje netoli sienos su Libija.

Šaltinis sakė girdėjęs, jog M.Kadhafi ir Saif al Islamas prisidės prie A.Khana ir pasivys karinę koloną, jeigu jie nuspręs priimti Burkina Faso pasiūlymą suteikti prieglobstį.

Burkina Fasui, kuris kadaise taip pat buvo Prancūzijos kolonija, Libija anksčiau teikdavo didelę pagalbą. Ši šalis pasisiūlė suteikti prieglobstį M.Kadhafi maždaug prieš dvi savaites, tačiau taip pat pripažino Laikinąją nacionalinę tarybą (LNT) teisėta Libijos vyriausybe.

Burkina Faso užsienio reikalų ministras Yipene'as Djibrilas Bassolet sakė, kad M.Kadhafi galėtų apsistoti jo šalyje, nors ši ir yra pasirašiusi sutartį su TBT.

Nigerio sieną kirtusioje automobilių kolonoje Kadhafi nebuvo, sako Nigerio diplomatijos vadovas

Nuverstojo Libijos lyderio Muamaro Kadhafio nebuvo automobilių kolonoje, kuri kirto Nigerio sieną iš Libijos, antradienį pranešė Nigerio užsienio reikalų ministras Mohamedas Bazoumas.

„Tai netiesa, tai ne Kadhafi, ir aš nemanau, kad kolona buvo tokio dydžio, apie kurį kalbama“, – telefonu sakė ministras naujienų agentūros AFP žurnalistams, paneigdamas pranešimus, kad M.Kadhafi ir keli jo sūnūs atvažiavo į Nigerį su 200 automobilių kolona, kuri kirto sieną pirmadienį.

Papildyta 20.58 val. Naujausiais duomenimis, 10 sunkvežimių vežė Kadhafi auksą, taip pat pinigus – dolerius ir eurus. Sukilėlių atstovo teigimu, Kadhafi patikėtiniai auksą ir pinigus grynaisiais paėmė iš Libijos banko skyriaus M.Kadhafi gimtinėje – Sirte.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min