Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Donecko teroristų pseudovalstybės biudžetą verslininkai priversti pildyti degtine ir dešromis

Gyvenimas karo nuniokotame Donecke
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr. / Gyvenimas karo nuniokotame Donecke
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prorusiškų smogikų kontroliuojamo Donecko verslas merdėja, bet apsišaukėliškos „liaudies respublikos“ parankiniams tai nė motais. Vietos verslininkai reketuojami ir yra priversti mokėti teroristų parankiniams ne tik grynaisiais pinigais, bet ir degtine bei dešromis, rašo Donecke apsilankęs Rusijos laikraščio „Novaja gazeta“ žurnalistas Pavelas Kaniginas.

Kulkosvaidžiai Donecke nenutyla ištisomis dienomis. Pamažu pripranti prie jų garso, o po to jų visai nebegirdi. Važiuojame pas verslininką Vadimą, kuris turi keletą parduotuvių Donecke ir jo apylinkėse bei nuomoja prekybos aikšteles. Jo biuras yra dviejų aukštų pastate Kijevo rajone.

Vadimo turimų parduotuvių apyvarta nuo karo pradžios nukrito beveik dešimt kartų. 

Kuomet sveikinamės su juo, tolumoje girdėti artilerijos garsai, nepaisant to, kad Donecko oro uostas, kurio teritorijoje verda intensyviausi mūšiai, nutolęs beveik 4 km.

Vadimo turimų parduotuvių apyvarta nuo karo pradžios nukrito beveik dešimt kartų. Visiškai nuostolingu tapo jo nuomos verslas, nes nuomininkai (bankai, parduotuvės, vaistinės) užsidarė. O kai kurias verslininko turėtas patalpas užėmė „DLR“ teroristai.

„Jie išvarė iš mano patalpos vieną Ukrainos banką ir ją užėmė patys. Dabar aš moku už šildymą ir šviesą, kurie jie naudojasi. O kaip atsisakyti? Aš jau teiravausi rajono elektros tinkluose, teiraudamasis, ar galima atjungti. Jie pasakė – „na, rizikuok – ir save, ir mus pastatysi į pavojų“.

Nepaisant vykstančio karo, Donecko gyventojai, kaip ir taikos metu, tebegauna sąskaitas už elektros tiekimą. Nesumokėjusiems sąskaitų grasinama elektros tiekimo nutraukimu. Tiesa, už elektrą nemoka apsišaukėliškos „liaudies respublikos“ smogikai.

Nesumokėjusiems sąskaitų grasinama elektros tiekimo nutraukimu. Tiesa, už elektrą nemoka apsišaukėliškos „liaudies respublikos“ smogikai.

„Už respubliką, kuri tarsi ir buvo sukurta liaudžiai, moka pati liaudis. Bet šitai „respublikai” ir nėra kuo mokėti. Net biudžeto nėra, nieko nėra“, – pasakoja Vadimas.

„DLR“ valdžia neseniai pradėjo verslininkų registraciją ir pareiškė sukursianti naują mokestinę sistemą. Pavyzdžiui, verslininkų pajamų mokestis sieks 20 proc., o paprastų gyventojų – 13 proc. Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) apsišaukėliškoje respublikoje nebus.

Žadama sukurti ir vietos mokesčių inspekciją, kuri bus įpareigota konfiskuoti verslą iš teroristams nemokančių verslininkų. Teroristų valdomos „respublikos“ pareigūnai tikina, kad už kyšius bei korupciją bus baudžiama vadovaujantis karo meto įstatymais.

„Viskas tapo tik blogiau, dar blogiau negu buvo viską apimančios korupcijos Ukrainoje laikais“, – gyvenimu skundėsi verslininkas.

Jo teigimu, įvairiose tarnybose (gaisrinėje, sanitarinėje ir mokesčių inspekcijose) darbuotojai liko tie patys, tačiau, skirtingai nei anksčiau, dabar „duoklės“ iš verslininkų jie ateina pasiimti ne kartą, bet tris kartus per mėnesį.

„Jie teigia, kad yra įpareigoti surinkti lėšas į biudžetą. Bet verslininkai neturi kuo mokėti. Inspektoriai sutinka vietoje pinigų imti prekes – dešrą, degtinę. Dešra ir degtine jie pildo biudžetą? Aš galvoju, kad visa ši korupcija vyksta dėl smulkių ir vidutinio rango valdininkų“, – pasakoja Vadimas.

Paklaustas, ar kur nors bandė skųstis dėl susidariusios padėties, vyras numojo ranka ir paklausė: „O kur?“.

„Nėra jokių teisių, jokių bendrų įstatymų, o tai blogiausia, kas gali nutikti verslui“, – teigė Vadimas ir tikino, kad daugelis žmonių mąsto, kad yra galimi trys Donecko ateities scenarijai.

„Nėra jokių teisių, jokių bendrų įstatymų, o tai blogiausia, kas gali nutikti verslui“, – teigė Vadimas ir tikino, kad daugelis žmonių mąsto, kad yra galimi trys Donecko ateities scenarijai.

„Pirmasis – čia galutinai įsitvirtina Rusija, pakartodama Krymo scenarijų ji įveda savo tvarką, iš valdžios pašalina visas padugnes. Antrasis variantas – čia grįžta Ukraina ir sugrąžina savo tvarką. Ir trečiasis yra Padniestrės variantas, kuomet viskas lieka kaip dabar. Mes pasirinktume Rusiją arba Ukrainą, skirtumo nėra, tiesiog dabar reikia bent kiek veikiančios sistemos. Bet mes suvokiame, kad greičiausiai čia bus Padniestrė ir asmeniškai aš vis dažniau mąstau apie Kanadą“, – optimizmu netryško Vadimas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min