Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dviejų moterų šeimoje gimusiam berniukui Lenkija savo pilietybės suteikti neketina

Dvi lenkės moterys, 2012 metais susituokusios Londone, pernai susilaukė sūnaus. Agnieszka ir Iga, kurių istoriją pasakoja „Gazeta Wyborcza“, teigia Lenkiją palikusios, nes norėjo laisvesnio gyvenimo. Tačiau dabar jų sūnus negali gauti gimtosios mamų šalies pilietybės, nes neturi tėvo.
Naujagimis
Naujagimis / Fotolia nuotr.

Pagal Didžiojoje Britanijoje galiojantį Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos įstatymą, dvi moterys tampa tėvais kūdikiui, kurio gyvybė užsimezga joms įteisinus partnerystę. Neturi reikšmės, ar apvaisinimas atliekamas ligoninėje, ar privačiai, svarbu tik, kad tai nebūtų tradicinis lytinis aktas tarp vyro ir moters. Jeigu ši sąlyga išpildoma, negimdanti moteris tampa antrąja mama šeimoje.

Dvi mamos ir jokio tėvo

Sūnų nuo anoniminio donoro pagimdė Iga, bet moterys neslepia, kad tai ne paskutinis jų bendras vaikas, todėl brolį arba seserį pernai gegužę gimusiam berniukui jau gimdys Agnieszka.

Anglijoje gimusiam vaikui suteikiama motinos pavardė, tuomet vaiką registruojant moteris pateikia ir antrojo iš tėvų pavardę. Britiškame Oleko, kaip moterys pavadino savo sūnų, gimimo liudijime skyrelyje „Tėvai“ įrašytos Iga ir Agnieszka. Lenkijoje šis skyrius vadinasi „Tėvas ir motina“.

Turint šį dokumentą galima kreiptis dėl vaiko paso. Liepą motinos parašė prašymą Lenkijos konsulatui Londone, joms buvo nustatytas laikas, kada galės atsiimti dokumentus. Prieš tai konsulato darbuotoja patikrino nuotrauką, gimimo liudijimą, prašymą ir 50 svarų apmokėjimo kvitą.

Moterys teigia norėjusios gauti laikinąjį pasą, nes padaryti nuolatinį užtrunka, o jos jau turėjo bilietus kelionei ir užsakytą viešbutį atostogoms.

Paso negavo

Dokumentai turėjo būti parengti rugpjūčio pradžioje, bet dieną anksčiau paskambino konsulato atstovas ir pranešė, kad paso nebus. Nes gimimo liudijime įrašytos dvi moterys, o Lenkijos įstatymai to nenumato. Esą pasą bus galima gauti tik tada, kai bus pateiktas gimimo liudijimas, kuriame vietoj Agnieszkos bus įrašyta „tėvas nežinomas“.

Esą pasą bus galima gauti tik tada, kai bus pateiktas gimimo liudijimas, kuriame vietoj Agnieszkos bus įrašyta „tėvas nežinomas“.

Atvykusioms į konsulatą mamoms buvo pasakyta, kad pagal Lenkijos Konstituciją tėvais gali būti tik moteris ir vyras, bet raštu priežasčių, kodėl atsisakoma joms išduoti vaiko dokumentą, pateikti nenorėta. Vis dėlto po kelių dienų Londone gyvenančios moterys gavo raštą, kuriame nurodyta, kad norėdamos sūnui gauti pasą jos privalės pateikti Lenkijoje išduotą gimimo liudijimą. Bet pranešimo apie tai, kad išduoti dokumentą konsulatas atsisako, joms taip niekas ir nedavė.

Moterims padėti ėmėsi teisės profesoriai. Anot Ewos Lętowskos, sunku suprasti Lenkijos valdžios nenorą interpretuoti teisės aktus taip, kad būtų palanku žmonėms. Esą jeigu vaiko mama yra žinoma, to turėtų pakakti konsulatui, išduodančiam dokumentą. O tai, kad dar viena moteris įrašyta vaiko gimimo liudijime neturi jokios reikšmės gaminant pasą. Tad tokia teisės aktų interpretacija yra neprotinga.

Pažeidžiamos vaiko teisės

Anot Varšuvos universiteto baudžiamosios teisės specialistės Monikos Platek, niekas nesuteikia Lenkijos valdžiai teisės diskriminuoti ir pažeidinėti vaikų, augančių vienos lyties porose, teisių. O šis konkretus atvejis būtent toks ir yra.

Ši istorija pasiekė net Lenkijos užsienio reikalų ministrą, tačiau reikalai nepajudėjo iš vietos. Nepavyko gauti ir lenkiškojo gimimo liudijimo, visur skambėjo vienas atsakymas: „Tai prieštarauja Lenkijos Konstitucijai“.

Tokiu būdu Olekas galėjo likti be pilietybės. Laimei, Iga gyvena jau daugiau nei penkerius metus Anglijoje, tad jos sūnus gavo teisę į Didžiosios Britanijos pilietybę. Moterys piktinasi tokia jų sūnaus diskriminaciją, o galutinį tašką istorijoje, ar berniukas gaus Lenkijos piliečio pasą, padės teismas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius