Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Erdvėlaivio „Atlantis“ nusileidimas atidėtas dėl nepalankių orų (nuotraukos)

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pranešė atidedanti penktadienį numatytą erdvėlaivio „Atlantis“ grįžimą į Žemę dėl nepalankių orų sąlygų Floridoje esančio Kennedy kosminio centro regione.
„Atlantis“ kyla į dangų.
„Atlantis“ kyla į dangų. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Atlantis“ gegužės 11 dieną pakilo į orbitą su septynių astronautų įgula, kuri atliko Hubble'o (Hablo) kosminio teleskopo remontą. Anksčiau buvo planuota, kad erdvėlaivis nutūps Floridoje 10 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku.

Pasak NASA, erdvėlaivis galės mėginti nutūpti 11 val. 39 min. vietos (18 val. 39 min. Lietuvos) laiku, tačiau blogi orai „tebekelia nerimą“.

Skriedami 500 kilometrų aukštyje virš Floridos JAV astronautai matė, kas jų laukia Žemėje: tiršti debesys, stiprūs vėjai ir tikėtina audra su perkūnija.

Galutinis sprendimas dėl tūpimo turi būti priimtas per pusantros valandos prieš erdvėlaiviui pradedant tūpimo manevrą, kad jis galėtų saugiai palikti orbitą ir sugrįžti į Žemės atmosferą.

NASA nurodė, kad „Atlantis“ bus leista tūpti tik tokiu atveju, jeigu debesuotumas neviršys 50 proc., matomumas sieks bent 8 kilometrus, o šoninio vėjo gūsiai nebus smarkesni nei 28 kilometrai per valandą.

Septyni „Atlantis“ įgulos nariai ruošiasi grįžti į Žemę po 11 dienų trukusios sėkmingos „Hubble“ remonto ir atnaujinimo misijos, po kurios mokslo pasauliui ypač svarbius Visatos tyrimus šiuo kosminiu teleskopu bus galima tęsti dar bent penkerius metus.

Kol kas NASA neketina nukreipti „Atlantis“ į atsarginį tūpimo taką Kalifornijos Edwardso oro pajėgų bazėje, nes tokiu atveju erdvėlaivį tektų parskraidinti į Floridą lėktuvu „Boeing 747“, o tai smarkiai padidintų misijos kaštus.

Kosminė observatorija atgal į orbitą buvo paleista antradienį, kai astronautai baigė penkias nelengvas remonto misijas atvirame kosmose.

Įrengus naujus prietaisus „Hubble“ bus galima naudoti ieškant seniausių galaktikų, aiškinantis tamsiosios medžiagos ir energijos paslaptis, taip pat tyrinėjant planetų formavimosi procesus.

Tačiau šios pastangos neabejotinai atsipirks.

Trims iš penkių astronautų išėjimams į atvirą kosmosą vadovavęs astronomas Johnas Grunsfeldas ketvirtadienį sakė JAV Kongreso nariams, jog „Hubble“ yra „ko gera, reikšmingiausias visų laikų mokslinis prietaisas“. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius