-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2014 10 22 /15:49

Europos Parlamentas patvirtino naują Europos Komisiją

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude'as Junckeris trečiadienį sulaukė Europos Parlamento palaikymo savo eurokomisarų komandai, žadėdamas atgaivinti stagnuojančią Senojo žemyno ekonomiką ir veiksmingai kovoti su virtine užsienio politikos iššūkių.Šis balsavimas atvėrė kelią J.C.Junckerio komandai savo penkerių metų kadenciją pradėti, kaip planuota, lapkričio 1 dieną.
Jean-Claude'as Junckeris
Jeanas Claude'as Junckeris / „Scanpix“/„Anadolu Ajansi“ nuotr.

J.C.Junckerio komanda Europos Parlamente Strasbūre gavo 423 balsus. 209 europarlamentarai balsavo „prieš“, o 67 susilaikė.

Savo kalboje, kurią pasakė prieš balsavimą, J.C.Junckeris pažadėjo iki Kalėdų pristatyti 300 mlrd. eurų investicijų paketą augimui ir darbo vietų kūrimui skatinti, tarptautinei bendrijai būgštaujant, kad euro zoną vėl gali ištikti skolų krizė.

Jis taip pat sakė, kad ES turi imtis aktyvesnių veiksmų sprendžiant tokias problemas kaip Ebolos viruso protrūkis Vakarų Afrikoje, džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“, kuri užėmė didžiules teritorijas Irake bei Sirijoje, keliama grėsmė ir migrantų antplūdis iš Viduržemio jūros.

„Vėl išjudinkime Europą“, – sakė J.C.Junckeris, kuris beveik du dešimtmečius vadovavo Liuksemburgo vyriausybei.

Europos Komisija yra aukščiausia vykdomosios valdžios institucija daugiau nei 500 mln. gyventojų turinčioje Bendrijoje, kuri yra didžiausia pasaulio ekonomika. Komisiją sudaro po vieną atstovą iš kiekvienos valstybės narės.

J.C.Junckeris Komisijos vairą perima iš portugalo Jose Manuelio Barroso, per kurio vadovavimo dešimtmetį ES įgijo daugiau galių, tačiau visuomenė ėmė vis labiau priešiškai žiūrėti į Briuselio biurokratinį aparatą, kurį nemaža dalis europiečių laiko per daug atitolusiu nuo eilinių žmonių.

Buvo iškilusi grėsmė, kad naujoji Komisija negalės pradėti darbo numatytu laiku, kai Europos Parlamentas privertė J.C.Junckerį padaryti tam tikrus pakeitimus savo komandoje, tačiau pirmadienį galiausiai buvo uždegta žalia šviesa dviem paskutiniams kandidatams, užbaigusiems daugiau nei dvi savaites trukusį klausymų maratoną.

J.C.Junckeris Komisijos vairą perima iš portugalo Jose Manuelio Barroso, per kurio vadovavimo dešimtmetį ES įgijo daugiau galių, tačiau visuomenė ėmė vis labiau priešiškai žiūrėti į Briuselio biurokratinį aparatą, kurį nemaža dalis europiečių laiko per daug atitolusiu nuo eilinių žmonių.

Europos Komisija yra įtakingiausia institucija Briuselyje, rengianti ES teisės aktų projektus, prižiūrinti nacionalinių biudžetų ir antimonopolinių įstatymų vykdymą, taip pat vedanti derybas dėl prekybos sutarčių.

2010 metais J.M.Barroso antrosios kadencijos Komisija sulaukė 488 europarlamentarų palaikymo, 137 balsavo prieš jos patvirtinimą, o 72 susilaikė. Nuo tada ES įstatymų leidėjų skaičius išsaugo nuo 736 iki 751.

Slapti teismai

J.C.Junckeris pažadėjo nuodugniai išnagrinėti prieštaringai vertinamą, tačiau vieną pagrindinių rengiamo ES ir JAV susitarimo dėl laisvosios prekybos elementą – galimybę korporacijoms paduoti į teismą vyriausybes.

J.C.Junckeris pažymėjo, kad paves savo dešiniajai rankai, Europos Komisijos pirmajam vicepirmininkui Fransui Timmermansui „konsultuoti“ jį dėl vadinamojo investuotojų ir valstybės ginčų reguliavimo mechanizmo, numatyto minėtame susitarime.

J.C.Junckeris, kuris priklauso centro dešinės Europos liaudies partijai, tai pat paragino europarlamentarus paremti jo investicijų paketą ekonomikai paskatinti.

ISDS mechanizmas leidžia įmonėms paduoti į teismą nacionalines vyriausybes, jei jos mano, kad vietos įstatymai, reglamentuojantys tokias sritis kaip, pavyzdžiui, sveikata ir sauga, pažeidžia prekybos susitarimą ir kelia grėsmę jų investicijoms.

ISDS yra įprastas dalykas laisvosios prekybos susitarimuose, tačiau kritikai, įskaitant įtakingą Vokietijos vyriausybę, būgštauja, kad toks mechanizmas gali sudaryti galimybę tarptautinėms kompanijoms apeiti nacionalinius įstatymus ir gali susilpninti valstybių suverenitetą.

Kreipdamasis į ES asamblėjos narius Liuksemburgo ekspremjeras patikino, kad dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) „slaptiems teismams“ nebus leista „tarti paskutinio žodžio investuotojų ir valstybių ginčuose“.

J.C.Junckeris, kuris priklauso centro dešinės Europos liaudies partijai, tai pat paragino europarlamentarus paremti jo investicijų paketą ekonomikai paskatinti.

„Jeigu šiandien mus paremsite, mes iki Kalėdų pateiksime darbo vietų, augimo ir investicijų paketą, – sakė J.C.Junckeris. – Tiems, kas galvoja, kad perdėtas taupymas automatiškai atgaivins augimą ir sukurs daugiau darbo vietų, turėtų mesti tas idėjas“.

ES drasko debatai tarp Vokietijos bei taupymui pritariančių jos sąjungininkių ir tokių šalių kaip Prancūzija, kuri nori per pinigų leidimą susigrąžinti ekonominę sveikatą.

Keli europarlamentarai per debatus laikė užrašus „Ne“ taupymui“.

J.C.Junckeris pažadėjo būti „griežtas, kai mums reikia būti griežtiems“. Vienas pirmųjų jo komandos uždavinių tikriausiai bus darbas dėl Prancūzijos biudžeto deficito, nors ekonomikos komisaras Pierre'as Moscovicis pats yra prancūzas.

Tačiau Europos Komisijos vadovas savo kalboje neužsiminė apie karą Ukrainoje, dėl kurios smarkiai pašlijo ES ir Rusijos santykiai.

Jis taip pat sakė, kad Europos Komisija turi būti pasirengusi „pavojingesniam pasauliui“.

„Mes sureagavome tik tada, kai Ebolos problema pasiekė ES šalį. Turėjome imtis veiksmų daug anksčiau“, – pabrėžė jis.

Kalbėdamas apie džhadistų grupuotę „Islamo valstybė“, kuri užėmė didžiules teritorijas Irake bei Sirijoje, J.C.Junckeris pažymėjo, kad ši grupuotė yra „ES vertybių priešas“.

Tačiau Europos Komisijos vadovas savo kalboje neužsiminė apie karą Ukrainoje, dėl kurios smarkiai pašlijo ES ir Rusijos santykiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius