Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Homoseksualai taps sukilimų Artimuosiuose Rytuose „atpirkimo avinėliais“?

Sukilimai daugybėje arabų pasaulio valstybių, atpučiantys naujų politinių vėjų į šias šalis, milijonams žmonių suteikė didesnės laisvės viltį. Tačiau kai kurie homoseksualūs žmonės Artimuosiuose Rytuose baiminasi, kad šie pokyčiai jų laisves dar labiau apribos.
Homoseksualai
Homoseksualai / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Homoseksualumas yra nelegalus daugelyje arabų šalių. 2011 metais paskelbtoje „Tarptautinės lesbiečių ir gėjų asociacijos“ ataskaitoje teigiama, kad homoseksualumas yra nelegalus 76 pasaulio valstybėse. Penkiose iš jų, tarp kurių Jemenas, Saudo Arabija ir Iranas, už homoseksualumą baudžiama mirties bausme.

35-erių žurnalistas iš Damasko, Sami Hamwi, yra vienas iš tinklalapio „Gay Middle East“ redaktorių, įsikūręs Sirijoje. Tačiau tik keli vyro draugai ar šeimos nariai žino, kokia yra tikroji Sami seksualinė orientacija.

„Tinklalapyje bandome sukurti grupę, kuri padėtų lesbietėms, gėjams, biseksualams ir transvestitams Sirijoje. Po truputį judame į priekį“, – CNN sakė žurnalistas. Tačiau jis taip pat pridūrė: „Dabar labai bijau. Mąstau apie milijonus dalykų, kuriuos jie man galėtų padaryti, jei būčiau suimtas ar apklaustas.“

Homoseksualumas yra nelegalus 76 pasaulio valstybėse. Penkiose iš jų, tarp kurių Jemenas, Saudo Arabija ir Iranas, už homoseksualumą baudžiama mirties bausme.Sami tvirtina taip pat norįs reformų įgyvendinimo Sirijoje, tačiau abejoja, kad politinis pokytis turėtų įtakos homoseksualų teisių pagerėjimui. „Šeichai vis dar pabrėžia, kad islame homoseksualūs vyrai turi būti baudžiami mirties bausme, – sakė žurnalistas. – Visuomenei, kuri būtų atviresnė homoseksualumo atžvilgiu, susiformuoti prireiks kelių metų, jei ne dešimtmečių.“

Artimųjų Rytų ir islamo teisės specialistas iš JAV, Haideris Ala Hamoudi, teigia, kad nors islamo teisė gali būti interpretuojama įvairiai, vyrauja bendras įsitikinimas, kad ji smerkia homoseksualumą. „Ne visi musulmonai pritartų šiam požiūriui, tačiau tradiciškai islamo teisė homoseksualumą traktuotų kaip nelegalų, – sakė jis. – Bendras įsitikinimas yra, kad svarbiausi islamo šaltiniai – Koranas ir Suna – draudžia homoseksualumą. Žinau musulmonų, kurie homoseksualumui taiko išimtį, tačiau vyraujantis įsitikinimas gana aiškiai smerkia homoseksualumą.“

Yra ir tokių, kurie į situaciją Sirijoje žvelgia optimistiškiau. Tarptautinė bendruomenė atkreipė dėmesį į vieną sirę, rašančią tinklaraštį „Homoseksualė mergina Damaske“. Tai nutiko po to, kai ji tinklaraštyje papasakojo, kaip jos tėvas ją gynė nuo naktį į namus atvykusių saugumo atstovų, norėjusių areštuoti merginą dėl „sąmokslo prieš valstybę“.

Tinklaraščio autorė, 35-erių metų anglų kalbos mokytoja  Amina Abdallah, pasakojo į Siriją sugrįžusi praėjusiais metais, po daugybės metų praleistų Jungtinėse Valstijose. Savo elektroniniuose laiškuose, kuriuose moteris atsakinėjo į CNN žurnalisto klausimus, Amina teigė esanti įsitikinusi, kad politiniai pokyčiai turės geros įtakos ir homoseksualų teisėms šalyje. Moteris rašė: „Staiga į paviršių iškyla daugybė ilgalaikių pokyčių. Požiūris į moteris, homoseksualus ir kitas mažumas sparčiai kinta.“

Pasak A.Abdallah, reakcija į jos tinklaraštį Sirijoje buvo „beveik absoliučiai pozityvi“. „Mane išties nustebino faktas, kad iš islamo atstovų nesulaukiau jokios kritikos. Vietoj to, jie buvo visiškai pozityviai nusiteikę, – sakė moteris. – Tai tam tikra prasme atspindi šalyje įvykusius pokyčius. Staiga žmonės dirba kartu, nepriklausomai nuo jų požiūrio, ir siekia vieno bendro tikslo: laisvės Sirijai.“

Tačiau A.Abdallah optimizmu užsikrėtę ne visi. Vienas iš „Gay Middle East“ redaktorių Londone, Danas Littaueris, sakė: „Daugelis homoseksualų aktyvistų bijo, kad jų priespauda dabar gali dar sustiprėti. Pavyzdžiui, Egipte ir Tunise iš pradžių buvo labai daug vilčių, kad po revoliucijų susiformuos tolerantiškesnė pilietinė visuomenė. Tačiau panašu, kad pokyčiais pasinaudos konservatyvios jėgos, kurios homoseksualų ir kitų mažumų padėtį padarys dar prastesnę. Sirijoje ir kitose šalyse baiminamasi, kad homoseksualūs žmonės taps aukojimo avinėliais.“

Kitas gėjus amerikietis, neseniai išvykęs iš Sirijos, kur dirbo kelerius metus, CNN sakė, kad neramumai šioje šalyje homoseksualų gyvenimą pavertė sudėtingesnį. Vyras, prašęs neatskleisti jo tapatybės, sakė: „Neramumai homoseksualų bendruomenėje sukėlė dar daugiau skepticizmo ir paranojos.“

Homoseksualams draugiškos kelionių agentūros Beirute savininkas Bertho Makso sakė, kad seksualinės mažumos Libane turi daugiau laisvių, nei kur nors kitur Artimuosiuose Rytuose. Jis taip pat pridūrė: „Kol religija turės didelę įtaką valdžioms arabų pasaulyje, niekas nepasikeis.“

35-erių metų homoseksualų teisių aktyvistas Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE), su CNN žurnalistu taip pat sutikęs kalbėti tik pažadėjus neatskleisti jo tapatybės, sakė: „Būti gėjumi JAE reiškia slėpti tikrąjį save. Būdamas viešumoje seksualinės mažumos atstovas turi būti labai atsargus, kad neatkreiptų į save dėmesio. Antraip jis gali būti persekiojamas. Artimuosiuose Rytuose stebimi pokyčiai yra politiniai ir neturi jokios įtakos pokyčiams visuomenėje. Visi homoseksualų tinklalapiai JAE yra užblokuoti.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius