Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Į Belgradą atvykęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sutiktas kaip didvyris

Į Belgradą atvykęs Putinas sutiktas kaip didvyris
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, ketvirtadienį su oficialiu vizitu atvykęs į Rusijos tradicinės sąjungininkės Serbijos sostinę Belgradą, buvo sutiktas kaip didvyris.

Serbijos prezidentas Tomislavas Nikoličius su V.Putinu automobiliu nuvyko padėti vainikų kapinėse, kur palaidoti Sovietų armijos kariai, žuvę per 1944 metų spalio mūšį už Belgrado išvadavimą.

Belgrado gatvės, kuriomis turėjo važiuoti V.Putinas, buvo griežtai saugomos, gyventojams buvo nurodyta užtraukti užuolaidas. Daugelis mokyklų ir vaikų darželių dėl šio vizito buvo uždaryti.

Belgrado gatvės, kuriomis turėjo važiuoti V.Putinas, buvo griežtai saugomos, gyventojams buvo nurodyta užtraukti užuolaidas.

Be susitikimo su T.Nikoličiumi, kuris turi įteikti jam garbės medalį, V.Putinas kreipsis į serbus per karinį paradą, skirtą 70-osioms Belgrado išvadavimo iš nacių okupacijos metinėms.

Parade dalyvaus daugiau negu 3 000 karių, taip pat pasirodys Rusijos aviacijos akrobatikos trupė.

Kviečia kovoti prieš nacizmą

Vizito išvakarėse Rusijos vadas pareiškė, kad negalima leisti revizuoti Antrojo pasaulinio karo rezultatų. „Šiandien mūsų bendra pareiga – priešintis nacizmo heroizavimui. Tvirtai priešintis mėginimams revizuoti Antrojo pasaulinio karo rezultatus. Nuosekliai kovoti su bet kokiomis rasizmo, ksenofobijos, agresyvaus nacionalizmo bei šovinizmo formomis ir apraiškomis“, – sakė V.Putinas interviu serbų dienraščiui „Politika“.

V.Putinas tradiciškai užsipuolė Latviją ir kitas Baltijos šalis, neva jos garbina fašizmą. Jis taip pat apkaltino Ukrainą už neva joje įvykdytą antikonstitucinį perversmą.

Balansuoja tarp Briuselio ir Maskvos

Nuo Ukrainos krizės pradžios praeitų metų lapkritį Serbija stengėsi balansuoti tarp savo įsipareigojimų ES, su kuria sausį pradėjo derybas dėl narystės, ir pastangų palaikyti gerus santykius su Maskva.

Rusija anksčiau palaikydavo Belgradą ir priešinosi Kosovo nepriklausomybei nuo Serbijos. Pasak ekspertų, Belgradas siekia užtikrinti, kad Serbijos įstojimas į ES nesikirstų su Maskvos interesais.

Serbija – viena iš šalių, per kurią planuojama tiesti dujotiekį „South Stream“. Šis 16 mlrd. eurų (55,2 mlrd. litų) vertės projektas turi sumažinti Maskvos priklausomybę nuo tranzito per Ukrainą, eksportuojant gamtines dujas. Dėl ginčų su Kijevu dujų tiekimas iš Rusijos į Europos šalis jau ne kartą buvo sutrikdytas.

Maskva taip pat padėjo atgaivinti pašlijusią Serbijos ekonomiką, 2013 metais suteikdama 800 mln. JAV dolerių paskolą, o šių metų balandį – dar 500 mln. dolerių.

Europos Komisija pareiškė, kad tas projektas neatitinka jos taisyklių, ir grasino skirti baudas Bendrijos narėms, kurios nenutrauks „South Stream“ statybos.

Bulgarija darbus šiame projekte sustabdė, tačiau Serbija sako lauksianti, kol Briuselis ir Maskva susitars.

Rusija skolina noriai

Rusija pasirašė sutartį su Serbija dėl „South Stream“ 2008 metais, o šiemet planuoja pradėti statybas.

Rusijos dujų eksporto monopolininkė „Gazprom“, atsakinga už to vamzdyno statybą, taip pat yra pagrindinė akcininkė Serbijos naftos monopolininkėje NIS – jai priklauso 51 proc. akcijų.

Maskva taip pat padėjo atgaivinti pašlijusią Serbijos ekonomiką, 2013 metais suteikdama 800 mln. JAV dolerių paskolą geležinkelių infrastruktūrai pertvarkyti.

Šių metų balandį Rusija sutiko paskolinti Belgradui dar 500 mln. dolerių, siekiant sumažinti Serbijos rekordinį biudžeto deficitą.

Belgradui V.Putino vizitas bus proga pasiųsti politinę žinią Vakarų šalims, sako analitikas Miodragas Radojevičius.

Pasak jo, ruošdamasis 2015 metais perimti pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), Belgradas gali mėginti pademonstruoti esantis „gera vieta susitikimams (tarp Rusijos ir Vakarų šalių) dėl klausimų, tokių kaip Ukraina“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min