Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nobelio taikos premija atiteko pakistanietei moksleivei ir indų žmogaus teisių aktyvistui

Malala Yousafzai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Malala Yousafzai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nobelio taikos premija atiteko pakistanietei paauglei Malalai Yousafzai ir Indijos žmogaus teisių aktyvistui Kailashui Satyarthi. Premija atiteko už jų kovą visiems vaikams gauti teisę į išsilavinimą ir jaunimo bei mokinių pilietines teises. Kaip ir ankstesniais metais, Norvegijos Nobelio komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas laureato vardą paskelbė 12 val. Lietuvos laiku Osle įsikūrusiame Nobelio institute.

13.48 val. „Norvegijos Nobelio komitetas nusprendė, kad 2014 metų Nobelio taikos premija bus paskirta Kailashui Satyarthi ir Malalai Yousafzay už jų kovą su vaikų ir jaunuolių priespauda bei už visų vaikų teisę į švietimą“, – paskelbė žiuri Osle.

Moksleivė M.Yousafzai, kuriai dabar 17 metų, prieš dvejus metus į galvą sužeidė Talibano smogikas, kai ji užsitraukė šio islamistų judėjimo rūstybę dėl savo pastangų užtikrinti Pakistano mergaičių teisę į švietimą.

Norvegijos Nobelio komitetas nusprendė, kad 2014 metų Nobelio taikos premija bus paskirta Kailashui Satyarthi ir Malalai Yousafzay už jų kovą su vaikų ir jaunuolių priespauda bei už visų vaikų teisę į švietimą, – paskelbė žiuri Osle.

K.Satyarthi palaikė velionio Indijos lyderio Mahatmos Gandhi tradiciją ir vadovavo įvairiems taikiems protestams, „sutelktiems į pragaištingą vaikų išnaudojimą dėl finansinės naudos“, nurodė Nobelio komitetas.

„Nobelio komitetas laiko svarbiu momentu, kad hinduistas ir musulmonė, indas ir pakistanietė susivienijo bendroje kovoje už švietimą ir prieš ekstremizmą“, – sakė komiteto pirmininkas Thorbjoernas Jaglandas.

„Buvo apskaičiuota, kad mūsų dienomis pasaulyje yra 168 mln. dirbančių vaikų, – pabrėžė jis. – 2000 metais tas skaičius buvo 78 mln. didesnis. Pasaulis labiau priartėjo prie tikslo eliminuoti vaikų darbą.“

M.Yousafzai tapo visų laikų jauniausia Nobelio premijos laureate, pranokdama netgi Australijoje gimusį Britanijos mokslininką Lawrence'ą Braggą, kuris 1915-aisiais, būdamas 25 metų, pasidalijo Nobelio fizikos premiją su savo tėvu Williamu Henry Braggu.

M.Yousafzai 2012 metais buvo užpulta kaukėtų smogikų, kai važiavo mokyklos autobusu Svato slėnyje Pakistano šiaurės vakaruose.

Tai buvo bausmė už jos tinklaraštį, kurį 11-metė aktyvistė pradėjo rašyti BBC tinklalapyje urdu kalba, protestuodama prieš Talibano pastangas uždrausti moterų ir mergaičių švietimą.

Pasveikusiai po sunkaus sužalojimo M.Yousafzai buvo nesaugu grįžti į Pakistaną, todėl ji persikėlė į Didžiąją Britaniją ir įkūrė savo fondą bei palaikė įvairias vietos organizacijas, besirūpinančias vaikų švietimo problemomis Pakistane, Nigerijoje, Jordanijoje, Sirijoje ir Kenijoje.

Be auksinių medalių, kuris šiems laureatams bus įteiktas per ceremoniją Osle gruodžio 10 dieną, jiedu taip pat pasidalys 8 mln. Švedijos kronų (3,04 mln. litų) piniginį prizą.

Praėjusiais metais Nobelio taikos premija atiteko tarptautinei Cheminio ginklo uždraudimo organizacijai (OPCW) už pastangas sustabdyti cheminių ginklų naudojimą, šiurpinusį pasaulį nuo Pirmojo pasaulinio karo ir nacių režimo dujų kamerų iki Sirijos pilietinio mūšio lauko.

Apdovanojimas už indėlį siekiant taikos pasaulyje yra paskutinė iš šiais metais paskirtų originalių Nobelio premijų.

Vadinamosios Nobelio ekonomikos premijos, teikiamos nuo 1968 metų, laureatai bus paskelbti pirmadienį.

K.Satyarthi: Nobelio taikos premija yra „mūsų kovos pripažinimas“

Indijos aktyvistas Kailashas Satyarthi penktadienį sakė, jog jam „malonu“, kad laimėjo Nobelio taikos premiją, kurią pavadino „mūsų kovos už vaikų teises pripažinimu“.

Indijos aktyvistas Kailashas Satyarthi penktadienį sakė, jog jam „malonu“, kad laimėjo Nobelio taikos premiją, kurią pavadino „mūsų kovos už vaikų teises pripažinimu“.

60 metų K.Satyarthi taip pat padėkojo Nobelio komitetui už tai, kad jis „pripažino sunkią padėtį milijonų vaikų, kenčiančių šiame šiuolaikiniame amžiuje“, pranešė naujienų agentūra „Press Trust of India“.

Premjeras: Malala Yousafzai yra „Pakistano pasididžiavimas“

Pakistano vyriausybės vadovas Nawazas Sharifas pasveikino kovos už vaikų teisę į švietimą aktyvistę Malalą Yousafzai laimėjus Nobelio taikos premiją ir pavadino šią paauglę „šalies pasididžiavimu“.

„Ji yra Pakistano pasididžiavimas. Jos dėka jos tautiečiai jaučia pasididžiavimą. Šis pasiekimas neturi analogų ir yra neprilygstamas. Viso pasaulio mergaitės ir berniukai turi imti pavyzdį iš jos kovos ir atsidavimo“, – sakoma premjero pareiškime.

Malala 2012 metais savo gimtajame regione Pakistano šiaurės vakaruose buvo pašauta Talibano smogikų, kurie keršijo už jos pastangas kovojant dėl mergaičių teisės lankyti mokyklą.

Pakistanietės gyvybę išgelbėjo gydytojai Didžiojoje Britanijoje, kur ji dabar gyvena.

2013 metais Malalai buvo skirta prestižinė Europos Sąjungos Sacharovo premija už minties laisvę, pernai ji taip pat buvo nominuota Nobelio taikos premijai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min