Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Indijos dvasinis mokytojas Satya Sai Baba mirė ligoninėje

Satya Sai Baba
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Satya Sai Baba
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vienas garsiausių Indijos dvasinių mokytojų Satya Sai Baba sekmadienį rytą numirė savo gimtojo miestelio ligoninėje, pranešė televizijos kanalai.

85-erių metų guru mirė praėjus trims savaitėms po to, kai dėl širdies veiklos sutrikimų, plaučių kongestijos ir inkstų nepakankamumo buvo paguldytas į ligoninę. Dvasinio mokytojo gydytojai anksčiau sakė, kad jo gyvybinės sistemos „beveik nereaguoja į taikomą gydymą“.

Prie Aukštesniojo medicinos mokslų instituto ligoninės pietrytinės Andhros Pradešo valstijos miestelyje Putapartyje, kur buvo gydomas Satya Sai Baba, pastarosiomis savaitėmis budėjo ir už savo guru pasveikimą meldėsi minios jo sekėjų. Daugelis jų nakvojo tiesiog ant grindinio po atviru dangumi, nes vešbučiuose pritrūko vietų.

Po to, kai buvo apskelbta apie Satyos Sai Babos mirtį, policija užtvaromis reguliavo gedėtojų minias ir ragino visuomenę laikytis rimties.

„Sai Babos fiziškai su mumis nebėra. Paskutinį atodūsį jis išleido 7 val. 40 min. ir mirė sutrikus širdies ir kvėpavimo sistemos veiklai, – sakoma ligoninės pareiškime. – Jo palaikai bus pašarvoti dvi dienas – pirmadienį ir antradienį.“

Sekėjai mažomis grupėmis gedėti savo guru susirinko gatvėse ir gatvelėse aplink jo ašramą, o kai kurie jau eina į šventyklos kompleksą, kur Satya Sai Baba bus pašarvotas.

Satya Sai Babą, kuris teigė gyvensiąs iki 96 metų, jo sekėjai garbino kaip avatarą – Dievo įsikūnijimą žemėje. Jam buvo priskiriami keli stebuklai, tarp jų – dviejų žmonių prikėlimas iš mirusiųjų. Sekėjai taip pat tikėjo, kad jis sugeba materializuoti daiktus, prisiminti buvusius gyvenimus ir išgydyti mirtinas ligas.

Satya Sai Baba, vadovaudamas iš savo ašramo Putapartyje, įkvėpė pastatyti mokyklų ir centrų imperiją, kuri jo įtaką skleidė visame pasaulyje.Tarp šio dvasinio mokytojo sekėjų, kurių visame pasaulyje, kaip teigiama, gali būti keliolika milijonų, buvo Indijos eksministras pirmininkas Atalas Bihari Vajpayee, įtakingi verslininkai, taip pat – Indijos kriketo legenda Sachinas Tendulkaras ir Holivudo žvaigždė Goldie Hawn.

1926 metų lapkričio 23 dieną Putapartyje gimęs Satya Sai Baba iš pradžių gavo Sathyanarayanos Raju vardą.

1940 metais jis pasiskelbė esąs kito šventojo – legendinio 1918 metais mirusio guru Sai Babos iš Širdžio, miesto vakarinėje Indijos Maharaštros valstijoje, persikūnijimas.

1963 metais Satya Sai Baba patyrė insultą ir keturis rimtus infarktus. Kai kas mano, kad tada jis pats išgydė save. Pasveikęs jis paskelbė, kad atgims kaip Prema Sai Baba Karnatakos valstijoje.

Jo organizacija finansavo sveikatos apsaugos ir švietimo projektus Indijoje, tarp jų – ligonines ir klinikas, kurios tvirtina galinčios išgydyti ir tokias ligas, kurių neįveikia vyriaujančios krypties medicina.

Satya Sai Baba, vadovaudamas iš savo ašramo Putapartyje, įkvėpė pastatyti mokyklų ir centrų imperiją, kuri jo įtaką skleidė visame pasaulyje.

Vienas didžiausių finansinių jo rėmėjų yra buvęs restoranų tinklo „Hard Rock Cafe“ savininkas Isaacas Burtonas Tigrettas, kuris apsigyveno Putapartyje ir didžiąją savo turto dalį paskyrė Satya Sai Babos fondui.

Guru, kuris visuomet vilkėjo oranžinius drabužius ir nešiojo afrikietiško stiliaus šukuoseną, 1993 metais pergyveno pasikėsinimą į jo gyvybę. Tada keturi peiliais ginkluoti vyrai įsiveržė į jo privačius apartamentus ir kilus grumtynėms buvo nudurti du jo sekėjai. Galiausiai policija užpuolikus nušovė.

Be ligoninių ir klinikų, Satya Sai Babos organizacija valdo geriamojo vandens programas, universitetą, muziejų, planetariumą ir tūkstančius maldos kambarių bei centrų visame pasaulyje.

Satya Sai Babos labdaringa veikla pelnė jam didžiulę žmonių pagarbą ir pripažinimą, tačiau kiti piktinosi, kad jis viešų susitikimų metu scenoje esą stebuklingai materializuodavo auksines monetas ar laikrodžius.

2004 metais britų transliuotojo BBC televizijos laidoje „Secret Swami“ („Slaptasis svamis“) buvo klausinėjami mažiausiai du jo sekėjai amerikiečiai, kurie tvirtino, jog guru glamonėjo jų genitalijas ir pats rodė jiems savo lytinius organus, sakydamas, kad tai yra gydomojo ritualo dalis.

Guru ir jo ašramas visuomet neigė visus pranešimus apie bet kokius pažeidimus ar netinkamą elgesį, ir jis niekada nebuvo apkaltintas ar nuteistas dėl jokio nusikaltimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Šioje istorijoje Mirtis, Hinduizmas, Indija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min