Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Irano branduoliniam susitarimui pagalius kaišioja Ukrainos įvykiai

Iranas ir pasaulio galios antradienį pradėjo naują derybų branduoliniu klausimu ratą, vildamiesi padaryti pakankamą pažangą, kad procesas paspartėtų ir kad kitą mėnesį būtų pradėtas rengti istorinio galutinio susitarimo projektas.
ES atstovė Catherine Ashton ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas
ES atstovė Catherine Ashton ir Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau pleištą tarp derybų šalių gali įvaryti Ukrainos krizė, kuri nulėmė didžiausią Rusijos ir Vakarų vaidą nuo pat Šaltojo karo pabaigos.

Iranas ir penkios nuolatinės Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos narės bei Vokietija nori lapkritį pasiektą susitarimą į nuolatinę sutartį transformuoti iki liepos 20 dienos, kai turi baigti galioti šis laikinas susitarimas.

Tai bus sunki užduotis, nes šalims reikės išspręsti sunkius klausimus, kurie bus didelis išbandymas jų norui ir sugebėjimui kaip įmanoma labiau nusileisti.

Kol kas nuotaikos geros, pasaulio galių vyriausioji derybininkė – Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Catherine Ashton – praėjusį derybų ratą kovo viduryje vadino „realiu ir naudingu“.

Po to rato panašiai kalbėjo Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas, kuris iraniečių žiniasklaidai sakė, jog „yra ženklų, kad įmanomas sutarimas, kuriuo (būtų) gerbiamos Irano valstybės teisės“.

Pagal lapkričio susitarimą, kuris įsigaliojo sausio 20 dieną, Iranas šešiems mėnesiams įšaldė tam tikrą branduolinę veiklą, mainais į nedidelį jo ekonomikai kenkiančių sankcijų sušvelninimą.

Derybose dalyvaujanti JAV aukšto rango pareigūnė penktadienį sakė, jog yra „absoliučiai įsitikinusi“, kad susitarimą galima pasiekti, ir nurodė, kad abi derybų šalys „laukia, kol galės gegužę pradėti rengti (susitarimo) projektą“.

„(Tačiau) tikrasis klausimas yra ne tas, ar galima surašyti žodžius popieriuje, parengti projektą. Kalbama apie sprendimus, kuriuos Iranas turi priimti, o kai kurie jų yra labai sunkūs“, – sakė ji.

Pagal lapkričio susitarimą, kuris įsigaliojo sausio 20 dieną, Iranas šešiems mėnesiams įšaldė tam tikrą branduolinę veiklą, mainais į nedidelį jo ekonomikai kenkiančių sankcijų sušvelninimą.

Pagal šį susitarimą Iranui buvo suteikta didesnė prieiga prie civilinių lėktuvų atsarginių dalių ir pirmadienį Vašingtonas sakė, kad kompanijai „Boeing“ buvo išduota laikina licencija turėti verslo santykių su Iranu.

Dabar pasaulio galios nori, jog Iranas visam laikui ar bent jau ilgam sumažintų savo branduolinės programos mastą, kad jam būtų labai sunku pasigaminti branduolinį ginklą ir kad tokio bandymo atveju tai būtų galima lengvai pastebėti.

Iranas mainais nori visų sankcijų panaikinimo.

Pagal susitarimą Iranas galėtų sumažinti urano sodrinimo centrifugų skaičių, pakeisti naujo reaktoriaus Arake dizainą ir sutikti su didesne JT inspektorių priežiūra.

Vienas klausimas pasirodė esantis ypač sunkus: Irano noras vykdyti tyrimus dėl naujų, greitesnių centrifugų ir jas gaminti, sakė vienas diplomatas. Pagal lapkričio susitarimą tai iraniečiams buvo leista.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius