Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irano saugumo pareigūnai panaudojo jėgą prieš opozicijos lyderius ir aktyvistus (nuotraukos)

Mitingas Irane
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mitingas Irane
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Irano opozicijos lyderiai Mohammadas Khatami ir Mehdi Karroubi ketvirtadienį, minint 1979 metų islamo revoliucijos metines, buvo užpulti Teherane, o jų šalininkai susirėmė su policija.

Opozicijos gebėjimas surengti protestus, nors minint šią svarbią istorinę sukaktį Irano Vyriausybė labai sugriežtino saugumo priemones, laikomas svarbiu simboliniu ženklu.

Irano revoliucinė gvardija ir policija perspėjo griežtai malšinsiančios bet kokius protestus, kurių banga, apėmusi šalį nuo praeitų metų birželį vykusių kontroversiškų prezidento rinkimų, gali pakirsti šiitiško režimo pamatus ir supriešinti įtakingus islamo dvasininkus.

Pasak opozicijos tinklalapio „Rahesabz“ ir įvykių liudininkų, opozicijos šalininkų susirėmimai vyko vienoje Sadegijės rajono aikštėje, esančioje maždaug už kilometro nuo Nepriklausomybės aikštės. Pastarojoje daug iraniečių anksti ryte susirinko minėti prieš 31 metus vykusio proamerikietiško šacho nuvertimo.

Tinklalapio pranešime sakoma, kad M.Khatami ir M.Karroubi automobilius užpuolė policijos ir civilių drabužiais vilkintys saugumo pareigūnai, tačiau opozicijos lyderiai per tą incidentą nenukentėjo. Taip pat pranešama, kad policija panaudojo ašarines dujas, vaikydama opozicijos šalininkų minią Sadegijės aikštėje.

Šių pranešimų nepriklausomi šaltiniai negalėjo patvirtinti, nes užsienio žurnalistams draudžiama rengti reportažus apie gatvių protestus.

„Rahesabz“ taip pat nurodė, kad buvusio Irano prezidento M.Khatami brolis Mohammadas Reza ir jo žmona Zahra Eshraghi, kuri yra islamo revoliucijos lyderio ajatolos Ruhollah Khomeini vaikaitė, buvo suimti saugumo pareigų, tačiau vėliau paleisti.

M.Karroubi sūnus Hosseinas naujienų agentūrai AFP sakė, kad jo tėvas per pastarąjį incidentą „nebuvo sužeistas, tačiau nukentėjo jį lydėjęs asmens sargybinis“.

„Jie (policininkai ir civilių drabužius vilkintys agentai) panaudojo ašarines dujas ir mojavo peiliais, kai susirėmė su mūsų šalininkais“. Šie susirėmimai vyko prieš M.Karroubi atvažiuojant į Teherano vakarinę Sadegijės aukštę, kurioje jis ketino prisidėti prie opozicijos eitynių dalyvių. M.Karroubi kitas sūnus Ali taip pat suimtas, nurodė Hosseinas Karroubi.

Irano valstybinė televizija transliavo reportažus, kuriuose Nepriklausomybės aikštėje susirinkę Vyriausybę remiantys demonstrantai buvo matomi laikantys plakatus su užrašais „Mirtis Amerikai, mirtis Izraeliui“.

Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas, sakydamas kalbą tame mitinge, pareiškė, kad šalies branduolinės programos ekspertai jau pagamino „pirmąją partiją“ iki 20 proc. prisodrinto urano. Jis pridūrė, kad Iranas gali sodrinti uraną iki 80 proc., tačiau nusprendė to nedaryti.

Griežtosios linijos prezidentas taip pat pareiškė, kad Iranas artimiausiu lauku trigubai padidins mažai prisodrinto (iki 3,5 proc.) urano gamybos apimtis. Jis smerkė JAV prezidentą Baracką Obamą, kuris esą „neišnaudoja galimybių“ ir tenkina Izraelio interesus.

„Jie (amerikiečiai) nori dominuoti mūsų regione, tačiau Irano žmonės niekada neleis jiems to padaryti“, – M.Ahmadinejadas sakė miniai, kuri jam triukšmingai pritarė.

„Iranas tapo branduoline valstybe“, – pridūrė prezidentas. Islamo revoliucijos metinės Irane visada minimos pompastiškomis ceremonijomis, o šiitiškos respublikos lyderiams tokios iškilmės – puiki proga pademonstruoti, kad visuomenė remia valdančikųjų režimą.

Tačiau šiemet šventinę nuotaiką temdė prieš Vyriausybę nukreipti protestai, o „Rahesabz“ pranešė, kad Sadegijės aikštėje susirinko „labai didelė minia“.  Vienas įvykių liudininkas sakė AFP, kad „policija taip pat panaudojo ašarines dujas, taip pat keliskart šovė iš pneumatinių šautuvų į opozicijos šalininkus“.

Pasak jo, aikštėje susirinkusius protestuotojus „civilių drabužiais apsirengę agentai mušė guminėmis lazdomis ir geležiniais strypais“.

Atsakydama į Vyriausybės pastangas užgniaužti žinias apie šiuos protestus, opozicija ketvirtadienį priešpiet įjungė improvizuotą internetinę radijo stotį.

Trūkinėjančiuose tiesioginiuose pranešimuose buvo skelbiama apie atakas prieš opozicijos lyderiuose ir protestuotojų susirėmimus su saugumo pajėgomis, tarp kurių buvo sukarintos grupuotės „Basij“ narių.

Radijo stotis pranešė, jog daug kitų susirėmimų kituose sostinės rajonuose, taip pat Vanako aikštėje, esančioje už kelių kilometrų nuo Nepriklausomybės aikštės. Nurodome, jog ten buvo suimta daug žmonių.

Dėl ginčijamo M.Ahmadinejado perrinkimo praeitų metų birželį šiitiškoje respublikoje prasidėjo viena iš didžiausių politinių krizių. Opozicijos šalininkai dažnai protestuodavo gatvėse, nors Vyriausybė šiuos neramumus griežtai malšino.

Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei sakė norintis, kad ketvirtadienio iškilmėse būtų pademonstruota šalies vienybė, taip pat suduotas skambus smūgis „arogantiškoms“ Vakarų šalims.

Irano opozicijai vadovauja buvę šiitiškos respublikos valdančiojo režimo šalininkai, tarp jų buvęs premjeras Miras Hosseinas Mousavi, kuris tvirtina, kad 1979 metų revoliucija nepasiteisino, nes šacho valdymo laikų „tironijos ir diktatūros“ šaknys tebeegzistuoja.

Prieš revoliucijos metines Irane labai sulėtėjo interneto ryšys, sutriko SMS siuntimas, tačiau Vyriausybė tvirtino, jog įvyko techninių gedimų.  Internetinių paieškų kompanija „Google“ pranešė, kad internautams Irane buvo sunku prisijungti prie elektroninio pašto sistemos „Gmail“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min