Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Islamistų kovotojai atsitraukė iš Somalio sostinės, sako atstovai

Islamistų kovotojai praėjusią naktį atsitraukė iš beveik visų savo bazių bado ištiktoje Somalio sostinėje – tai reikšmingiausias Jungtinių Tautų (JT) remiamos vyriausybės laimėjimas per ketverius pastaruosius metus.

Vadai apžiūrėjo ką tik apleistas pozicijas, tarp jų – buvusį sporto stadioną, kur žolėje matėsi naujos islamistų transporto priemonių padangų žymės.

Kovotojai neleido daugeliui pagalbos agentūrų patekti į jų teritoriją, o jų buvimas sostinėje komplikavo pagalbos dėl bado pastangas. Šeštadienį vyriausybė paskelbė, kad dabar humanitarinės agentūros yra labai laukiamos ir gali dalyti pagalbą, bet daugelis jų vis dar nori tik patiekti iš anksto paruoštą racioną saugomose virtuvėse.

„Tai turi didelę reikšmę, bet karas dar nesibaigė“, – sakė Somalio gynybos ministras Husseinas Arabas Esse, stovėdamas tarp šiukšlių ir grafičiais išterliotų sienų buvusiame stadione.

Šią buvusią kovotojų bazę dabar apsupo Afrikos Sąjungos (AS) taikos palaikymo pajėgų tankai. Už stadiono girdėjosi šūviai. Vyriausybės kariai sėdėjo ant apgriuvusių betono kolonų ir žiūrėjo, kaip apsikabina Somalio ir AS pareigūnai.

Somalis kaip valstybė nebefunkcionuoja jau daugiau kaip 20 metų. Įstatymų neturinčios jo platybės tapo prieglobsčiu piratams ir tarptautiniams teroristams, be to, dėl konflikto kilo du dideli badmečiai. 1992 metais iš bado mirė šimtai tūkstančių žmonių, o dabartinis badas, kaip manoma, jau pareikalavo dešimčių tūkstančių gyvybių.

Dabartinis badas tikriausiai tik didės, iš dalies – dėl „al Shabab“ islamistų, kurie neleidžia atvykti daugeliui pagalbos darbuotojų.

„Al Shabab“ iki šeštadienio ryto kontroliavo maždaug trečdalį sostinės. Islamistai vykdė viešas amputacijas ir egzekucijas, prievarta į kovotojus ėmė vaikus.

Islamistai vis dar kontroliuoja daugumą Pietų Somalio teritorijos, kur, kaip apskaičiuota, badavo dešimtys tūkstančių gyventojų. Nevilties apimtos šeimos iš visos šalies plūsta į sostinę ir iš šakelių bei apiplyšusių plastikinių maišelių statosi lūšnas.

Sodio Omar Hassan, kuri nemokamoje AS įsteigtoje ligoninėje siekė gydymo savo maliarija sergančiam vaikui, sakė, kad žmonės yra įsiutę, nes „al Shabab“ neleidžia pagalbos agentūroms dalyti maisto.

„Dabar, kai miršta, žmonės yra pikti, – sakė ji, aplinkui galvomis linkčiojant kitiems pacientams. – Jie (“al Shabab„) mums nieko neduoda“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius