Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Islamo atgimimas Vidurinėje Azijoje pasaulietinėms šalių vyriausybėms grėsmės nekelia

Islamas yra vyraujanti religija Vidurinėje Azijoje jau apie 1300 metų. Vis dėlto, didžiąją XX a. dalį islamas ir visos kitos religijos regione buvo uždraustos Sovietų Sąjungai vykdant ateistinę politiką. Po Vidurinės Azijos šalių tapimo nepriklausomomis valstybėmis, visame regione jau trečią dešimtmetį stebimas islamo atgimimas. Nors žmonių nepasitenkinimu korupcija ir ekonominių perspektyvų nebuvimu ir gali pasinaudoti islamistai, tačiau ekspertai nemano, jog jie kelia realią grėsmę pasaulietinėms vyriausybėms, rašo „Laisvosios Europos“ radijo interneto svetainė.
Uzbekijos Samarkandas – vienas seniausių pasaulio miestų.
Uzbekijos miesto Samarkando mečetė / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Žurnalistas iš Uzbekijos Ališeras Sidikovas teigia, kad sovietinio valdymo metais Vidurinėje Azijoje buvo uždraustos islamiškos krikštynų, vestuvių ir laidotuvių tradicijos. Dėl to daugelis regiono musulmonų po Sovietų Sąjungos žlugimo jautėsi praradę ryšį su likusiu islamiškuoju pasauliu.

Septyni komunistinio režimo dešimtmečiai padarė milžinišką įtaką Vidurinės Azijos musulmonams, kurie iki šiol smarkiai skiriasi nuo šios religijos išpažinėjų kitose šalyse.

Septyni komunistinio režimo dešimtmečiai padarė milžinišką įtaką Vidurinės Azijos musulmonams, kurie iki šiol smarkiai skiriasi nuo šios religijos išpažinėjų kitose šalyse.

Po nepriklausomybės paskelbimo XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžioje, visų regiono valstybių vadovais tapo buvę sovietinės eros politikai. Iš karto po komunistinės sistemos žlugimo jie pradėjo lankytis mečetėse, bendrauti su islamo dvasininkais ir demonstruoti savo musulmonišką tapatybę.

Dėl šios priežasties visi Vidurinės Azijos šalių lyderiai iki šiol kelia didelį nepasitenkinimą ir įtarimą ypatingai religingiems musulmonams.

Ekseterio universiteto profesorius Johnas Heathershawas teigia, kad, nepaisant šiuo metu Vidurinės Azijos šalyse pastebimos visuomenės islamizacijos, mažai tikėtina, kad ji galėtų kelti grėsmę pasaulietinėms valstybių vyriausybėms.

Tiesa, reikia pripažinti, kad musulmonų radikalų grupuotės jau yra pastebimos Vidurinėje Azijoje. Manoma, kad apie 1000 iš šio regiono kilusių asmenų (regione iš viso gyvena apie 65 mln. žmonių) šiuo metu prisijungę prie džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ ir kovoja Sirijoje bei Irake.

Be to, dar keli tūkstančiai Vidurinės Azijos šalių piliečių šiuo metu kaunasi Afganistane ir Pakistane. 

Be to, dar keli tūkstančiai Vidurinės Azijos šalių piliečių šiuo metu kaunasi Afganistane ir Pakistane. Vis dėlto, mažai tikėtina, kad jie žada grįžti į savo gimtąsias šalis siekdami nuversti pasaulietines vyriausybes.

Dėl islamiškojo radikalizmo plitimo regione iš dalies kaltos ir dažnai korumpuotos Vidurinės Azijos šalių vyriausybės. Prastos gyvenimo sąlygos, didžiulis nedarbas, kuris pastaruoju metu auga Vidurinės Azijos šalių piliečiams grįžtant iš sankcijų paveiktos Rusijos, korupcija ir neteisybė yra puiki dirba plisti antivyriausybinėms nuotaikoms, kuriomis gali pasinaudoti ir islamistai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius