Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV ne tik padėjo Turkijai, bet ir šnipinėjo ją

Turkija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Turkija
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Buvusio JAV nacionalinio saugumo agentūros darbuotojo Edwardo Snowdeno paviešinti dokumentai atskleidė plataus masto JAV ir Didžiosios Britanijos žvalgybų vykdytą Turkijos šnipinėjimą. Vis dėlto, be aukščiausių Turkijos politikų ir diplomatų sekimo, Vašingtonas taip pat padėjo Ankarai kovoje su kurdų sukilėliais, rašo savaitraštis „Spiegel“. Anksčiau buvo pranešta apie Vokietijos vykdytą šnipinėjimą prieš Turkiją.

Dokumentai atskleidė, kaip JAV yra įsitraukusi į Turkijos mūšius su kurdais. Pranešama, kad Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) pareigūnai savo partneriams Turkijoje parūpindavo svarbius duomenis apie kurdų lyderių buvimo vietą valandos tikslumu.

Nuo 2006 m. NSA pradėjo šnipinėti aukščiausiųjų Turkijos valstybės pareigūnų kompiuterius.

JAV vyriausybė taip pat teikė informaciją Ankarai apie kurdų partijos „PKK“ pinigų srautus ir lyderius, kurie gyvena užsienyje.

Dar Šaltojo karo metais strategiškai svarbi Turkijos padėtis – sandūra tarp Europos, Sovietų Sąjungos ir Artimųjų Rytų šalių, lėmė, kad Vakarų šalių žvalgybos intensyviai šnipinėjo šioje šalyje. E.Snowdeno dokumentuose teigiama, kad Turkija yra seniausia NSA partnerė Azijoje. Dar prieš NSA įkūrimą 1952 m., JAV Centrinė žvalgybos valdyba palaikė ypatingus santykius su Turkija jau nuo XX a. penktojo dešimtmečio pradžios.

Šaltojo karo metais JAV žvalgyba Turkijoje rinko duomenis, susijusius su Sovietų Sąjunga. DabarTurkijoje JAV žvalgai renka rūpimus duomenis apie Gruziją ir Rusiją. 

JAV slaptieji agentai daug metų teikė paramą Turkijos vyriausybei jos kovoje su kurdų sukilėliais. Pavyzdžiui, vienas itin slaptas 2007 m. NSA dokumentas įrodo, kad Vašingtonas Turkijos vyriausybei teikė PKK narių telefoninių pokalbių įrašus.

Maža to, NSA sekė ir kurdų partijos lyderių, gyvenančių Europoje, pokalbius ir susirašinėjimus internete. Taip pat NSA suteikė Ankarai informaciją apie PKK narius, remdamasis jų mobiliųjų telefonų geolokacine vieta. 2005 m. spalį per vieną iš Turkijos vykdytų karinių operacijų NSA pranešdavo Ankarai apie kurdų lyderių buvimo vietas kas valandą.

Amerikiečių ir turkų specialistai taip pat sukūrė bendrą žvalgybos grupę, kurios užduotis buvo potencialių Turkijos oro atakų prieš kurdų taikinius nustatymas.

Parama Turkijai tęsėsi ir JAV prezidentu tapus Barackui Obamai.

Vis dėlto, svarbu pažymėti, kad tuo pačiu metu pati Turkija buvo svarbus JAV žvalgybos taikinys.

Dokumentai atskleidžia, kad JAV žvalgyba informaciją, surinktą iš Turkijos, laiko svarbesne nei žvalgybos duomenis iš Kubos ir Venesuelos.

Nuo 2006 m. NSA pradėjo šnipinėti aukščiausiųjų Turkijos valstybės pareigūnų kompiuterius.

2005 m. spalį per vieną iš Turkijos vykdytų karinių operacijų, NSA pranešdavo Ankarai apie kurdų lyderių buvimo vietas kas valandą.

JAV žvalgybai taip pat rūpėjo Turkijos diplomatų, ypatingai esančių JAV, pokalbiai. Saugumo darbuotojai turėjo priėjimą prie Turkijos ambasados Vašingtone telefono sistemos ir galėjo įrašyti visą turinį, esantį ambasadorių kompiuteriuose. Juose esanti programinė įranga buvo apkrėsta virusu, kuris ir sudarė visas sąlygas šnipinėjimui.

Maža to, Turkijos atstovo Jungtinėse Tautose kompiuteryje NSA agentai instaliavo šnipinėjimo programą, kuri leido amerikiečiams kopijuoti visą kietajame diske esančią svarbią informaciją. Pranešama, kad JAV žvalgybai šnipinėti Ankarą padėjo partneriai iš Didžiosios Britanijos, Kanados, Australijos ir Naujosios Zelandijos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min