Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV pareigūnai: Rusija perkėlė trumpo nuotolio taktinius branduolinius ginklus netoli NATO sienų

Rusijos raketiniai kompleksai „Iskander“ bus dislokuoti Lietuvos pašonėje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Asociatyvinė nuotrauka: Rusijos raketiniai kompleksai „Iskander“
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jungtinių Valstijų pareigūnai mano, kad Rusija šį pavasarį perkėlė trumpo nuotolio taktinius branduolinius ginklus į dislokacijos vietas, esančias netoli kai kurių NATO šalių.

Pasak dienraščio „The Wall Street Journal“, JAV neįvardytų atstovų teigimu, branduolinio ginklo perkėlimas arčiau NATO šalių prieštarauja Maskvos pasižadėjimui nuo 1991 metų atitraukti taktinius ginklus iš pasienio bazių ir sumažinti jų skaičių.

JAV manymu, pastaraisiais metais Rusija kelis kartus perkėlė taktinius branduolinius ginklus arčiau NATO sienų.

JAV manymu, pastaraisiais metais Rusija kelis kartus perkėlė taktinius branduolinius ginklus arčiau NATO sienų.

„Kaliningradas, Rusijos eksklavas tarp Lietuvos ir Lenkijos, yra pavyzdys. 2009 metų balandžio Valstybės departamento diplomatinio susirašinėjimo dokumente teigiama, kad Rusija imsis atsakomųjų priemonių, įskaitant ir raketų dislokavimą Kaliningrade, jei JAV plės priešraketinės gynybos sistemą Europoje“, – rašo „The Wall Street Journal“.

Pasak dienraščio, vienas paskutinių Rusijos taktinio branduolinio ginklo perkėlimų įvyko vėlyvą pavasarį. Maždaug tuo metu – gegužę – Lenkijos šiaurės rytuose, netoli Kaliningrado, buvo dislokuota JAV „Patriot“ raketų baterija ir sukėlė nepasitenkinimą Maskvoje.

„Kai kurie pareigūnai sako, kad perkėlimas kelia susirūpinimą, tačiau nemano, jog tai kelia grėsmę. JAV atstovai sako, kad Rusijos branduolinės galvutės laikomos atskirai nuo paleidimo sistemų“, – rašo dienraštis.

Publikacijoje cituojamas ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, kuris neseniai Vašingtone buvo susitikęs su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton.

Kai gyveni kaimynystėje, visada turi būti atsargesnis, – po susitikimo sakė A.Ažubalis.

„Mums esant NATO nariais, kas nors, aišku, galėtų pasakyti: „Nesijaudinkite.“ Tačiau kai gyveni kaimynystėje, visada turi būti atsargesnis“, – tuomet po susitikimo sakė A.Ažubalis.

Jis pridūrė, kad JAV atstovai „išsakė susirūpinimą, tačiau jie taip pat ne per daugiausia žino“, kur ir kokiomis sąlygomis laikomi ginklai.

Nuomonės, ar Rusija laikosi seniai duotų pažadų, „The Wall Street Journal“ teigimu, buvo išsakytos artėjant balsavimui JAV Kongrese dėl pavasarį pasirašytos strateginių branduolinių ginklų arsenalo mažinimo sutarties.

JAV Senate esantys respublikonai sako, kad JAV prezidentas suklydo susitardamas su Rusija dėl naujojo START, tačiau nekeldamas klausimų dėl taktinių branduolinių ginklų. Prezidento administracijos atstovų teigimu, derybos dėl taktinių ginklų gali būti įmanomos tik susitarus dėl strateginių.

Amerikiečiai šešiose Europos šalyse turi apie 480 taktinių branduolinių ginklų. Sovietų Sąjunga prieš žlugimą turėjo tarp 12 tūkst. ir 21 tūkst. tokių ginklų. Vėliau Rusija teigė, kad šie skaičiai sumažėjo keturis kartus, tačiau nei JAV, nei kiti Vakarų ekspertai tikslaus jų skaičiaus nežino, nes dėl sumažinimo nėra sudarytų teisiškai įpareigojančių sutarčių ir kontrolės mechanizmų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min