Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV policijos organizacijos lyderis atsiprašė dėl istorinės rasinės diskriminacijos

Terrence'as Cunninghamas ir JAV prezidentas Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Terrence'as Cunninghamas ir JAV prezidentas Barackas Obama
Šaltinis: BNS
1
Skaitysiu vėliau
A A

Vienos iš didžiausių Jungtinių Valstijų policijos organizacijų vadovas pirmadienį atsiprašė dėl istoriškai susiklosčiusio netinkamo elgesio su mažumomis ir pavadino tai „tamsiąja mūsų bendros istorijos puse“, kuri turi būti pripažinta ir įveikta.

Juodaodžių teisių judėjimo „Black Lives Matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“) lyderių reakcija buvo skirtinga: vieni sakė, kad žodžius reikia pagrįsti veiksmais, o Minesotos pareigūnų sąjungos vadovas pareiškė, kad jokio poreikio atsiprašinėti nėra.

Tarptautinės policijos vadų asociacijos pirmininkas Terrence'as Cunninghamas per metinę konferenciją sakė, kad policija istoriškai visuomet būdavo priespaudos veidas ir jėga, užtikrindavusi įstatymais įtvirtintą diskriminaciją ir neigdavusi pagrindines žmogaus teises. Tačiau į detales jis nesileido.

T.Cunninghamas pabrėžė, kad šiandieniniai pareigūnai neturi būti kaltinami dėl praeities neteisybės. Jis išsamiai nekalbėjo apie šiuolaikinę policiją, tačiau sakė, kad per pastaruosius keletą metų ji prarado visuomenės pasitikėjimą.

T.Cunninghamas išsamiai nekalbėjo apie šiuolaikinę policiją, tačiau sakė, kad per pastaruosius keletą metų ji prarado visuomenės pasitikėjimą.

Šie jo komentarai buvo paskelbti po kelių incidentų, kai policija šaudė į juodaodžius.

Šie incidentai sukrėtė bendruomenes Fergusone Misūrio valstijoje, Baton Ruže Luizianos valstijoje ir Sent Pole Minesotoje. Tuo tarpu juodaodžiai šauliai taikėsi į policijos pareigūnus Dalase, Sent Luiso priemiestyje Bolvine ir Baton Ruže.

„Akivaizdu, kad praeities pakeisti negalime, bet aišku, kad turime pakeisti ateitį, – sakė T.Cunninghamas. – Privalome nutiesti kelią, kuris išves mus iš mūsų istorijos ir nurodys bendrus sprendimus geresnei mūsų bendruomenių apsaugai.“

„Šiame procese pirmasis žingsnis iš mūsų pusės – kad teisėsauga ir Tarptautinė policijos vadų asociacija pripažintų bei atsiprašytų dėl praeities veiksmų ir vaidmens, kurį mūsų profesijos atstovai, istoriškai susiklosčius, atliko neteisingai elgdamiesi su visuomene ir spalvotųjų bendruomenėmis“, – sakė jis.

T.Cunninghamo kalbą plojimais pasveikino atsistoję klausytojai. Vėliau jis pakvietė pasisakyti JAV generalinę prokurorę Lorettą Lynch, kuri šios temos savo kalboje beveik neminėjo.

Policijos vadu T.Cunninghamas tapo 1999 metais savo gimtajame Velslyje Masačusetso valstijoje. Šiame netoli Bostono įsikūrusiame mieste daugiausiai gyvena nusikalsti nelinkę baltaodžiai.

Istoriškai susiklosčiusios neteisybės pripažinimas yra itin svarbus žingsnis sprendžiant apie rasinių santykių problemas

Trejus metus jis buvo policijos vadų asociacijos pirmininko pavaduotojas, o vienerių metų pirmininko kadenciją pradėjo 2015 metais.

Pensakolos miesto, esančios Floridos valstijoje, policijos vadas Davidas Alexanderis III pareiškė, kad istoriškai susiklosčiusios neteisybės pripažinimas yra itin svarbus žingsnis sprendžiant apie rasinių santykių problemas – lygiai kaip ir šeiminio smurto pripažinimas buvo žingsnis pirmyn.

„Kai nežinai istorijos ir sakai „Na, nėra jokios problemos“, iš esmės pasirodai esantis nejautrus šiems reikalams, – sakė juodaodis D.Alexanderis. – Rasinės įtampos problema buvo Amerikos istorijos dalis nuo pat jos įkūrimo.“

Delrishas Mossas, kuris nuo gegužės Fergusono policijos vado pareigas Misūryje ir taip pat yra juodaodis, nurodė, kad vaikystėje įgijo blogos patirties su pareigūnais – be kita ko, nevengdavusiais rasistinių pravardžių.

„Yra bendruomenių, kurios jau seniai laiko mus engėjais; yra bendruomenių, kurios seniai laiko mus šarvuotu vyriausybės kumšiu, sukurtu, kad būtų galima kontroliuoti žmones – ir tai tėra vienas dalykas, kurį turime įveikti bei palikti praeityje, – sakė D.Mossas. – Džiaugiuosi, kad apie tai kalbama... nes vienintelis būdas palikti visa tai praeityje – pirmiausiai pripažinti, kad tai egzistuoja.“

Visgi judėjimo „Black Lives Matter“ lyderiai buvo mažiau entuziastingi.

Kampanijos „Zero“ vienas iš įkūrėjų, DeRay Mckessonas, pareiškė, kad laukė T.Cunninghamo komentarų, paremtų giliais struktūriniais policijos ir kriminalinio teisingumo sistemos pokyčiais.

„Scanpix“/AP nuotr./Protestai JAV dėl policijos smurto prieš juodaodžius
„Scanpix“/AP nuotr./Protestai JAV dėl policijos smurto prieš juodaodžius

Charlene Carruthers, Čikagoje įsikūrusios organizacijos BYP100 nacionalinė direktorė, pareiškė, kad šis atsiprašymas niekur toli nenuvedė. Jos teigimu, reikšmingas žingsnis būtų atimti iš teisėsaugos finansinius išteklius ir skirti juos bendruomenių programoms.

Tuo metu Mineapolio policijos pareigūnų federacijos vadovo leitenanto Bobo Krollo nuomone, T.Cunninghamo pareiškimas žengė per toli.

„Mūsų profesija dabar yra puolama ir mums tikrai nereikia tokių vadų kaip jis – teigiančių, kad visi mes, teisėsaugininkai, esame blogi vyrukai, – sakė B.Krollas. – Manau, tai yra kvailas pareiškimas. Dėl šitokios aplinkos beveik kasdien žūsta mūsų pareigūnai, o tokie pareiškimai nepadeda.“

Mineapolyje praėjusį lapkritį du baltaodžiai pareigūnai nušovė vieną juodaodį

Garlandas Pruittas, Nacionalinės asociacijos už spalvotųjų pažangą (NAACP) Oklahomos miesto padalinio pirmininkas, pareiškė, jog tas atsiprašymas buvo „itin pavėluotas“. Praėjusį mėnesį Talsos mieste Oklahomoje buvo nušautas neįvardytas 40-metis juodaodis.

„Tai leidžia žmonėms suprasti, kad egzistuoja dalykas, vadinamas gailesčiu“, – sakė G.Pruittas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 1
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min