Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV viceprezidentas Joe Bidenas – Baracko Obamos patikėtinis palaidu liežuviu

JAV viceprezidentas Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV viceprezidentas Joe Bidenas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Į Lietuvą atvykstantis JAV viceprezidentas Joe Bidenas garsėja kaip patikimas Baracko Obamos pagalbininkas, kuris vis dėltoi neretai priverčia Baltųjų rūmų patarėjus susiimti už galvų – savo skambiais ir ne visada gerai apgalvotais pasisakymais jis dažnai patraukia žiniasklaidos dėmesį ir kartais netgi pakeičia prezidento politiką.

J.Bidenas ir pats turėjo ambicijų kandidatuoti į prezidento postą 2008-ųjų rinkimuose, tačiau galiausiai prisijungė prie Baracko Obamos komandos kaip kandidatas į viceprezidentus.

71 metų J.Bidenas, ilgametis senatorius iš Delavero valstijos, puikiai papildė santūrų ir iš akademinio pasaulio į politiką atėjusį B.Obamą. Jo darbininkų klasės airių katalikų kilmė ir aštrus bei ne visada suvaldomas liežuvis turėjo patraukti paprastus amerikiečius.

71 metų J.Bidenas, ilgametis senatorius iš Delavero valstijos, puikiai papildė santūrų ir iš akademinio pasaulio į politiką atėjusį B.Obamą.

Be to, ilgus metus vadovavęs Senato užsienio reikalų komitetui, J.Bidenas išmano tarptautinius reikalus ir todėl neretai tampa prezidento patikėtiniu sprendžiant užsienio politikos problemas.

Kaip ir B.Obama, J.Bidenas buvo aršus George'o W.Busho administracijos pradėto karo Irake priešininkas.

Prieš tai, dar dirbdamas Senate, jis rėmė Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos prisijungimą prie NATO.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama ir Joe Bidenas

Tragedija ir sėkmė

Josephas Robinette'as Bidenas jaunesnysis gimė 1942 metais Skrantone, Pensilvanijos valstijoje, airių katalikų šeimoje, yra vyriausiasis iš keturių vaikų.

Bidenų šeima vėliau persikėlė į nedidelę Delavero valstiją šiaurės rytuose, kur J.Bidenas baigė Delavero universitetą. Vėliau jis mokėsi Sirakūzų universiteto teisės mokykloje Niujorko valstijoje.

Būdamas vos 29-erių 1972 metais buvo išrinktas į Senatą, bet savo vietą galėjo užimti ne iš karto, o tik sulaukęs 30-ies – toks yra JAV senatorių amžiaus cenzas.

Prieš ateinant į Senatą jo šeimą ištiko tragedija – automobilio avarijoje žuvo žmona ir maža dukra.

J.Bidenas vedė antrą kartą 1977 metais. Jo žmona Jill Baden yra mokytoja ir šiuo metu – antroji JAV ponia. Jie užaugino dukrą, kuri yra socialinė darbuotoja.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV viceprezidentas Joe Bidenas ir jo žmona Jill Biden
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV viceprezidentas Joe Bidenas ir jo žmona Jill Biden

J.Bidenas kandidatavo 1988-ųjų prezidento rinkimuose, tačiau pasitraukė iš kovos, prisipažinęs, kad nuplagijavo britų Leiboristų partijos lyderio kalbą.

Kitus keletą metų jis darė karjerą Senate, kur galų gale tapo teisėsaugos ir užsienio reikalų komitetų pirmininku.

2006-aisiais, kalbėdamas apie savo prezidentines ambicijas, jis pareiškė: „Geriau būsiu namie ir pamylėsiu savo žmoną, kol vaikai miega“.

Jis dar kartą bandė tapti prezidentu 2008-aisiais, tačiau nesulaukęs paramos pasitraukė iš lenktynių. Vietoje to jis stojo už Baracko Obamos nugaros kaip jo viceprezidentas.

Priešas – liežuvis

J.Bidenui koją dažnai pakiša jo paties liežuvis. Viceprezidento pasisakymai dažnai tampa žiniasklaidos perlais ir galvos skausmu Baltųjų rūmų patarėjams.

2006-aisiais, kalbėdamas apie savo prezidentines ambicijas, jis pareiškė: „Geriau būsiu namie ir pamylėsiu savo žmoną, kol vaikai miega“.

2007-aisiais rinkimų kampanijos metu apie B.Obamą jis atsiliepė kaip apie pirmą žinomą afroamerikietį, „kuris yra aiškiai reiškiantis mintis, protingas, švarus ir išvaizdus vyrukas“.

2009 metais, vos prasidėjus kadencijai, J.Bidenas pareiškė, jog kad ir kaip jis su B.Obama stengtųsi viską padaryti tinkamai, jiems vis tiek gresia 30 proc. tikimybė susimauti.

Per spaudos konferenciją paprašytas pakomentuoti kolegos žodžius B.Obama ėmė kikenti. „Tiksliai nepamenu, apie ką tiksliai Joe kalbėjo, – atsakė jis. – Nieko nuostabaus.“

Vis dėlto kartais neapgalvoti, tiksliau, su B.Obamos patarėjais nesuderinti J.Bideno pasisakymai pakeičia Baltųjų rūmų politiką.

Per spaudos konferenciją paprašytas pakomentuoti kolegos žodžius B.Obama ėmė kikenti. „Tiksliai nepamenu, apie ką tiksliai Joe kalbėjo, – atsakė jis. – Nieko nuostabaus.“

Žinomiausias atvejis – J.Bideno pasisakymas apie vienalytes santuokas. 2011 metais duodamas interviu jis pasakė remiantis gėjų ir lesbiečių teisę tuoktis, nors B.Obama tuo metu tvirtino dar neapsisprendęs dėl to.

Sakoma, kad prezidento patarėjai Baltuosiuose rūmuose buvo įsiutę po J.Bideno interviu. Tačiau po kelių dienų jau ir B.Obama pareiškė paramą vienalyčių santuokų įteisinimui.

„Ačiū, kad esi geriausias viceprezidentas, kokio tik galėčiau norėti“, – prieš 2012-ųjų rinkimus, kuriuose su J.Bidenu buvo perrinkti antrai kadencijai, kalbėjo B.Obama.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min