Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV žvalgybos vadovas atsistatydino dėl savo tarnybų nesėkmių

Dennisas Blairas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Dennisas Blairas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV žvalgybos vadovas Dennisas Blairas ketvirtadienį paskelbė atsistatydinsiantis.

Tokiam žingsniui žvalgybos vadovas ryžosi reaguodamas į virtinę nesėkmių jo vadovaujamoje srityje per 16 mėnesių trukusią kadenciją, paženklintą vidinių kovų tarp Amerikos slaptųjų tarnybų.

D.Blairas taps iki šiol aukščiausio rango pareigūnu, pasitrauksiančiu iš JAV prezidento Baracko Obamos nacionalinio saugumo komandos. D.Blairas buvo griežtai kritikuojamas, kai jo vadovaujamos tarnybos nesugebėjo užkirsti kelio su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusios grupuotės mėginimui susprogdinti JAV keleivinį lėktuvą per praeitas Kalėdas.

Kai kurios iš 16 jo koordinuojamų JAV žvalgybos agentūrų taip pat buvo peikiamos dėl nesugebėjimo užbėgti už akių pernai lapkritį Fort Hudo karinėje bazėje įvykusioms žudynėms ir nepavykusiam sprogdinimui Niujorko Taimso aikštėje anksčiau šį mėnesį.

Vis dėlto kai kurie respublikonai pareiškė, jog D.Blairas tapo atpirkimo ožiu už didesnio masto B.Obamos administracijos ydas žvalgybos srityje, o šio pareigūno pasitraukimas veikiausiai dar labiau sustiprins ginčus dėl Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo komandos.

„Labai apgailestaudamas šiandien informavau prezidentą, kad atsistatydinsiu iš nacionalinės žvalgybos direktoriaus posto nuo gegužės 28 dienos, penktadienio“, – atsargos admirolas D.Blairas rašo savo pranešime JAV žvalgybos darbuotojams.

B.Obama savo pranešime gyrė D.Blairą už „išskirtinius tarnybos pasiekimus“, taip pat pabrėžė, kad jis „pasigėrėtinai ir veiksmingai dirbo“ nacionalinės žvalgybos direktoriumi.

Vienas anonimu pageidavęs likti JAV pareigūnas sakė, kad B.Obama jau kalbėjosi su keliais „stipriais“ kandidatais, galinčiais pakeisti D.Blairą.

Nacionalinės žvalgybos direktoriaus pareigybė buvo įkurta po 2001 metų rugsėjo 11 dieną Niujorke ir Vašingtone įvykdytų teroro atakų, siekiant užlopyti JAV slaptųjų tarnybų darbo spragas.
Jau kelis mėnesius sklandė gandai, jog D.Blairas praranda Baltųjų rūmų pasitikėjimą.

Šią savaitę B.Obama pasiuntė Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktorių Leoną Panettą ir savo patarėją nacionalinio saugumo klausimais Jamesą Jonesą į Pakistaną aptarti bendradarbiavimo kovos su terorizmu ir žvalgybos srityse po nepavykusio išpuolio Taimso aikštėje šį mėnesį.

D.Blairas, kuris iki šiol oficialiai buvo aukščiausio rango JAV žvalgybos pareigūnas, į šią misiją nebuvo įtrauktas.

Per kelis pastaruosius mėnesius JAV žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimų apie kivirčus ir kovas dėl įtakos menkai pažįstamame šalies žvalgybos pasaulyje, ypač apie nesutarimus tarp L.Panettos ir D.Blairo.

B.Obama taip pat aktyviau protegavo Baltųjų rūmų patarėją kovos su terorizmu klausimais Johną Brennaną. Šis pareigūnas dažnai Baltųjų rūmų vardu oficialiai informuodavo apie JAV administracijos pastangas užtikrinti amerikiečių saugumą ir išvengti galimų teroro išpuolių.

D.Blairas apie savo atsistatydinimą paskelbė praėjus kelioms dienoms po to, kai Senato nenuolatinė žvalgybos reikalų komisija paskelbė ataskaitą, kurioje kritikuojamas nesugebėjimas užkirsti kelio Nigerijos piliečio Umaro Farouko Abdulmutallabo mėginimui susprogdinti oro bendrovės „Northwest Airlines“ lėktuvą netoli Detroito.

Nacionalinės žvalgybos direktorius taip pat buvo peikiamas dėl jo vadovaujamų tarnybų nesugebėjimo įžvelgti akivaizdžių nerimą keliančių ženklų prieš lapkričio 5 dieną Fort Hudo karinėje bazėje Teksase įvykdytą išpuolį.

Respublikonai įstatymų leidėjai, sužinoję apie D.Blairo sprendimą atsistatydinti, suabejojo B.Obamos gebėjimu tvarkyti žvalgybos reikalus.

Respublikonų atstovas JAV Kongreso žvalgybos komitete Peteris Hoekstra sakė, kad šis D.Blairo žingsnis yra „nerimą keliantis ženklas“.

Jis taip pat apkaltino B.Obamą „smulkmenišku vadovavimu“ žvalgybai ir „netramdomu nacionalinio saugumo politizavimu“.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min