Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jeigu Ukrainoje revoliucija – ji nušluos ir vadus

Protestuotojai Kijeve
„Scanpix“/„TT News Agency“ nuotr. / Protestuotojai Kijeve
Šaltinis: Žinių radijas
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius tarpininkaujant Europos Sąjungai penktadienį pasirašė susitarimą su opozicijos lyderiais, tačiau radikalusis judėjimas „Pravyj sektor“ V. Janukovyčiaus įsipareigojimus pavadino „akių dūmimu“ ir paskelbė tęsiantis „nacionalinę revoliucija“. Buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Vytautas Plečkaitis mano, kad susitarimo tvarumas priklauso nuo to, ar Maidane atsiras lyderių.

„Lyg ir yra Maidano taryba, kuri bendradarbiauja su opozicija, bet dalis Maidano, sunku pasakyti, ar turi lyderius. Labai svarbu, kad jie turėtų lyderius, ir kad jie galėtų įtikinti juos, kad reikia padaryti pauzę ir palaukti, kas toliau bus, kad reikia susitarti, paskui gal eiti teisiniu keliu ir išeiti iš krizės.  Ar su tuo sutiks Maidanas – tie žmonės, kurie bet kokia jėga nori nuversti dabartinį režimą – nesu garantuotas“, – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualioji valanda“ penktadienį sakė V. Plečkaitis.

Ir pačią Tymošenko nušluos. Revoliucionieriai jos neklausys, ji nėra jų vadas. Vadas bus iš gatvės.  Jeigu jie paims viršų, sunkiai prognozuosime tą procesą. Kažin, ar tada galės padėti Vakarai ar Jungtinės Valstijos, – kalbėjo V. Plečkaitis.

Ukrainos opozicijos lyderė Julija Tymošenko anksčiau  iš ligoninės paskelbė, kad opozicija negali daryti jokių susitarimų su V. Janukovyčiumi. V. Plečkaičio manymu, jeigu susitarimo nebus, tolesnis procesas – neprognozuojamas.  „Jeigu tai yra revoliucija, revoliucija nušluos ir tuos vadus. Ir pačią Tymošenko nušluos. Revoliucionieriai jos neklausys, ji nėra jų vadas. Vadas bus iš gatvės.  Jeigu jie paims viršų, sunkiai prognozuosime tą procesą. Kažin, ar tada galės padėti Vakarai ar Jungtinės Valstijos“, – kalbėjo V. Plečkaitis.

Revoliucinis scenarijus, anot V. Plečkaičio, Ukrainai būtų pražūtingas. „Jei paimsime Prancūzijos revoliuciją, tai ji irgi iš pradžių buvo nuosaiki, o baigėsi jakobinais. Bet jei tai –  ne revoliucija ir jei politinis Ukrainos elitas turi įtakos žmonėms ir sugebės suvaldyti juos, tai viskas eis taikiai, nors su tam tikromis pauzėmis ir, ko gero, dar bus pasišaudymų Ukrainoje. Abi pusės turi ginklus ir tie ginklai nėra kontroliuojami.“  Tačiau jis sakė norintis tikėti, jog bus susitarta ir kad lyderiai atsiras ir toje Maidano dalyje, kuri dabartinių opozicijos lyderių savo lyderiais nepripažįsta.

Nors, diplomato teigimu,  Ukrainos regionai yra nepaklusnūs centrinei valdžiai ir padėtis lieka labai sudėtinga, tačiau prezidentas susitarime su opozicija buvo priverstas padaryti esmines nuolaidas.  V. Plečkaitis taip pat teigiamai įvertino vakarinį Ukrainos parlamento balsavimą, kad šalis grįžtų prie 2004 metų konstitucijos, kuria ribojamos prezidento galios ir suteikiama parlamentui teisė skirti pagrindinius ministrus. Taip, anot V. Plečkaičio,  Ukraina taps parlamentine respublika ir galės demokratiškai spręsti šalies klausimus.

Visą laidos „Aktualioji valanda“ įrašą žiūrėkite čia.

Žinių radijas
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min