Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką simbolizuoja „McDonald's“ uždarymas Rusijoje?

Maskvoje uždarytas „McDonald's“ restoranas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maskvoje uždarytas „McDonald's“ restoranas
Šaltinis: Lrt.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

„McDonald's“ restoranų atidarymas Rusijoje laikytas kapitalizmo pradžios ženklu. Ar uždaryti penki šio tinklo restoranai rodo, kad kaimyninėje valstybėje atėjo kapitalizmo pabaiga?

Knygos „Lietuvos verslo istorija“ redaktorius ir sudarytojas Liudvikas Gadeikis sako, jog tai pernelyg suabsoliutintas požiūris, tačiau kaip tam tikrą simbolį suvokti galime: „McDonald's“ buvo uždarytas ne kur nors Rusijos gilumoje, kur sanitariniai pažeidimai galėtų būti tikėtini labiau, o Maskvos centre, kur restorano languose atsispindi Kremliaus bokštai.“
 
Portalo LRT.lt pašnekovas sako, kad diktatūrinės ideologijos apskritai teikia didelę reikšmę simboliniams žingsniams: „Prisimenu savo jaunystę, kai 1972-aisiais direktorius liepdavo nedėvėti džinsų. Provincijos mokyklėlėje tuomet net tokio žodžio niekas nežinojo, bet jau reikėjo su džinsais kovoti. Tuomet tai buvo laisvės, nesuvaržytos elgsenos simbolis. Kai pasirodė laisvės ir kapitalistinio gyvenimo būdo apraiškų, „McDonald`s“ buvo kaip vienas tokių.“

Diktatūrinės ideologijos apskritai teikia didelę reikšmę simboliniams žingsniams
 

Manau, tai tiesiog ideologinis parodymas, kad jie taip pat gali imtis atsakomųjų veiksmų

Savo ruožtu Rytų Europos studijų centro analitikas Linas Kojala teigia, jog kapitalizmas Rusijoje visuomet buvo kontroliuojamas, o valstybės įtaka, ypač valdžią perėmus Vladimirui Putinui, smarkiai išaugo. Politologo manymu, „McDonald`s“ tinklo uždarymas naudojamas ir propagandos tikslais.

„Tai simbolinis ženklas, kurio turbūt negalėtume vertinti platesnėje ekonominėje perspektyvoje. Dabartiniai procesai ir konfliktas Ukrainoje, kuris supriešino Rusiją su Vakarais, pirmiausia Jungtinėmis Amerikos Valstijomis (JAV), iš abiejų pusių lėmė tam tikras sankcijas, ir šis žingsnis, ko gero, pirmiausia skirtas Vakarų žiniasklaidai, parodant, kad Rusija nesitaikstys su į ją nukreiptomis priemonėmis ir imsis atsakomųjų veiksmų“, –  LRT.lt kalbėjo L. Kojala.

Kaip viskas klostysis toliau, pasak analitiko, priklausys ir nuo Vakarų reakcijos. „Matome, kad situacija Ukrainoje vėl aštrėja. Akivaizdu, kad konfliktas nesprendžiamas, taigi tikėtina, kad bus ir daugiau Vakarų sankcijų, o tai sulauks Rusijos atsako. „McDonald`s“ turbūt supranta, kad yra vienas iš pirmųjų, į kurį gali būti taikomasi, jei Vakarai ir toliau intensyvins spaudimą Rusijai. Dabartinėmis aplinkybėmis, kai eskaluojamas konfliktas, tai labai tikėtina“ – sako L. Kojala.

Rusijoje šiuo metu uždaryti penki „McDonald`s“ restoranai – 3 Maskvoje, 1 Stavropolyje ir 1 Jekaterinburge. Teigiama, jog Rusijos vartotojų saugumo tarnyba „Rospotrebnadzor“ šiuos restoranus uždarė, nes „šiame amerikietiškame maisto užkandinių tinkle nustatyta daug sanitarijos reikalavimų pažeidimų“.

„McDonald`s“ Rusijoje iš viso turi 435 restoranų tinklą.

Lrt.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min