Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaliningrade tūkstančiai žmonių reikalavo Rusijos valdžios atsistatydinimo (video)

Mitingas Kaliningrade
„Scanpix“ nuotr. / Mitingas Kaliningrade
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kaliningrade keli tūkstančiai žmonių šeštadienį susirinko į mitingą, kuriame reikalavo regiono ir visos Rusijos valdžios atsistatydinimo.

Manifestantai užtvindė Rusijos anklavo prie Baltijos sostinės centrinę aikštę, protestuodami prieš vyriausybės ekonominę politiką, taip pat prieš numatomą transporto mokesčių ir butų komunalinio ūkio paslaugų tarifų didinimą.

„Interfax“, remdamasis teisėsaugos institucijomis, pranešė, kad mitinge dalyvavo maždaug 7 tūkst. žmonių, o renginio organizatorių skaičiavimais, į protesto akciją buvo susirinkę 10 tūkst. mitinguotojų. Radijo stotis „Echo Moskvy“ pranešė apie 12 tūkst. mitingo dalyvių.

Mitingą organizavo neįprastai plati politinių jėgų koalicija – ir komunistai, ir nacionalistinė Rusijos liberalų demokratų partija (RLDP), kurie yra atstovaujami šalies parlamente ir pastaraisiais metais labai atsargiai kritikavo Kremlių, ir įvairios suskaldytos liberalios opozicijos grupės, tarp jų judėjimas „Solidarumas“, taip pat veteranų organizacijos bei regiono visuomeniniai judėjimai.

Juristo Konstantino Bogdanovo tinklaraštyje „Echo Moskvy“ svetainėje sakoma, kad mitingas buvo nukreiptas prieš federalinės ir regiono valdžios politiką, dėl kurios blogėja žmonių gyvenimas ir apribojamos politinės bei ekonominės laisvės.

Masinės manifestacijos – retas reiškinys Rusijoje pastaraisiais metais. Tai lėmė ir dabartinio Rusijos premjero Vladimiro Putino populiarumas, ir aktyvus valdžios poveikis: pavyzdžiui, Maskvoje merija reguliariai atsisako išduoti leidimus opozicijai rengti demonstracijas.  Akcija Kaliningrade buvo neįprasta dar ir tuo, kad valdžia netrukdė ją surengti.

Srities dūma sausio 28 dieną priėmė naujas transporto priemonių mokesčių įstatymo pataisas, kurios ir sukėlė kaliningradiečių nepasitenkinimą. Vėliau srities administracija atšaukė iš regiono parlamento įstatymo projektą dėl tarifų padidinimo, bet mitingo organizatoriai – judėjimas „Solidarumas“ nusprendė neatsisakyti surengti mitingą.

Panaši priemonė pernai lapkrityje buvo svarstoma federaliniu lygiu ir jai pritarė Valstybės Dūma, kurioje „Vieningosios Rusijos“ partija turi daugumą, bet po to Kremlius atšaukė įstatymo projektą, tiesiai pažymėdamas, kad jis nepopuliarus. Po to buvo nuspręsta mokesčių tarifą perduoti regionų valdžios žinion.

„Vieningąją Rusiją“ – į šiukšlių kibirą“ 

Taip pat kaliningradiečiai buvo nepatenkinti, kad smarkiai pabrango transporto priemonių registravimo paslaugos ir užsienietiškų automobilių importo mokesčiai gyventojams anklave, kurį iš visų pusių supa Europos Sąjungos (ES) šalys – Lietuva ir Lenkija.

Tačiau šūkiai mitinge neapsiribojo ekonominiais reikalavimais. Kaip matyti vaizdo siužetuose „YouTube“, manifestantai laikė plakatus su užrašais, reikalaujančiais, sugrąžinti gubernatorių rinkimus, kuriuos V.Putinas panaikino 2004 metais, būdamas prezidentas.

Taip pat mitinguotojai skandavo šūkį „Vieningąją Rusiją“ – į šiukšlių kibirą!“. Mitinge entuziastingai kalbėjo keli atvykę iš Maskvos liberalaus opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderiai.

Vienas jų, Borisas Nemcovas, pareiškė susirinkusiesiems, kad Kaliningrado gubernatorius Georgijus Boosas, kuriuo nepatenkinti kaliningradiečiai, niekuo ne geresnis už V.Putiną.

„Kaliningrade protingi žmonės gyvena, – sakė jis. – Jie suprato: koks popas, tokia ir parapija. Koks Boosas, toks ir Putinas! Ir čia neturi būti iliuzijų. Ir kai jūs sakote: vyriausybė turi atsistatydinti ir Putinas turi atsistatydinti – jūs teisingai sakote“.

VIDEO: Митинг №2 в Калининграде 30 января 2010 26

Dauguma regionų gubernatorių yra „Vieningosios Rusijos “ nariai, bet G.Boosas buvo jos narys dar iki to laiko, kai tapo gubernatoriumi.

„Vieningoji Rusija“ pareiškė, kad kaliningradiečiai nesuprato regiono valdžios politikos, o opozicija pasinaudojo mitingu savo interesais.

„Pareigūnai nesugebėjo aiškiai, suprantamai išaiškinti žmonėms, kad jų teisės nebus pažeistos“, – cituoja „Vieningosios Rusijos“ tinklalapis partijos centrinio vykdomojo komiteto vadovo Andrejaus Vorobjovo žodžius.

„Tie opozicijos atstovai, kurie mėgina apgaule išvesti žmones į gatves, veikia savo interesais. Tokia ciniška pozicija kelia pasipiktinimą“, – pareiškė A.Vorobjovas.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min