Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kijeve viešintis JAV viceprezidentas Joe Bidenas ištiesė Ukrainai 50 mln. dolerių pagalbos paketą

JAV viceprezidentas Joe Bidenas ir laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV viceprezidentas Joe Bidenas ir laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

JAV viceprezidentas Joe Bidenas Kijeve Ukrainos parlamentarams, tarp kurių buvo kandidatų į prezidentus, sakė kad Jungtinės Amerikos Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainos ekonomikai, bet perspėjo, kad jie privalo kovoti su plačiai išplitusios korupcijos „vėžiu“.

Pasak J.Bideno, gegužės 25 dieną įvyksiantys Ukrainos prezidento rinkimai bus svarbiausi per visą šalies istoriją ir Vašingtonas yra pasirengęs padėti juos surengti. Nurodęs, kad Ukraina susiduria su žeminamais grasinimais ir bauginančiomis problemomis, J.Bidenas sakė, kad JAV yra pasirengusios padėti jos lyderiams pasinaudoti galimybe pasiekti nacionalinę vienybę.

J.Bideno teigimu, nėra priežasties, dėl kurios Ukraina negalėtų pasiekti energetinio saugumo, bet tam prireiks laiko. Jis paprašė parlamentarų įsivaizduoti, kokioje stipresnėje pozicijoje Kijevas dabar būtų, jei nepriklausytų nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos.

JAV pasiūlė Ukrainai 50 mln. dolerių pagalbos paketą

Jungtinės Valstijos pasiūlė Ukrainai naują 50 mln. dolerių pagalbos ekonominėms ir politinėms reformoms paketą, antradienį, Kijeve lankantis JAV viceprezidentui Joe Bidenui, paskelbė Baltieji rūmai.

Vašingtonas taip pat pasiūlė papildomą 8 mln. dolerių neletalinę karinę pagalbą, kuri, be kitų dalykų, apims radijo ryšio ir transporto priemones, sakoma pareiškime, kurį Kijeve paskelbė J.Bideno darbuotojai.

Tai yra aukščiausio rango JAV pareigūno vizitas nuo to laiko, kai kilo Ukrainos krizė. J.Bidenas lyderiams iš įvairių politinių partijų sakė, kad atvežė paramos žinią iš prezidento Baracko Obamos, jiems gavus istorinę progą pradėti reformas.

„Ši galimybė sukurti vieningą Ukrainą ir sukurti ją gerą yra jums pasiekiama, – sakė J.Bidenas. – O mes norime būti jūsų partneriai ir draugai šiame projekte. Mes pasirengę padėti."

J.Bidenas kalbėjo devyniems ukrainiečiams parlamento posėdžių salėje su paauksuotu dekoru. Toje parlamentarų grupėje buvo trys kandidatai į prezidentus, tarp jų – šokolado magnatas ir rinkimų kampanijos favoritas Petro Porošenka. J.Bidenas kandidatams sakė, jog viliasi, kad juos lydės didesnė sėkmė nei jį patį dviejuose prezidento rinkimuose.

„Jūs susiduriate su kai kuriomis labai bauginančiomis problemomis ir, kai kas pasakytų, vyksta žeminami grasinimai“, – sakė J.Bidenas.

Anksčiau J.Bidenas susitiko su Ukrainos prezidento pareigas einančiu Oleksandru Turčynovu, o vėliau turi susitikti su premjero pareigas einančiu Arsenijumi Jaceniuku ir demokratijos aktyvistais.

Po susitikimų J.Bidenas planuoja paskelbti apie naują techninę paramą Ukrainos vyriausybei dėl energetikos ir ekonomikos reformų.

JAV viceprezidento vizitas vyksta kritiniu metu, kelios dienos po to, kai buvo pasiektas netvirtas tarptautinis susitarimas nutraukti Rusijos remiamų riaušininkų smurtą Rytų Ukrainoje.

„Jūs susiduriate su kai kuriomis labai bauginančiomis problemomis ir, kai kas pasakytų, vyksta žeminami grasinimai“, – sakė J.Bidenas.

J.Bidenas sakė įstatymų leidėjams, kad Jungtinės Valstijos savo prioritetu laiko įsipareigojimą padėti Ukrainai tapti nepriklausoma nuo Rusijos energetikos išteklių.

„Įsivaizduokit, kokia būtų jūsų padėtis šiandien, jeigu galėtumėte pasakyti Rusijai, kad ji pasilaikytų savo dujas sau“, – pastebėjo J.Bidenas.

„Noriu, kad žinotumėte, jog nenuvertinu didžiulio spaudimo, kurį jūs visi patiriate, – pažymėjo J.Bidenas. – Nenuvertinu jūsų patiriamų iššūkių. Ir nenuvertinu sutrikimo, kurį visi tikriausiai patiriate, kai žmogus, toks kaip aš, atvyksta ir sako, kad tai yra nuostabi galimybė jums visiems.“

Viceprezidentas pridūrė, kad naujieji lyderiai turi istorinę galimybę, prezidentui Viktorui Janukovyčiui pabėgus iš šalies.

„Tai antroji galimybė išpildyti Oranžinės revoliucijos pažadą“, – sakė J.Bidenas, turėdamas galvoje 2004 metų protestus.

J.Bidenas pridūrė: „Turite kovoti su korupcijos vėžiu, kuris šiuo metu yra persmelkęs jūsų sistemą“. Jis pažymėjo, jog reikėtų išvalyti teismų sistemą ir rasti tinkamą pusiausvyrą tarp prezidento ir Aukščiausiosios Rados galių.

„Noriu, kad žinotumėte, jog nenuvertinu didžiulio spaudimo, kurį jūs visi patiriate, – pažymėjo J.Bidenas. – Nenuvertinu jūsų patiriamų iššūkių. Ir nenuvertinu sutrikimo, kurį visi tikriausiai patiriate, kai žmogus, toks kaip aš, atvyksta ir sako, kad tai yra nuostabi galimybė jums visiems.“

Tačiau viceprezidentas pridūrė, kad artėjantys rinkimai gali būti patys svarbiausi per šalies istoriją.

„Tiesa ta, jog jūsų tėvynainiai dabar iš jūsų labai daug tikisi“, – pabrėžė jis.

Rusijai lieka mažai laiko

Kijeve viešintis JAV viceprezidentas taip pat pareiškė, kad Rusijai lieka „mažai laiko“ pasiekti pažangą, vykdant savo įsipareigojimus, prisiimtus Ženevos taikos konferencijoje praeitą savaitę, kad būtų sumažinta įtampa Ukrainos krizėje.

Ragindamas Maskvą atitraukti karius, sutelktus prie sienos su Ukraina, taip pat pereiti nuo žodžių prie veiksmų, siekiant prorusiškų separatistų nusiginklavimo šalies rytuose, J.Bidenas sakė per spaudos konferenciją, jog tolesni Rusijos provokuojantys veiksmai gali lemti dar didesnę kainą ir izoliaciją.

„Labiau provokacinis elgesys ves prie didesnės kainos ir izoliacijos“, - pažymėjo J.Bidenas.

Pasak J.Bideno, Jungtinės Valstijos ir tarptautinė bendrija niekada nepripažins Krymo inkorporavimo į Rusiją.

„Jokia šalis neturi teisės tiesiog užgrobti kitos valstybės žemės, ir mes niekada nepripažinsime rusų įvykdyto neteisėto Krymo okupavimo. Pasaulis to taip pat nepripažins“, - sakė J.Bidenas per bendrą spaudos konferenciją su Ukrainos vyriausybės vadovu Arsenijumi Jaceniuku.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min