-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Libija: karo lėktuvai atakuoja Ras al Unufo miestą, Muamaras Kadhafi ieško atsitraukimo kelių

Iš Libijos pasaulį toliau pasiekia labai prieštaringos žinios apie nesibaigiančius įnirtingus susidūrimus tarp ligšioliniam šalies lyderiui Muamarui Kadhafi pavaldžių pajėgų ir sukilėlių. Didžiausia naujiena tapo informacija, kad M.Kadhafi yra pasirengęs derėtis dėl saugaus pasitraukimo iš savo posto.
Karo aviacija bombarduoja sukilėlių kontroliuojamą Ras al Unufo miestą.
Karo aviacija bombarduoja sukilėlių kontroliuojamą Ras al Unufo miestą. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Libijos lyderio M.Kadhafi deleguotas tarpininkas pasiūlė su režimu kovojantiems sukilėliams pradėti derybas, tačiau jo pasiūlymas buvo atmestas, antradienį pranešė sukilėlių atstovas spaudai.

„Manau, kad Kadhafi žmonės mėgino susisiekti su laikinąja Nacionaline taryba. Tai buvo atmesta“, – sakė Mustafa Gheriani, kuris kalbėjo sukilėlių štabe, įsikūrusiame Bengazio teismo rūmuose.

„Mes nesiderėsime su juo. Jis žino, kur Tripolyje yra oro uostas, ir jam tereikia išvykti ir užbaigti kraujo praliejimą“, – pridūrė M.Gheriani.

Kitas sukilėlių atstovas, nenorėjęs nurodyti savo pavardės, sakė AFP, kad tarpininkas su Nacionalinės tarybos atstovais susisiekė pirmadienį. Tačiau, jo teigimu, režimo oponentai neketina derėtis, kol M.Kadhafi neišvyks iš šalies.

Libijos sukilėlių vadovybė pažadėjo nesiekti, kad M.Kadhafi būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, jei jis atsistatydins ir išvyks iš šalies. Tai antradienį naujienų agentūrai AFP pareiškė Nacionalinės tarybos vadovas.

Paklaustas apie M.Kadhafi neva deryboms atsiųstus tarpininkus, buvęs teisingumo ministras Mustafa Abdel Jalili pareiškė, kad Libijos lyderis pats nieko nepasiuntė, o teisininkai atvyko iš Tripolio savo iniciatyva. Kol kas neaišku, ar šie tarpininkai siūlė susitarti dėl teisinio imuniteto M.Kadhafi.

„Jis nieko nepasiuntė. Žmonės patys nusprendė būti tarpininkais, kad būtų nutrauktas kraujo praliejimas ir būtų padarytas galas tam, ką reikia patirti (Libijos trečiojo pagal didį) Misratos miesto žmonėms“, – AFP telefonu sakė M.Abdel Jalili.

„Šie žmonės yra teisininkai aktyvistai iš Tripolio, – sakė jis. – Mes pritariame kraujo praliejimo nutraukimui, bet pirmiausia jis turi atsistatydinti ir išvykti.“

Tuo tarpu M.Kadhafi režimo atstovai paneigė antradienio pranešimus, kad jis pasiūlęs Libijos sukilėlių lyderiams pradėti taikos derybas. „Tai nesąmonė. Labai nemalonu komentuoti tokius niekus“, – sakė Libijos valdžios pareigūnas, nenorėjęs, kad būtų minima jo pavardė.

Atakos prieš sukilėlius tęsiasi

Libijos sukilėliai kontroliuoja už 120 km į pietvakarius nuo Tripolio esantį az Zintano miestą, tačiau jį yra apsupusios M.Kadhafi lojalios pajėgos, pranešė vienas liudininkas.

Libijos karo lėktuvas antradienį subombardavo dviejų aukštų daugiabutį sukilėlių kontroliuojamo Ras al Unufo miesto rytiniame pakraštyje.„Miestą kontroliuoja opozicija, tačiau jo prieigose yra mobilios reaktyvinės artilerijos sistemos „Grad“, – sakė dokumentinių filmų kūrėjas Florent'as Marcie, esantis Az Zintano mieste.

„Gyventojai praėjusią naktį rengėsi M.Kadhafi lojalių pajėgų puolimui, tačiau jis neįvyko. Sekmadienio vakarą miesto šiauriniame rajone įvyko maištininkų ir režimo karių susirėmimas“, – pasakojo jis.

„Ligoninėje yra vienas ar du žuvę sukilėliai ir keli sužeisti žmonės, tarp jų esama Libijos armijos kariškių, įskaitant vieną pulkininką“, – sakė F.Marcie.

Libijos karo lėktuvas antradienį subombardavo dviejų aukštų daugiabutį sukilėlių kontroliuojamo Ras al Unufo miesto rytiniame pakraštyje. Kaip pranešė naujienų agentūros AFP korespondentas, sugriuvo viena iš daugiabučio išorinių sienų. Į įvykio vietą skubiai susirinko sukilėliai. Pranešimų apie nukentėjusius žmones kol kas negauta.

Kiek anksčiau antradienį šalia šio strategiškai svarbaus naftos pramonės miesto buvo surengta naikintuvo ataka. Naikintuvo paleista raketa nukrito netoli namų, stovinčių Ras al Unufo pakraštyje. Po atakos į dangų pakilo didžiulis tamsių dūmų kamuolys.

M.Kadhafi lojalių pajėgų aviacija kasdien apšaudo sukilėlių taikinius. Šie oro smūgiai, kurie rengiami mėginant numalšinti sukilimą, dažniausiai būna netikslūs, tačiau pirmadienį per vieną tokių antskrydžių Ras al Unufe buvo sužeisti tėvas ir sūnus.

Kaip pranešė AFP korespondentas, antradienį pagrindiniame Ras al Unufo kontrolės poste budėjo mažiau sukilėlių nei ankstesnėmis dienomis.

Libijoje per neramumus, kurie krečia šią sukilimo apimtą Šiaurės Afrikos šalį jau trečią savaitę, žuvo du tunisiečiai, pranešė Tuniso užsienio reikalų ministerija. „Du tunisiečiai mirė per įvykius Tripolyje ir Bengazyje“, – patvirtino šaltinis ministerijoje, kuris pridūrė, kad atsakingi asmenys siekia „užtikrinti tunisiečių saugumą ir padėti geresnėmis sąlygomis repatrijuoti tiems, kurie to nori“.

Prasidėjus sukilimui į tėvynę iš Libijos grįžo beveik 35 tūkst. iš maždaug 50–60 tūkst. tunisiečių, kurie gyveno šioje kaimyninėje šalyje.

IKO vadovas ragina paskelbti virš Libijos neskraidymo zoną

Islamo Konferencijos Organizacijos (IKO) vadovas antradienį paragino Jungtines Tautas oro erdvę virš Libijos teritorijos paskelbti neskraidymo zona.

„Prisijungiame prie balsų, raginančių Libijoje nustatyti neskraidymo zoną, ir prašome Saugumo Tarybą atlikti savo pareigą šiuo klausimu“, – sakė IKO generalinis sekretorius Ekmeleddinas Ihsanoglu.

Tai jis pareiškė pradėdamas 57 valstybes vienijančios IKO susitikimą Saudo Arabijoje, kuris buvo skubiai sušauktas aptarti padėtį Libijoje. Tačiau E.Ihsanoglu atmetė bet kokią karinės intervencijos Libijoje galimybę.

Paryžius ir Londonas garsiausiai tarp didžiųjų Vakarų valstybių sostinių ragina nustatyti Libijoje neskraidymo zoną, kad būtų suvaržytas Muamaro Kadhafi lojalių pajėgų puolimas, o jo aviacija negalėtų nevaržomai atakuoti įvairaus plauko sukilėlių.Pirmadienį diplomatai sakė, kad Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos parengtas rezoliucijos projektas, kuriame reikalaujama paskelbti Libijos oro erdvę neskraidymo zona, dar šią savaitę gali būti pateiktas JT Saugumo Tarybai.

Paryžius ir Londonas garsiausiai tarp didžiųjų Vakarų valstybių sostinių ragina nustatyti Libijoje neskraidymo zoną, kad būtų suvaržytas M.Kadhafi lojalių pajėgų puolimas, o jo aviacija negalėtų nevaržomai atakuoti įvairaus plauko sukilėlių, siekiančių nuversti dabartinį režimą.

Neabejotina, kad bet kokios iniciatyvos dėl kokių nors kolektyvinių karinių veiksmų Libijoje sulauktų griežto Kinijos, Rusijos ir kitų Saugumo Tarybos narių pasipriešinimo.

Jungtinės Valstijos, kurioms veikiausiai tektų didžiausia bet kokios tokio pobūdžio operacijos našta, pareiškė svarstanti tokią galimybę, tačiau įspėjo, kad tai pareikalautų didžiulių įsipareigojimų.

Libijos sukilėlių ginklavimas būtų skubotas žingsnis, sako Baltieji rūmai

Jungtinės Valstijos pirmadienį pareiškė, kad svarstė galimybę duoti ginklų Libijos sukilėliams, kovojantiems su M.Kadhafi, tačiau nurodė, jog toks žingsnis būtų pirmalaikis, nes jos dar vertina įvairias opozicines jėgas.

Vašingtonas taip pat sakė, kad stiprėjant tarptautinėms diskusijoms dėl tolesnių žingsnių Libijos atžvilgiu, toliau svarstomos visos galimybės, tarp jų galimybė oro erdvę virš šios Šiaurės Afrikos šalies teritorijos paskelbti neskraidymo zona, kitos karinės priemonės bei humanitarinės pagalbos suteikimas.

Tačiau gynybos sekretorius Robertas Gatesas įspėjo, kad bet kokiam JAV įsikišimui į konfliktą tarp autokratinio Libijos lyderio M.Kadhafi ir vis labiau jį į kampą spaudžiančių sukilėlių veikiausiai reikės tarptautinio pritarimo.

Tai buvo naujausi atsargūs Baltųjų rūmų žingsniai komplikuotame diplomatiniame manevravime dėl Libijos, jiems jaučiant vis didesnį spaudimą šalies viduje ir užsienyje imtis ryžtingesnių pastangų apsaugoti civilius libiečius ir išstumti M.Kadhafi iš valdžios.

„Dėl apginklavimo, ginklų tiekimo klausimo – tai viena iš virtinės svarstomų galimybių“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Jay Carney.

„Tačiau jei siekiant tokio tikslo įgyvendinamos tokios galimybės, būtinas geras informuotumas“, – pabrėžė jis.

„Būtų skubotas žingsnis siųsti daugybę ginklų į pašto dėžutę Libijoje, mums nederėtų skubinti įvykių“, – pridūrė J.Carney.

Šie žodžiai patvirtina, kad Vašingtonas nelinkęs duoti ginklų konflikte dalyvaujančioms grupėms, apie kurias turima ne itin daug informacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius