Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirtinai nukankintas Krymo totorius – pirmoji Rusijos okupacijos auka

Rešato Ametovo laidotuvės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rešato Ametovo laidotuvės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jo vardas Rešatas Ametovas. Jis daugybės vietos gyventojų laikomas pirmąja Rusijos vykdomos Krymo aneksijos auka, skelbia kyivpost.com.

Antradienį pranešta apie tai, kad rusų kariams užpuolus Ukrainos dalinį, žuvo ukrainiečių karys. Tačiau vietos totoriai mano, kad tai nebuvo pirma auka – jie įsitikinę, kad 38 metų R.Ametovas taip pat buvo nužudytas rusų kariškių. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės

Įsiutino rusų karius

Tūkstančiai Krymo totorių antradienį dalyvavo R.Ametovo, žmogaus teisių gynimo aktyvisto, dingusio Simferopolyje kovo 3 dieną, laidotuvėse. Jo kūnas su daugybe kankinimo žymių buvo rastas praėjus dviems savaitėms po dingimo. 

R.Ametovas kovo 3 dieną dalyvavo mitinge, skirtame palaikyti Maidano revoliuciją. Televizijos kameros užfiksavo jį, tyliame proteste Simferopolyje stovintį prieš ginkluotus rusų karius. 

„Jis tiesiog stovėjo, kuomet jie nutempė jį į šalį, – pasakojo R.Ametovo motina Refika Ametova. – Jis stovėjo apie valandą penkiolika minučių, ir manau, kad jie laukė, kol jis pasitrauks. Tačiau jis nesitraukė, ir galiausiai jam užlaužė rankas ir nuvedė tolyn“. 

Vyriškio kūnas buvo rastas Zemlianičnoje kaime su kankinimų žymėmis. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės

Perspėjimas visiems

Krymo nevyriausybinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Arkadash“ narys Ayderis Ismailovas sako, kad ši baisi mirtis buvo perspėjimas visiems kitiems – tai tik pradžia. 

Kitas Krymo totorių aktyvistas Ali Hamzinas šią mirtį sieja su rusų kariškius palaikančiais vadinamaisiais „savigynos“ būriais. R.Ametovas filmavo juos, saugančius vietos valdžios pastatus. 

Visada buvo žmonių, kurie mūsų nemėgo, tačiau anksčiau jie tai slėpė.

Antradienį laidotuvėse dalyvavęs 21 metų Enveras Ablakimovas sakė: „Tai tik parodo, kad tai, kas vyksta Kryme, yra visiškai neteisėta. Negi gali žmogus būti nužudytas vien todėl, kad reiškė kitą nuomonę ir buvo vienas?“

E.Ablakimovas sako bijantis, kad dabar padaugės išpuolių prieš totorius, kurie sudaro 12 proc. Krymo gyventojų. „Visada buvo žmonių, kurie mūsų nemėgo, tačiau anksčiau jie tai slėpė. Dabar, kai šalia yra Rusijos kariuomenė, jie jaučiasi apsaugoti ir supranta, kad niekas jiems nieko nepadarys. Todėl jie ėmė mums kelti problemų“, – sakė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės

Dabar didžiausia grėsmė – valdžia 

Alija Nabokova prisimena, kad panašių kruvinų incidentų Kryme jau buvo praėjusio amžiaus dešimtame dešimtmetyje, tuomet totoriai buvo sumušami ar net nužudomi. Totorių lyderiai tuomet skatino neatsakyti į išpuolius, ir į susirėmimus peraugančių didelių konfliktų pavyko išvengti. „Tačiau skirtumas tas, kad dabar mes turime kovoti su Krymo valdžia“, – sako ji.  

A.Ismailovas pripažįsta, kad dabar situacija tokia, kad kiekvieną dieną įtampa gali sprogti. „Giliai viduje mes laukiame komandos. Kas turėtų ją duoti? Kiekvienas tai pats žino. Mes esame situacijoje ties sprogimo riba, ir tai gali duoti labai netikėtų rezultatų. Dabar mums reikia disciplinos, supratimo nepasiduoti provokacijoms“, – sakė jis. 

„Žinoma, aš esu piktas, – sakė jis. – Tačiau tai nėra priežastis pakilti ir keršyti“.

Tokios nuotaikos yra dabar. Tačiau niekas nežino, kokios jos bus nerimo ir įtampos apimtame regione, kurį Rusija jau paskelbė laikanti savu. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rešato Ametovo laidotuvės

 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min