Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

ES Vadovų tarybos pirmininkas lenkas Donaldas Tuskas: kur slypi šio ramaus vyro sėkmė?

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Europos Sąjungos Vadovų taryba turi naują pirmininką – Lenkijos premjerą ir valdančiosios „Piliečių platformos“ (PP) partijos vadovą Donaldą Tuską. „Gazeta Wyborcza“ bando ieškoti, kas nulėmė šio politiko sėkmę. Viena iš priežasčių – opozicinės partijos „Teisė ir Teisingumas“ (lenk. – PiS) kritika. Tačiau ne mažiau svarbu ir šio politiko asmeninės savybės, mokėjimas parodyti, kad jis mėgsta žmones ir sugeba juos sužavėti.

Tai, kaip jis vadovauja PP partijai, koks jo požiūris į verslininkus, santykis su opozicine PiS, tėra dalis tos strategijos, kuri padėjo D.Tuskui tapti tuo, kuo jis yra dabar.

Niekas nepamiršo ir to, kad premjeras buvo priverstas atlaikyti neapykantos bangą po lėktuvo katastrofos Smolenske, kai žuvo Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar daugybė aukšto rango pareigūnų bei svarbių visuomenės veikėjų Tačiau jis sugebėjo tai atlaikyti žiūrėdamas jį puolantiems žmonėms į akis.

Dalį idealų pakeitė

„Iki šiol gyvena tame pačiame nedideliame bute ir tai nebuvo kokia nors priverstinė strategija. D.Tuskas toks yra. Pinigai jam neimponuoja ir jis nepasikeitė. Pakeitė tik savo pažiūras“, – rašo „Gazeta Wyborcza“.

Iki šiol gyvena tame pačiame nedideliame bute ir tai nebuvo kokia nors priverstinė strategija. D.Tuskas toks yra. Pinigai jam neimponuoja ir jis nepasikeitė. Pakeitė tik savo pažiūras, – rašo „Gazeta Wyborcza“.

Dienraštis primena, kad jis buvo liberalas, kuris pabrėžė būtinybę nedidinti mažiausių mokesčių, pasisakė už valstybinių įmonių privatizavimą, norėjo apriboti profesinių sąjungų privilegijas, žadėjo nefinansuoti partijų iš biudžeto, panaikinti Senatą ir parlamentarų teisinę neliečiamybę bei vienmadatines rinkimų apygardas. Taip nebegalvoja.

Dalies šių idėjų nepavyko įgyvendinti, nes PP neturėjo reikiamos daugumos Seime.

Mokesčiai padidinti, tačiau tam įtakos turėjo ir dvi pasaulinės finansų krizės. O dabar Vyriausybė ketina sumažinti mokesčius daugiavaikėms šeimoms, taip norėdama jas palaikyti. Valstybinės įmonės išlaikė savo statusą, nes pats premjeras nusprendė, kad šalyje yra per daug užsienio kapitalo.

Kai kuriuos savo idealus D.Tuskas išties išdavė. Kaip rašo „Gazeta Wyborcza“, nuo to visiems tik geriau. Tarkim, noras nebefinansuoti partijų iš valstybės biudžeto buvo labai populistinis pažadas, reiškiantis, kad partijos būtų priverstos maldauti pinigų iš verslo, o čia atsivertų erdvės korupcijai. O dėl kitų reikalų premjeras tiesiog subrendo, tapo santūrus centro politikas, įdėmiai klausantis žmonių.

Moka derinti skirtingas pažiūras

Apie D.Tuską sakoma, kad jis neretai švelniai stumia prieštaringus sprendimus, bet sutikęs pasipriešinimą atsitraukia ir laukia, kol žmonės apsipras su galimais pokyčiais. Jis tinkamai koketuoja tiek su kairiaisiais, tiek su dešiniaisiais, nes supranta – norint platesnės paramos, reikia derinti skirtingas pažiūras.

Noras nebefinansuoti politinių partijų iš valstybės biudžeto buvo labai populistinis pažadas, reiškiantis, kad partijos būtų priverstos maldauti pinigų iš verslo, o čia atsivertų erdvės korupcijai.

D.Tusko Vyriausybės nesėkmes galima vardinti be galo. Priekaištų jai turi ir liberalai, ir kairieji. Bet premjero jėga slypi tame, kad ir vieniems, ir kitiems jis gali pateikti sėkmių sąrašus. O sunkius sprendimus jis priima greitai.

Mėgstamas D.Tusko apibūdinimas yra „pokyčių valdymas“, elastingumas ir politikos pritaikymas naujiems iššūkiams.

Premjeras noriai cituoja Johną Gray'ų: „Net geriausia politika nėra universalių projektų nešėja, bet menas reaguoti į besikeičiančias aplinkybes. Nereikia čia jokių nuostabių žmonijos raidos vizijų, o tik drąsos susigrumti su grįžtančiu blogiu“.

Kaip tik ši nuostata galėjo pritraukti D.Tuskui daugiau šalininkų ES. Jie suprato, kad tokia filosofija puikiai pasitvirtina gilios krizės akivaizdoje – kai kitos Vyriausybės keitėsi, D.Tuskas laimėjo antrus rinkimus iš eilės.

Padėjo konfliktas Ukrainoje

Jam padėjo ir konfliktas Ukrainoje. Taip pat ir tai, kad jis atvirai pripažino pakeitęs požiūrį į Rusiją, nes pasikeitė aplinkybės. Anot „Gazeta Wyborcza“, būtent tai, kad D.Tuskas nėra rusofobas, kaip PiS, jo įspėjimų klausomasi atidžiai.

Kitų ES šalių lyderiams D.Tuskas daro įspūdį ir būdamas vieningos ES entuziastu, siekdamas sąjungą sutvirtinti, bet pripažindamas, kad jos institucijos turi daug trūkumų. Tad jis turi šansą išlaikyti ES Didžiąją Britaniją.

„D.Tusko vizija labai susijusi su Lenkijos interesais – ypač dėl baimę keliančios Rusijos politikos. Lenkijos pozicija yra stipri ES ir sustiprinta Europos Tarybos institucija, kurioje posėdžiauja šalių-narių vadovai. D.Tuskas nori didesnės mažųjų valstybių vadovų įtakos, tokiu būdu kurdamas atsvarą turtingiausių šalių dominavimui. Lenkijos ir ES integracija gali tapti saugumo garantu“, – straipsnį baigia „Gazeta Wyborcza“.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min