Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauji įrodymai, kad MH17 lėktuvas buvo numuštas „Buk“ sistema – liudininkų nuotraukos

Pėdsakas, kurį danguje paliko BUK raketa
Kadras iš filmuotos medžiagos/NOS.nl nuotr. / Pėdsakas, kurį danguje paliko BUK raketa
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nyderlandų žurnalistui pavyko surasti liudininką, kuris nufotografavo danguje likusį raketos, numušusios Malaizijos oro linijų lėktuvą su 298 keleiviais virš Rytų Ukrainos, pėdsaką. Olafui Koensui iš „RTL-nieuws“ liudininkas sakė, kad jis nori matyti katastrofos kaltuosius nubaustus.

Ukrainietis pasakojo, kad girdėjo didelį sprogimą tuomet, kai buvo numuštas MH17 lėktuvas. Jis iškart padarė kelias nuotraukas, kuriose – įrodymai, kad raketa buvo paleista iš prorusiškų teroristų ir Kremliaus atsiųstų Rusijos karių kontroliuojamos teritorijos.

– Ar galite papasakoti, ką patyrėte liepos 17 dieną?

– Ta diena nepranašavo nieko neįprasto. Ryte pabudęs nuėjau į darbą. Apie 16 val. grįžau namo. 16.20 val. išgirdau sprogimą. Pirmasis sprogimas nebuvo labai didelis, bet maždaug po 15 sekundžių buvo antrasis – žymiai garsesnis ir privertęs sudrebėti net langus.

– Ką darėte, kai išgirdote sprogimus?

– Sprogimai jau nebuvo neįprasti mums. Tačiau šis buvo visai kitoks. Jis nebuvo toks, kokius esu girdėjęs anksčiau. Iškart norėjau pasižiūrėti, iš kur atėjo tas garsas. Kas sprogo? Kur? Kaip? Nubėgau į balkoną, apsidariau, bet nieko nepastebėjau. Nufotografavau tą baltą pėdsaką danguje. Tuo metu nežinojau, ką jis reiškia. Man tai pasirodė tiesiog balta dūmų juosta – kylanti nuo horizonto į debesis. Tik po kiek laiko paaiškėjo, kas tai buvo.

– Kiek laiko praėjo po sprogimo, kai padarėte nuotrauką?

– Minutė, manau. Galbūt net mažiau – keliasdešimt sekundžių.

– Ar buvote vienas?

– Balkone buvau vienas. Tačiau kiti gyventojai taip pat buvo išėję į balkonus. Už kiekvieno lango galėjai matyti veidą.

– Yra daugiau žmonių, kurie tuomet matė baltą dūmų pėdsaką?

– Taip, taip.

Mieste jau sklandė gandai, kad fotografuoti yra nesaugu. Man buvo pasakyta: „Nedaryk nuotraukų, jeigu nenori patekti į „nepatogias situacijas“.

– Ar yra daugiau žmonių, kurie nufotografavo tą patį?

– Labai tikėtina. Tačiau tuomet, liepos 17 dieną, mieste jau sklandė gandai, kad fotografuoti yra nesaugu. Man buvo pasakyta: „Nedaryk nuotraukų, jeigu nenori patekti į „nepatogias situacijas“. Tuo metu miestas jau buvo okupuotas, virš administracijos pastato iškelta ne Ukrainos vėliava.

– Ar vis dar turite fotoaparatą, kuriuo darėte nuotraukas?

– Aš susisiekiau su draugu ir jam atidaviau nuotraukas – kartu su originalais. Jis susisiekė su Ukrainos Saugumo tarnyba (SBU), jie nuotraukomis susidomėjo. Jis jas ir perdavė. Tuomet pareigūnams aš turėjau papasakoti aplinkybes ir atiduoti jiems ir kamerą.

– Ar jie jums už tai davė kompensaciją?

– Žinoma. Jie sumokėjo tiek, kiek vertas buvo mano fotoaparatas.

– Ar pasidarėte nuotraukų kopijų sau?

– Žinoma. Tačiau turėjau jiems atiduoti ir atminties korteles.

– Tuomet nuvykote į Kijevą?

– Taip. Iš pradžių tiesiogiai kalbėjau su SBU. Tuomet per SBU su manimi susisiekė tarptautinės tyrimo komisijos atstovai. Tai buvo rugpjūčio pradžioje, kai jiems atidaviau fotoaparatą. SBU jo nereikėjo – jie perdavė jį olandų tyrėjams. Tai jie prašė kameros.

– Ar tyrėjai kalbėjo su jumis?

– Taip, kalbėjausi su tyrėjais ir tarptautinės komisijos. Vienas buvo iš Nyderlandų, kitas – iš Australijos. Kalbėjomės maždaug 3 valandas, pokalbį įrašinėjo vaizdo kamera.

Nors visi žino, kokia yra tiesa, niekas neturi jokių kitų įrodymų.

– Ar manote, kad jie galės panaudoti jūsų medžiagą?

– Manau, jie ją panaudos. Nuotraukos yra įrodymai. Nėra gauta jokių kitų nuotraukų, kurios įrodytų, kad iš BUK buvo paleista raketa toje teritorijoje. Nors visi žino, kokia yra tiesa, niekas neturi jokių kitų įrodymų.

– Kodėl sutikote duoti šį interviu?

– Noriu teisingumo. Noriu, kad tai padarę žmonės būtų nuteisti.

– Turite vilties, kad taip bus?

– Manau, tiesa triumfuos, kad ir kas nutiktų.

********************************

Kitas Nyderlandų naujienų portalas – NOS – pirmadienį paskelbė vaizdo medžiagą su dar viena nuotrauka, daryta tuo pat metu. Ji patvirtina pirmojo liudininko pasakojimą.

Kadangi raketos pėdsakas danguje nėra aiškiai matomas, NOS patamsino spalvas, kad išryškėtų kontrastas. Vaizdo medžiagoje - ir pokalbis su fotografijos autoriumi.

VIDEO: Nuotrauka, padaryta iškart po MH17 numušimo
Nuotrauka, padaryta iškart po MH17 numušimo
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min