Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Netikėtumas: smarkiai padaugėjo rusų, norinčių susitaikyti su Vakarais

Padaugėjo rusų, kurie norėtų draugauti su Vakarais.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Padaugėjo rusų, kurie norėtų draugauti su Vakarais.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nauja nepriklausomo Jurijaus Levados tyrimų centro, kuris, beje, Rusijoje oficialiai vadinamas „užsienio agentu“, apklausa netikėtai parodė, kad net 71 proc. rusų nori geresnių santykių su Vakarais, konkrečiai – JAV. Toks rodiklis didžiausias nuo pat 2000 metų, skelbia „Newsweek“.

Per pastaruosius trejus metus, nuo dienų, kai prasidėjo Maidano sukilimas Ukrainoje, Rusijos santykiai su JAV ir kitomis Vakarų šalimis nuosekliai blogėjo. Rusai ir amerikiečiai ypač nesutaria padėties Sirijoje ir Ukrainoje klausimais.

Nenuostabu, kad geopolitinės bangos paveikė ir paprastų piliečių nuomonę – antai pernai liepą, prieš pusantrų metų, J.Levados centras fiksavo, kad vos 50 proc. rusų norėtų bendradarbiauti su Vakarais.

Tačiau nuo to laiko tokių apklaustųjų skaičius ėmė netikėtai augti – nepaisant to, kad valstybinėje žiniasklaidoje ir toliau trimituojama, esą Vakarai, ypač – Jungtinės Valstijos, siekia sugriauti Rusiją.

Dabar rusų, norinčių, kad šalies vyriausybė „sustiprintų politinius, kultūrinius ir ekonominius ryšius su Vakarais, išaugo 21 proc. punktu – iki 71 proc.

Tokį klausimą J.Levados centras užduoda beveik kiekvienais metais nuo pat 1996-ųjų, ir teigiamų atsakymų daugiau buvo tik 2000 metais, kai Vladimiras Putinas buvo išrinktas prezidentu.

Daugelis rusų vis dar žiūri į Vakarus neigiamai ir yra įsitikinę, kad ne Rusija, o Vakarų šalys turėtų žengti pirmąjį žingsnį bendradarbiavimo atnaujinimo link.

Tada daugelis rusų dar laikė V.Putiną savotiškai liberaliu lyderiu, o ir jis pats neblogai sutarė su daugeliu Vakarų šalių vadovų, tad suartėti su vakariečiais norėjo net 76 proc. respondentų.

Tiesa, dabartinis „atšilimas“ turėtų būti vertinamas dviprasmiškai, sako J.Levados centro direktoriaus pavaduotojas Aleksejus Graždankinas. Jo teigimu, daugelis rusų vis dar žiūri į Vakarus neigiamai ir yra įsitikinę, kad ne Rusija, o Vakarų šalys turėtų žengti pirmąjį žingsnį bendradarbiavimo atnaujinimo link.

Antai 54 proc. rusų Europos Sąjungą vertina „neigiamai“ ir „labiau neigiamai“, o 56 proc. išreiškė tokią pat nuomonę apie JAV.

Vis dėlto situaciją pakeitė Donaldas Trumpas ir jo pergalė Amerikos prezidento rinkimuose – vos pr du mėnesius rusų, į JAV žvelgiančių neigiamai, sumažėjo 9 proc. punktais.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

Kremliaus kontroliuojamoje Rusijos žiniasklaidoje, ypač – televizijoje, D.Trumpas toli gražu nėra „blogiukas“. Paprasti rusai tikisi, kad būsimoji jo administracija bus draugiškesnė, nors didelio pagrindo, kaip jau rašė 15min, tam nėra.

Savo ruožtu Rusijos politinių technologijų instituto analitikas Igoris Buninas RBC teigė, kad tokie apklausos rezultatai parodo, kokį prieštaringą vaidmenį Vakarai vaidina rusų galvose.

„Viena vertus, Vakarai vertinami kaip priešas, nes juk mes tarsi gyvename apsuptoje pilyje, – sankcijas Rusijai ir neva agresyvius NATO veiksmus šalies pašonėje priminė I.Buninas. – Kita vertus, mes gerokai atsilikome ir dabar norime bendradarbiauti. Bet Vakarų šalys vis tiek išlieka priešės.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min