Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Normalus gyvenimas“ Irako sąlygomis

Karo padariniai
„Scanpix“ nuotr. / Karo padariniai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Iki kitų metų pabaigos Jungtinės Valstijos ketina iš Irako išvesti visas savo karines pajėgas. Tuo tarpu apie 50 tūkst. šiuo metu Irake dislokuotų amerikiečių karių iki to laiko dės visas pastangas, kad paruoštų specialiąsias Irako saugumo pajėgas kovoti su kasdieniu smurtu, vis dar varginančiu šalį, rašo BBC.

Pastaraisiais metais Vakarų sąjungininkėms šioje šalyje pavyko padaryti tam tikrą pažangą – nuo smurto nukentėjusių žmonių skaičius daug mažesnis nei kad smurto piko metu 2006–2007 metais. Tačiau Irakas vis dar yra nestabili valstybė, kurioje siaučia užsispyrę sukilėliai, kiekvieną mėnesį išžudantys šimtus žmonių.

Pasiektas progresas akivaizdus Doroje. Tai gyvenamasis, kaimyninis Bagdado rajonas, kurio panoramoje puikuojasi didžiulė naftos perdirbimo gamykla. Didžiąją Doros gyventojų dalį sudaro sunitai.

Daugelį metų Salmanas Hassanas, atstovaujantis kitai islamo atšakai, šiizmui, turėjo savo nedidelę parduotuvėlę, kurioje vietos gyventojai galėdavo įsigyti cukraus, miltų, vaikiško maistelio. Daugelį iš savo klientų S.Hassanas puikiai pažinojo. Tačiau 2006 metais dėl didžiulės smurto bangos S.Hassanas ir jo šeima privalėjo palikti namus ir bėgti.

Nors šiuo metu Irake žūsta daug mažiau žmonių, nei prieš keletą metų, šių žūčių skaičius vis dar yra nepalyginamai didesnis, nei prieš JAV invaziją į IrakąDar visai neseniai Dora buvo vienas iš pavojingiausių  Bagdado rajonų. Tai buvo teritorija, į kurią įžengti šiitams ar kitiems buvo nevalia, kur šaudymai, žmonių pagrobimai ir nužudymai buvo kasdien pasikartojantys reiškiniai.

Dabar, pasak S.Hassano, jis vėl jaučiasi saugiai. Jis vėl vadovauja savo parduotuvėlei, į kurią dažnai užsuka klientai, bendraujantys taip, tarsi viskas, kas buvo – tai pasibaigęs košmaras.

Dora dabar yra daug saugesnė, nei kad buvo seniau. Tačiau Irake saugumas yra reliatyvi sąvoka. Visai netoli S.Hassano būsto stovi ginkluota apsauga, sauganti krikščionių šeimą, kurią neseniai buvo užpuolę sukilėliai.

„Košmaras“

Tarp progreso ženklų Bagdade slepiasi ir neužgydytos nesenos praeities žaizdos. Souad Abdullah kadais buvo viena iš populiariausių Irako atlikėjų. Šiandien ji gyvena atsiskyrusi ir slepiasi savo mažame būste, kuriame visos užuolaidos užtrauktos ir beveik tamsoje ji dirba siuvimo mašina.

2006 metais jos sūnus Khalilas buvo pagrobtas Bagdado gatvėje. Vaikas buvo nugabentas į Sadro miestą, esantį netoli Bagdado, kurį tuo metu kontroliavo šiitų kovotojai. Khalilas buvo sunitas, todėl jo galimybės išgyventi buvo labai mažos. Vaiko pagrobėjai paskambino S.Abdullah telefonu. Jie privertė motiną klausytis, kaip buvo kankinamas jos sūnus. Moteris už savo sūnų sumokėjo išpirką, tačiau jis vis tiek buvo nužudytas.

„Bijau žengti žingsnį nuo savo buto, nes bijau, kad jie mane gali nušauti, – praėjus net ketveriems metams nuo tragedijos BBC žurnalistui sakė moteris. – Noriu, kad šis košmaras pasibaigtų. Esu išsekusi“.

Ar tai tikras progresas?

Tokie sukilėlių veiksmai šiandienos Irake yra gan reti. Situacija šioje šalyje taisosi – tai JAV pareigūnai niekada nepamiršta pabrėžti. Tam tikra prasme, jie yra teisūs. Klausimas tik – palyginti su kuo situacija Irake taisosi?

2006–2007 metais, kai smurtas Irake buvo pasiekęs piką, per mėnesį žūdavo keli tūkstančiai žmonių. Pastarųjų 18 mėnesių statistika yra gan stabili: nužudymų skaičius nuo tūkstančių sumažėjo iki vidutiniškai kelių šimtų.

Ir nors šiuo metu Irake žūsta daug mažiau žmonių nei prieš keletą metų, šių žūčių skaičius vis dar yra nepalyginamai didesnis nei prieš JAV invaziją į Iraką. Tai, kas faktiškai bet kurioje kitoje valstybėje taptų priežastimi paskelbti kritinę padėtį, Irake vadinama progresu.

Komentarai
Temos Irakas, Bagdadas
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min