Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nuverstas Egipto prezidentas Hosni Mubarakas stos prieš teismą

Buvęs Egipto prezidentas Hosni Mubarakas, kuris prieš penkis mėnesius buvo nuverstas po tris dešimtmečius trukusio autoritarinio valdymo, trečiadienį stos prieš teismą, kaltinamas žudynėmis ir korupcija.
Egipto prezidentas Hosnis Mubarakas
Egipto prezidentas Hosni Mubarakas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Jeigu buvusio šalies vadovo kaltė būtų pripažinta, jam grėstų mirties bausmė.

83 metų H.Mubarakas dalyvaus teismo posėdyje, kuris vyks Policijos akademijos pastate viename Kairo priemiestyje. Buvęs prezidentas ten bus su dviem savo sūnumis – Alaa ir Gamalu, o posėdžio saugumui užtikrinti pareigūnai surengs vieną iš didžiausių operacijų per šalies pastarojo meto istoriją.

Teismo posėdis turėtų prasidėti 7 val. Grinvičo (10 val. Lietuvos) laiku salėje, kurioje įrengtas didelis juodas narvas kaltinamiesiems, tarp kurių taip pat bus šeši buvę policijos vadai ir buvęs vidaus reikalų ministras Habibas al Adly. Pastarajam H.Mubarakas buvo patikėjęs numalšinti sukilimą, galiausiai išvertusį iš posto šalies vadovą.

Toje pačioje byloje artimas Mubarakų šeimos patikėtinis verslininkas Husseinas Salemas bus teisiamas jam nedalyvaujant.

Visi šie asmenys kaltinami pasisavinę iš valstybės milijonus dolerių ir įsakę žudyti protestuotojus per sausio 25 dieną prasidėjusį sukilimą, kuris galiausiai nuvertė H.Mubarako režimą.

Teismo kompleksą saugos daugiau nei tūkstantis policininkų ir karių, o teismo salėje bus apie 600 teisininkų ir žurnalistų, gavusių leidimą dalyvauti.

H.Mubarakui taip pat teks akis į akį susidurti su kai kurių, kaip manoma, jo įsakymu per sukilimą nužudytų žmonių artimaisiais.

Jeigu H.Mubarakas pasirodys teisme, jis taps pirmuoju ne už akių teisiamu nuverstu arabų šalies lyderiu.

Prezidentas kelis mėnesius praleido areštuotas vienoje ligoninėje Raudonosios jūros kurorte Šarm aš Šeiche, kur jis buvo gydomas dėl širdies veiklos sutrikimų.

Anksčiau buvo prognozuojama, kad H.Mubarakas, kurį gydytojai atsisakė išrašyti iš ligoninės, bus teisiamas Šarm aš Šeiche, tačiau Teisingumo ministerija praeitą savaitę paskelbė, jog teismo posėdis visgi vyks Kaire.

Nuversto prezidento advokatas Faridas al Deebas mėgins įrodyti, jog H.Mubarako sveikata per silpna, kad jis galėtų stoti prieš teismą. Gynėjas taip pat tvirtina, jog H.Mubarakas nedavė įsakymo imtis griežtų priemonių prieš protestuotojus, nulėmusių daugiau nei 850 žmonių žūtį iki prezidento atsistatydinimo vasario 11 dieną.

F.al Deebas teigė, kad H.Mubarakas serga vėžiu ir kad praeitą savaitę jis buvo ištiktas komos, tačiau ligoninė tai paneigė. Vienas iš H.Mubarako gydytojų naujienų agentūrai AFP sakė, kad buvusio prezidento būklė stabili, tačiau jis nugrimzdęs į gilią depresiją ir yra nusilpęs, nes kelias dienas atsisakė maisto.

Panašu, kad F.al Deebas savo pareiškimais siekė sužadinti užuojautą H.Mubarakui ir apsaugoti jį nuo negarbingo pasirodymo kaltinamųjų „narve“.

Kelias pastarąsias dienas VRM ir Sveikatos apsaugos ministerija skelbė esančios pasirengusios užtikrinti, kad H.Mubarakas dalyvaus teismo posėdžiuose, o tai turi įtikinti skeptikus, abejojančius, ar eksprezidentas bus priverstas atsakyti už savo veiksmus.

Egipto televizija trečiadienio rytą pranešė, kad lėktuvas, turintis nuskraidinti H.Mubaraką iš ligoninės į Kairą, jau atskrido į Šarm aš Šeichą.

Kariškiai, kurie perėmė valdžią šalyje atsistatydinus prezidentui, veikiausiai stengsis įrodyti, jog jie nebesaistomi ištikimybės buvusiam šalies vadovui.

„Nenorime, kad tarp žmonių gatvėse padidėtų įtampą dėl Mubarako nedalyvavimo teismo posėdyje“, – antradienį vienam Egipto laikraščiui sakė vidaus reikalų ministras Mansuras Essawy.

Šis teismas bus vienas iš virtinės procesų prieš buvusius H.Mubarako režimo narius.

Keli ministrai jau nuteisti kalėti bylose dėl korupcijos, tarp jų H.al Adly, kuriam skirta 12 metų laisvės atėmimo bausmė.

H.Mubarakas buvo antrasis iš arabų šalių lyderių, nuverstų per sukilimus, nuo šių metų pradžios apėmusius kai kurias Šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų valstybes.

Tuniso prezidentas Zine El Abidine Ben Ali, kuris sausį pabėgo iš sukilimo apimtos savo šalies, jau trijose bylose, kurios buvo nagrinėjamos jam nedalyvaujant, buvo pripažintas kaltu dėl neteisėto ginklų, narkotikų ir archeologinių dirbinių laikymo, taip pat dėl valstybės lėšų grobstymo.

Jeigu H.Mubarakas pasirodys teisme, jis taps pirmuoju ne už akių teisiamu nuverstu arabų šalies lyderiu.

Antradienį tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ paragino užtikrinti, kad H.Mubarako teismas būtų „sąžiningas ir skaidrus“.

„Šis teismas Egiptui suteikia istorinę galimybę patraukti atsakomybėn buvusį lyderį ir jo artimiausios aplinkos narius už nusikaltimus, įvykdytus jų valdymo metais“, – sakė „Amnesty International“ Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos skyriaus direktorius Malcolmas Smartas.

„Tačiau kad šis teismas taptų reikšmingu atotrūkiu nuo nebaudžiamumo tradicijos Egipte, jis turi būti sąžiningas ir skaidrus – to reikalauja teisingumas“, – pabrėžė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius